• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Larry Rivers

  Przeczytaj także...
  Pop art, popart (z ang. popular art = sztuka popularna) – prąd artystyczny w sztuce po II wojnie światowej, wywodzący się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Termin pop-art został po raz pierwszy użyty przez angielskiego krytyka sztuki Lawrence’a Allowaya w „Przeglądzie Architektonicznym” („Architectural Digest”) z 1952 roku do opisania tych obrazów, które ilustrowały powojenny konsumpcjonizm i czerpały z dóbr materializmu.Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.
  Figuratywizm – nurt w sztuce (głównie malarstwie i rzeźbie) polegający na ukazywaniu przedmiotów, zwierząt i ludzi w ich prawdziwych kształtach. Figuratywizm może więc być uważany za przeciwieństwo abstrakcjonizmu.

  Larry Rivers, właśc. Yitzroch Loiza Grossberg (ur. 17 sierpnia 1923 w Nowym Jorku, zm. 14 sierpnia 2002 w Nowym Jorku) – amerykański malarz, rzeźbiarz i saksofonista jazzowy, pochodzenia żydowskiego.

  Urodził się na Bronksie w rodzinie Samuela i Sonji Grossberg, żydowskich emigrantów z Ukrainy. W wieku 17 lat zaczął grać bebop w nowojorskich klubach, pięć lat później rozpoczął studia w prestiżowej szkole Juilliard, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z Milesem Davisem. Poznał również Charliego Parkera. Po ukończeniu Juilliard w 1946 porzucił muzykę na rzecz malarstwa, którego uczył się m.in. szkole Hansa Hofmanna i na Uniwersytecie Nowojorskim. Pierwszą wystawę indywidualną pokazał w Jane Street Gallery w 1949 Szybko stał się czołową postacią nowojorskiej bohemy artystycznej, przyjaźnił się m.in. z poetami ze szkoły nowojorskiej (Frank O’Hara). W 1965 doczekał się wielkiej wystawy retrospektywnej w Muzeum Żydowskim.

  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jego malarstwo nie poddawało się łatwo klasyfikacjom, zaliczano je czasem do nurtu figuratywnego (obok Willema de Kooninga). Z biegiem lat uznano go za jednego z najważniejszych prekursorów pop artu. Oprócz obrazów tworzył także rzeźby, instalacje i kolaże.

  W 1945 poślubił Augustę Berger, z którą miał dwóch synów. Po rozwodzie z Augustą poślubił w 1961 Clarice Price, ale to małżeństwo również nie było udane i w 1967 doszło do separacji. W latach osiemdziesiątych wrócił do muzykowania, do końca życia grał na saksofonie, m.in. z Climax Band. Zmarł w 2002 na raka wątroby.

  14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni. Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. David C Levy, Barbara Rose, Jacquelyn Days Serwer, Larry Rivers: Art and the Artist, 2002, s. 172, ISBN 0-8212-2798-X (ang.).
  2. Larry Rivers, Encyclopaedia Britannica (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Larry Rivers w Artcyclopedii
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rzeźba – jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Od malarstwa i grafiki odróżnia ją trójwymiarowość.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Szkoła nowojorska – nieformalna amerykańska grupa poetycka, powstała w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku w opozycji do nurtu konfesyjnego w amerykańskiej poezji. Jako pierwszy określenia szkoła nowojorska użył krytyk literacki John Bernard Myers.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.706 sek.