Larry Ugwu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lawrence "Okey" Ugwu (ur. 26 stycznia 1958 w Enugu-Ezike, Nigeria) – polski poeta, pedagog, muzyk, aktor, prezenter telewizyjny, animator kultury.

Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Przed przyjazdem do Polski pracował w Nigerii jako nauczyciel języka angielskiego. W 1975 r. zdał maturę w Nsukka High School w Nigerii. W 1978 r. uzyskał dyplom pedagoga w St.Cyprain's Teachers Training Collage w Nsukka. W 1982 przybył do Polski, a w 1988 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 2011 uzyskał europejski dyplom Konsultanta Kultury

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

Brał udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych. W 1983 współzakładał zespoły "International Roots Raegge Band" (wraz z Janem i Michałem Erszkowskim oraz Jackiem Staniszewskim). W roku 1984 założył razem z Cezarym Hesse i Mieczysławem Bednarkiem kultowy rockowy zespół "Polish Ham", w których był wokalistą. W 1985 wraz z Tomaszem Szczecińskim założył zespół "Collective Intercontinental". W 1993 brał udział w zakładaniu zespołu "Sun's Vibration", zaś w 1996 zakładał zespół "Biafro", wykonujący muzykę eksperymentalną będącą połączeniem muzyki afrykańskiej z europejską: afrojazz, afroreggae, jazz, styl balladowy. Od 1998 jest liderem zespołu etnicznego "Ikenga Drummers". Ideą zespołu jest integracja kultur (muzyka etniczna, polska melodia folkowa na podkładzie twórczości ludu Ibo). W latach 1998–2007 współpracował z wieloma polskimi artystami m.in. z Tymonem Tymańskim, Andrzejem Smolikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Przemysławem Dyakowskim, Tomaszem Łosowskim, Ireneuszem Wojtczakiem, Wojciechem Staroniewiczem, Cezarym Paciorkiem, Piotrem Maniem oraz zespołem "Leszcze", "Izrael". Był również autorem tekstów dla wielu zespołów, które współtworzył.

Kościół św. Jana w Gdańsku – gotycki kościół, dawniej parafialny, położony na Głównym Mieście w Gdańsku, przy ul. Świętojańskiej 50.Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (WPiA UG) – największy wydział w strukturze Uniwersytetu Gdańskiego. Powstał wraz z utworzeniem uniwersytetu w 1970 roku.

Występował jako aktor w Teatrze Muzycznym w Gdyni: w 1999 zagrał główną rolę Huda w musicalu "Hair", w 2001 zagrał jedną z głównych ról - Spodek - w światowej prapremierze transopery "Sen nocy letniej" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z muzyką Leszka Możdżera.

W 2005 w Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał rolę Ogrodnika w spektaklu muzycznym o życiu Elvisa Presleya: "Gorączka" dla Polskiej TV w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W 2006 w Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku zagrał rolę Majora w spektaklu "Fanta$y" w reżyserii Jana Klaty. Wystąpił gościnnie w kilku serialach i programach telewizyjnych (m.in. Złotopolscy, Lokatorzy, Ranczo, Odwróceni, "Kamera Caffe", "Święta Wojna"). Występował także w filmach: Segment 76, Trzeci, W stepie szerokim.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Zbigniew Namysłowski (ur. 9 września 1939 w Warszawie) – polski saksofonista jazzowy. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

Brał udział i organizował szereg akcji charytatywnych. Jest pomysłodawcą i od 2000 organizatorem festiwalu "Muzyka przeciwko przemocy i nietolerancji". W 2003 był głównym realizatorem ogólnopolskiego projektu edukacyjno-kulturalnego dla dzieci i młodzieży "Tęczowa akademia". W roku 2002 założył Pomorskie Stowarzyszenie Integracji Kultur i Sztuki "Jeden Świat" w Sopocie.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni – teatr muzyczny w Gdyni. Największy teatr muzyczny w Polsce i drugi (po Teatrze Wielkim w Warszawie) teatr w Polsce pod względem liczby miejsc na widowni. Trzy sceny teatru mieszczą łącznie ponad 1580 widzów.

Od 2004 jest dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. W roku 2011 został członkiem Rady Fundacji Gdańsk, członkiem Zarządu "Culture Action Europe" (Polityczna Platforma na Rzecz Kultury i Sztuki przy Unii Europejskiej w Brukseli).

W roku 2012 został członkiem Rady Intercultural Europe w Brukseli.

Przyczynił się do odbudowy i rewitalizacji gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku, zniszczonego w 1945 roku.

Tomasz „Łosiu” Łosowski (ur. 28 września 1973 w Gdańsku) – polski perkusista, producent muzyczny i kompozytor, wszechstronny muzyk sesyjny. Syn Sławomira Łosowskiego, współzałożyciela grupy Kombi. Absolwent szkoły muzycznej II stopnia w klasie perkusji. Łosowski profesjonalną działalność artystyczną rozpoczął od występu wraz z grupą Kombi w 1991 roku. Na stałe współpracuje z basistą Wojtkiem Pilichowskim i gitarzystą Markiem Raduli, z którymi występuje pod nazwą ΠR2. Sporadycznie komponuje muzykę do spotów reklamowych i filmów. W 2004 roku nagrał debiutancki album pt. C.V.FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK) – samorządowa instytucja kultury założona w 1992 w Gdańsku, której celem jest promowanie kultury Pomorza w kraju i za granicą oraz prezentowaniu w województwie i kraju zagranicznego dorobku kulturalnego, zwłaszcza krajów bałtyckich.
Leszek Możdżer właściwie Lesław Możdżer (ur. 23 marca 1971 w Gdańsku) – polski kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny, twórca muzyki filmowej. Dyrektor artystyczny Enter Music Festival w Poznaniu.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama