• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lara Croft: Tomb Raider  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jon Voight, właśc. Jonathan Vincent Voight (ur. 29 grudnia 1938 w Yonkers) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat Oscara, festiwalu w Cannes, Złotego Globu, a także nagrody krytyków filmowych w Los Angeles i Nowym Jorku za rolę w filmie Powrót do domu (1978), nominowany do Oscara, laureat Złotego Globu i BAFTA za występ w filmie Nocny kowboj (1969). Ericsson – przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, założone w 1876 roku w Sztokholmie przez Larsa Magnusa Ericssona. Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. W skład produktów przedsiębiorstwa wchodzą: infrastruktura sieci stałych i mobilnych, internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne. Firma Ericsson działa w 175 krajach. W 2008 roku ponad 75 000 pracowników wygenerowało dochód wysokości 32,2 miliardów USD (209 miliardów SEK). Firma jest obecna na giełdach OMX Nordic Exchange Stockholm i NASDAQ. Ericsson zarządza sieciami, które służą 195 milionom użytkowników.
  Produkcja[ | edytuj kod]

  Przygotowania[ | edytuj kod]

  Pomysł na sfilmowanie gry pojawił się po premierze Tomb Raider II z 1997. Do siedziby studia Core Design zaczęły spływać kolejne propozycje zekranizowania przygód Lary Croft. Jak tłumaczył Adrian Smith, dyrektor operacyjny w Core Design, studio chciało uniknąć fiaska, jakie przyniosły ekranizacje innych gier komputerowych, takich jak Super Mario Bros., Mortal Kombat czy Street Fighter, krytycznie przyjętych przez recenzentów. Ostatecznie prawa do realizacji filmu wykupiła w 1997 wytwórnia Paramount Pictures, płacąc studiu niecałe 2 mln dolarów. Negocjacje ze studiem prowadzili Lawrence Gordon i Lloyd Levin, którzy podjęli się produkcji filmu, nad czym współpracowali z Colinem Wilsonem.

  Angkor Wat – największa, najważniejsza i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siem Reap w Kambodży.Tomb Raider II, również Tomb Raider II: The Dagger of Xian i Tomb Raider II starring Lara Croft – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Core Design i wydana przez Eidos Interactive w 1997 na platformy PlayStation i PC. Druga część serii gier komputerowych Tomb Raider.

  Producentom przedstawiono kilkanaście scenariuszy, wśród nich znalazły się te napisane pod roboczymi tytułami Tomb Raider: Pięta Achillesa czy Tomb Raider: Przygody Lary Croft. Autorami odrzuconych scenariuszy byli: Brent Friedman, Sara Charno, Steven De Souzie oraz Mike Werb i Michael Colleary i Patrick Massett i John Zinman. Początkowo reżyserii filmu podjął się Stephen Herek, jednak na etapie tworzenia scenariusza wycofał się z projektu. Jego miejsce pod koniec 1999 zajął Simon West, który wcześniej dwukrotnie odrzucił propozycję wyreżyserowania filmu. Reżyser, zakończywszy pracę nad filmem The General’s Daugher, wznowił prace nad scenariuszem zaproponowanym przez Massetta i Zinmana, nad czym pracowali też Brandan Braga, Laeta Kalogridis i Paul Attanasio. Końcowy scenariusz współtworzyli też Sara B. Cooper, Mike Werb i Michael Colleary. Ze scenariusza wycięto między innymi podwodną walkę Lary Croft z węgorzami. Na potrzeby filmu stworzono nowych przeciwników i przyjaciół Lary, którzy nie występowali w serii gier Tomb Raider. Wytwórnia Paramount Pictures ściśle współpracowała nad filmem ze studiem Core Design, które zastrzegło w kontakcie, że bohaterka nie może palić papierosów, przeklinać i pokazywać się nago.

  Catherine Zeta-Jones (ur. 25 września 1969 w Swansea jako Catherine Jones) – brytyjska aktorka filmowa, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Chicago.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Przygotowania do rozpoczęcia zdjęć trwały łącznie 20 tygodni. Budżet filmu wyniósł 115 mln dolarów. Za kostiumy odpowiadała Lindy Hemming, która otrzymała propozycję współpracy przy filmie dwa dni po odebraniu Nagrody Amerykańskiej Nagrody Filmowej za najlepsze kostiumy w Topsy-Turvy. W celu ustalenia szczegółów kostiumowych Hemming po raz pierwszy spotkała się z Angeliną Jolie na dziesięć tygodni przed rozpoczęciem właściwych zdjęć do filmu. Producentom filmu zależało na naniesieniu drobnych zmian w stroju Lary w porównaniu z grą, znaczny wpływ na garderobę postaci miała sama Jolie. Croft oraz pozostałe główne postacie w filmie dysponowały kilkoma różnymi kompletami odzieży w zależności od okoliczności rozgrywanych scen.

  Anna Nicole Smith właśc. Vickie Lynn Marshall z d. Hogan (ur. 28 listopada 1967 w Houston, zm. 8 lutego 2007 w Hollywood) - amerykańska modelka Playboya i aktorka.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  Scenografię przygotował Kirk Petruccelli, który przed rozpoczęciem pracy na planie współpracował z producentami Lawrence’em Gordonem i Lloydem Levinem nad filmem Superbohaterowie. Pozostałymi scenografami byli m.in. Les Tomkins, John Fenner, Jim Morahan i David Lee. Początkowo rozważano, by akcja sceny w Grobowcu Tańczącego Światła rozgrywała się na Wielkim Murze Chińskim, w tym celu chciano zbudować fragment muru, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu na rzecz realizacji sceny w Kambodży. Scenografię do realizacji tej sceny budowano przez 16 tygodni, pracowało przy niej 30 scenografów oraz 300 robotników.

  John James Rambo (ur. 6 lipca 1947) − fikcyjna postać, bohater filmów akcji z serii Rambo oraz cyklu powieści Davida Morrella.Dulwich College to prywatna, męska szkoła średnia położona w południowym Londynie. Założona została w 1619 roku przez wiktoriańskiego aktora Edwarda Alleyna. Dziś, uczy się w niej około 1500 chłopców w wieku od 2 do 19 lat, (z czego 120 korzysta z internatu), co czyni ją jedną z największych szkół w Wielkiej Brytanii.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Angelina Jolie, odtwórczyni tytułowej roli w filmie

  Reżyser Simon West zapewniał, że jedyną aktorką, którą widziałby w roli Lary Croft, była Angelina Jolie. Wśród aktorek, które producenci rozważali do obsadzenia w głównej roli, znalazły się ponadto m.in. Sandra Bullock, Sporty Spice, Denise Richards, Anna Nicole Smith, Catherine Zeta-Jones, Elizabeth Hurley, Ashley Judd, Jennifer Love Hewitt i Jennifer Lopez. Angelina Jolie początkowo odrzuciła propozycję, ostatecznie podjęła się wcielenia w rolę Lary Croft. Głoszono plotki, jakoby zgodziła się na występ w filmie, by zrobić na złość ówczesnemu mężowi, Jonny’emu Lee Millerowi, który miał nie zwracać na nią uwagi, woląc grać w Tomb Raidera. Sama aktorka zaprzeczyła pogłoskom, potwierdzając jednak nieustanne granie męża w grę. Za rolę w filmie Jolie miała otrzymać gażę w wysokości 7 mln dolarów. Na potrzeby realizacji filmu przeszła trzymiesięczne szkolenie, podczas którego wzmacniała kondycję, ćwicząc m.in. boks i gimnastykę, a także uczyła się władać bronią. Ponadto przeszła na dietę wysokobiałkową, nauczyła się mówić z brytyjskim akcentem oraz zdobyła licencję płetwonurka. Po zakończeniu pracy nad filmem uznała rolę Lary Croft za „najtrudniejszą ze wszystkich, które zagrała” ze względu na „niezmienne usposobienie” postaci, odbiegającej od wcześniejszych kreacji aktorskich Jolie.

  Land Rover Defender – samochód osobowo-terenowy produkowany przez firmę Land Rover od 1983 roku bez większych zmian konstrukcyjnych. Pojazd zastąpił model Series. Obecnie produkowana jest trzecia generacja modelu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Sceptycznie do przyjęcia roli Manfreda Powella podchodził również Iain Glen, który zdecydował się na zagranie w filmie dopiero po udziale w zdjęciach próbnych. Daniel Craig entuzjastycznie podszedł do propozycji zagrania Alexa Westa, tłumacząc chęć występu w filmie byciem fanem gry Tomb Raider. Rolę lorda Richarda Crofta odegrał Jon Voight, będący w rzeczywistości ojcem Angeliny Jolie. Aktor przyjął propozycję zagrania w filmie po namowach reżysera, Simona Westa, a także samej Jolie. Odgrywając postać, inspirował się osobowością własnego ojca, Elmera Voighta, oraz starszego brata, Barry’ego Voighta, zawodowego wulkanologa.

  Wielki Mur Chiński (chiń. upr.: 万里长城; chiń. trad.: 萬里長城; pinyin: Wànlǐ Chángchéng) – zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też "Murem 10 000 Li" (10 000 nie powinno być tutaj traktowane dosłownie i oznacza raczej "nieskończoną długość" muru).U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

  Grający postać Juliusa Robert Philips przed występem w filmie pracował jako kierowca taksówki, a propozycję udziału w przesłuchaniach otrzymał bezpośrednio od reżysera w lipcu 2000 w trakcie jednego z kursów po West Endzie. Debiut filmowy na planie produkcji zaliczył Chris Barrie, odtwórca roli Hillary’ego, kamerdynera i służącego Lary, który dotychczas grał jedynie w serialach.

  Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Core Design i wydana 15 listopada 1998 roku. Jest to trzecia gra komputerowa z serii Tomb Raider.Elizabeth Hurley (ur. 10 czerwca 1965 w hrabstwie Hampshire, Anglia, Wielka Brytania) – brytyjska aktorka, modelka, producentka filmowa.

  Po podpisaniu kontaktu na udział w filmie aktorzy otrzymali od wytwórni zwyczajowy prezent w postaci plecaka z przyborami do surwiwalu, racjami żywnościowymi i kilkoma grami z serii Tomb Raider. Pracujący na planie mieszkańcy Kambodży otrzymywali od produkcji 500 dolarów tygodniowo, wśród statystujących znalazło się m.in. 100 mnichów buddyjskich.

  Lara Croft – fikcyjna postać z serii gier komputerowych Tomb Raider. Jest przedstawiona jako podróżniczka, poszukiwaczka przygód i archeolog, która odwiedza między innymi krypty i ruiny starych cywilizacji. Została stworzona przez angielskie studio Core Design w 1996 roku, kiedy to wydano Tomb Raider. Pojawiła się także w kontynuacjach gry, serii komiksów i filmach, a także wydano różne gadżety związane z grami.Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.

  Zdjęcia[ | edytuj kod]

  Zdjęcia rozpoczęły się 31 lipca 2000. Film kręcono przez kolejne 24 tygodnie. Baza operacyjna ekipy filmowej mieściła się w siedzibie Pinewood Studios w miejscowości Iver Heath w hrabstwie Buckinghamshire. W jednej z hal studia – 007 Stage – nakręcono sceny w Grobowcu Tańczącego Światła i Świątyni Dziesięciu Tysięcy Cieni. Scena w Świątyni była pierwszą, którą zrealizowała ekipa. Film kręcono też na terenie królewskiego parku w Windsorze, a także zamku Elveden Hall niedaleko Thetford, Painted Hall w kompleksie Królewskiej Akademii Marynarki Wojennej w Greenwich, elektrowni Battersea, publicznej szkole średniej dla chłopców Dulwich College oraz w należącym niegdyś do Markiza Salisbury’ego Hatfield House w Hertfordshire.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Kaskader – osoba zawodowo wykonująca jako dubler w filmach lub przedstawieniach teatralnych niebezpieczne sceny takie jak: wypadki samochodowe, sceny walki, upadki z dużych wysokości, palenie, ewolucje konne itp.
  Część zdjęć do filmu zrealizowano w Angkorze (Kambodża)

  W listopadzie 2000, po ośmiu miesiącach pracy nad filmem, ekipa rozpoczęła zdjęcia w Kambodży. Film kręcono w parku niedaleko pasma górskiego Phnom Kulen oraz w świątyni Angkor Wat, wcześniej uzyskawszy odpowiednią zgodę na filmowanie wewnątrz budynku od APSARA, organizacji zajmującej się ochroną dziedzictwa narodowego świątyni. Pomysłodawcą nakręcenia paru scen do filmu w Kambodży był jeden ze scenografów, Los Tomkins. Dzień zdjęciowy na kambodżańskim planie filmowym kosztował ekipę 30 tys. dolarów. Część nagrań zrealizowano też na lodowcu niedaleko miasta Höfn na Islandii, gdzie ekipa zamieszkała na czas realizacji zdjęć.

  Angkor – współczesna nazwa stosowana do państwa Khmerów istniejącego w okresie od 802 do 1432 roku, nazywanego również Imperium Angkoru lub Khmerskim. Nazwa Angkor pochodzi od sanskryckiego słowa nagara - miasto (nagara>nokor>angkor).Chris Barrie (właśc. Christopher Jonathan Brown; ur. 28 marca 1960, Hanower) – brytyjski aktor i prezenter telewizyjny, w Polsce znany przede wszystkim z roli Arnolda Rimmera, jednego z głównych bohaterów sitcomu Czerwony karzeł.

  Przy niektórych scenach Angelina Jolie korzystała z usług kaskaderek. Szefem ekipy kaskaderskiej był Simon Crane, który przekazał reżyserowi swoje pomysły na wybrane sceny na trzy miesiące przed rozpoczęciem zdjęć.

  Za efekty wizualne w filmie odpowiadał Steve Begg oraz firmy Mill Film i Really Useful. Efekty specjalne w filmie zrealizował Chris Corbould. Zapytany o najtrudniejszą do zrealizowania scenę, wskazał na moment, w którym Lara Croft znajduje się w Grobowcu Tańczącego Światła i doprowadza do wybuchu budynku. Nagrania sceny trwały dwa miesiące.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Tomb Raider – seria gier komputerowych, komiksów, powieści i filmów opowiadających o przygodach fikcyjnej, brytyjskiej archeolog Lary Croft. Od ukazania się pierwszej części serii w 1996 roku seria stała się dochodową marką wykorzystującą różne media, zaś Lara stała się jedną z głównych ikon przemysłu gier komputerowych. W 2006 roku znalazła się w Księdze rekordów Guinnessa, gdzie określono ją jako „bohaterkę gry komputerowej, która odniosła największy sukces w realnym życiu” (Most Successful Human Videogame Heroine).

  Ścieżka dźwiękowa[ | edytuj kod]

  Muzykę do filmu skomponował Graeme Revell, a kierownikiem muzycznym został Peter Afterman. Ścieżka dźwiękowa została wydana przez wytwórnię Elektra. Singlem promującym film była piosenka U2 „Elevation”, do której zrealizowano teledysk w reżyserii Josepha Kahna. Oprócz tego w ścieżce dźwiękowej do filmu wykorzystano utwory artystów, takich jak Nine Inch Nails, The Chemical Brothers, Outkast, Basement Jaxx czy Missy Elliott.

  Nurkowanie – przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem (ang. scuba diving) oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu jest zaliczane do sportów ekstremalnych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Promocja[ | edytuj kod]

  Land Rover Defender, samochód wykorzystany podczas zdjęć do filmu

  Promocję filmu promowały marki Taco Bell, Pepsi, Ericsson i Land Rover, które opłaciły akcje sponsoringowe, przeznaczając nań ok. 30–35 mln dolarów. Land Rover udostępnił twórcom ręcznie wyprodukowany samochód Land Rover Defender.

  Ashley Judd, właściwie Ashley Tyler Ciminella (ur. 19 kwietnia 1968 w Granada Hills, w stanie Kalifornia w USA) - amerykańska aktorka filmowa.Street Fighter – seria bijatyk, stworzonych przez japońską firmę Capcom, zapoczątkowana przez Street Fighter z 1987 wydana na automaty i skonwertowana na inne platformy. To jednak Street Fighter II spopularyzował serię i cały gatunek gier. Obecnie seria ma 5 głównych części – w tym Alpha – jednak każda część, poza pierwszą, doczekała się kilku wznowień, wnoszących na przykład nowe postacie. Poza grami, Street Fighter doczekał się kilku serii animowanych, filmów anime powiązanych bezpośrednio z grą, a także dwóch filmów: Uliczny wojownik, oraz Street Fighter: Legenda Chun-Li.

  Przed premierą filmu uruchomiono stronę internetową, na której udostępniono zakulisowe materiały z planu filmowego, w tym niepublikowane wcześniej zdjęcia oraz wywiady z obsadą. W dniu premiery filmu w Polsce do sprzedaży trafiła specjalna czteroczęściowa składanka nazwana Lara Pack, która składała się z gier: Tomb Raider: Unfinished Business, Tomb Raider II: Golden Mask, Tomb Raider III: Lost Artifact i Tomb Raider: The Last Revelation.

  Höfn – miasto na wschodnim wybrzeżu Islandii zamieszkane przez ok. 1800 osób, przy fiordzie Hornafjörður. W mieście rozwinięte jest rybołówstwo i przeróbka ryb a także rolnictwo i przemysł. Handel w Höfn rozwinął się w 1897 r. Jest siedzibą gminy Sindrabær oraz firmy Víkingaeyjan, specjalizującej się w produkcji wyrobów artystycznych, głównie z drewna. Miasto jest często odwiedzane przez turystów, ponieważ znajduje się na końcu drogi krajowej nr. 1.Core Design – firma produkująca gry komputerowe. Znana jest z z popularnej serii Tomb Raider. Core Design powstała w 1988. Założyli ją: Chris Shrigley, Rob Toone, Andy Green, Terry Lloyd, Simon Phipps, Dave Pridmore, Jeremy Smith i Greg Holmes. Studio mieści się w Derby w Wielkiej Brytanii. Firma należała do Eidos Interactive, jeszcze wcześniej należała do CentreGold, ale w 1996 r. Eidos wykupił przedsiębiorstwo. 11 maja 2006 r. Core Design ogłosił, że kapitał obrotowy i pracownicy zostaną odsprzedani do niezależnego wydawcy Rebellion.

  Premiera[ | edytuj kod]

  Światową premierę filmu zaplanowano na 15 czerwca 2001. Wyznaczony termin wymusił na ekipie postprodukcję i opracowanie efektów specjalnych w ciągu pięciu miesięcy.

  W maju 2001 pojawiły się plotki o możliwym opóźnieniu premiery filmu z powodu odsunięcia od pracy nad nim montażysty obrazu Simona Westa, który miał nie poradzić sobie z montażem. Decyzja miała zostać podjęta po jednym z zamkniętych pokazów filmu, na którym produkcja zdobyła nieprzychylne recenzje m.in. z powodu montażu. Na miejsce montażysty zostali zatrudnieni dwaj inni pracownicy, którzy dokończyli pracę nad produkcją.

  Land Rover – marka samochodów terenowych produkowanych w Wielkiej Brytanii od 1948 roku początkowo przez firmę Rover, a później pod własną marką. Podstawowy model Land Rover, produkowany nieprzerwanie od 1948 roku jest znany z dużych możliwości jazdy po trudnym terenie i wysokiej wytrzymałości. Produkowany jest do dziś bez większych zmian pod nazwą Land Rover Defender. Podobnie jak amerykańskie samochody Jeep, niemieckie Mercedesy klasy G oraz radzieckie UAZ 469B, Land Rovery wykorzystuje się jako uniwersalne terenowe samochody wojskowe. Od 1970 roku firma rozpoczęła produkcję lepiej wyposażonych samochodów Range Rover. Obecnie produkowane modele samochodów Land Rover to: Discovery 4, Freelander 2, Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Evoque, Defender.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Premiera filmu odbyła się na kilka dni przed planowanym terminem, tj. 11 czerwca 2001. W Polsce film został premierowo pokazany 10 sierpnia 2001.

  Odbiór[ | edytuj kod]

  Recenzje[ | edytuj kod]

  Film został chłodno przyjęty przez krytyków, którzy określali produkcję jako „nudną” i krytykowali m.in. płytką fabułę i scenariusz. Patrycja Bieszk z Onet.pl opisała fabułę jako „pogmatwany amalgamat przygód Indiany Jonesa, RoboCopa i Rambo, w wersji pseudofeministycznej”. Ewelina Nasiadko z serwisu Filmweb uznała film za „sieczkę”, tłumacząc opinię słowami: Zmarnowani aktorzy (o ile akurat mieli szczęście być dobrze dobrani), marne efekty specjalne (przez swój nagminny schematyzm i powielanie niedawno oglądanych na ekranie wątków, nie sprawiające wrażenia „specjalnych”), dialogi, które były napisane chyba wyłącznie w celu „zapchania” dziur w przerwach akcji.

  Graeme Revell (ur. 23 października 1955 w Auckland w Nowej Zelandii) – nowozelandzki kompozytor filmowy. Uhonorowany Złotą Osella za najlepszą muzykę, na MFF w Wenecji, do filmu Chińska szkatułka (1997). Leslie Samuel Phillips (ur. 20 kwietnia 1924 w Tottenham, w Londynie) – brytyjski aktor komediowy. Nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego. Brał udział w II wojnie światowej.

  Krytycy docenili występ Angeliny Jolie.

  Sprzedaż[ | edytuj kod]

  Pomimo słabych recenzji, film w pierwszym tygodniu po premierze zarobił 48,2 mln dolarów, zapewniając produkcji najlepsze otwarcie w historii ekranizacji gier komputerowych. W ciągu trzech tygodni po premierze film zarobił ponad 100 mln dolarów. Do końca roku zapewnił twórcom przychód w wysokości 131 mln dolarów, zajmując 13. miejsce w rankingu filmów, które miały największe wpływy w 2001. Łącznie film zarobił ponad 274 mln dolarów.

  Mortal Kombat – seria gier wideo z gatunku bijatyk zapoczątkowana przez Eda Boona i Johna Tobiasa w roku 1992 grą Mortal Kombat. Cykl zaczął jako seria gier automatowych, konwertowanych później przez Acclaim Entertainment na konsole i komputery. Gry były wydawane przez Midway aż do bankructwa firmy w roku 2009.Outkast (często stylizowane na OutKast) – amerykański duet hip hopowy, wywodzący się z Atlanty w stanie Georgia, złożony z André "André 3000" Benjamina (wcześniej działający jako Dré) oraz Antwana "Big Boi" Pattona. Początkowo grupa znana była jako Two Shades Deep, jednak później zdecydowała się zmienić nazwę na obecny Outkast. Oryginalny styl muzyczny, jaki reprezentował zespół stanowił połączenie southern hip hopu i G-Funku, jednak w kolejnych latach duet poszerzył swoją paletę o elementy funku, soulu, rocka, muzyki elektronicznej, poezji śpiewanej, jazzu oraz bluesa.

  Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]

  Kontynuacja[ | edytuj kod]

  W czerwcu 2001 przedstawiciele wytwórni Paramount Pictures potwierdzili przygotowanie drugiej części filmu. W sierpniu Angelina Jolie potwierdziła trwanie prac nad scenariuszem sequela oraz ponowne odegranie postaci Lary Croft, czego wymagał od niej kontakt podpisany jeszcze przed rozpoczęciem pracy przy pierwszej części produkcji. Film Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia miał premierę w 2003.

  Jennifer Love Hewitt (ur. 21 lutego 1979 w Waco, w stanie Teksas) – amerykańska aktorka, producentka filmowa i piosenkarka.Czasoprzestrzeń – zbiór zdarzeń zlokalizowanych w przestrzeni i czasie, wyposażony w strukturę afiniczną i metryczną o określonej postaci, w zależności od analizowanego modelu fizycznej czasoprzestrzeni.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Super Mario Bros. (jap. スーパーマリオブラザーズ, Sūpā Mario Burazāzu) – komputerowa gra platformowa wyprodukowana w 1985 roku przez Nintendo. Powstała ona w celu zdyskontowania popularności gry Mario Bros. z 1983 roku; początkowo wydano ją na konsoli Nintendo Entertainment System. W Super Mario Bros. gracz przejmuje kontrolę nad hydraulikiem Mario, którego zadaniem jest ocalenie księżniczki Toadstool porwanej przez Bowsera. W przypadku gry wieloosobowej w poszukiwaniach Mario towarzyszy Luigi, sterowany przez drugiego gracza.
  The West End of London (powszechnie nazywane po prostu West End) – obszar centralnego Londynu zawierający wiele z największych (i najważniejszych dla miłośników teatru, zobacz teatry w West End) atrakcji turystycznych, sklepów, przedsiębiorstw, budynków rządowych i lokali rozrywkowych.
  Hertfordshire (popularnie Herts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północ od Londynu, będące jednym z tzw. Home Counties.
  Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.
  Film przygodowy – film o akcji skonstruowanej z ciągu przygód protagonisty, charakteryzujący się szybkim tempem akcji, brawurowymi rozwiązaniami fabularnymi oraz licznymi przeszkodami pokonywanymi przez bohaterów. Schemat filmów przygodowych opiera się na licznych scenach pościgów, ucieczek oraz niebezpiecznych dla protagonisty wydarzeniach.
  Missy Elliott, właściwie Melissa Arnette Elliott, pseudonim Missy „Misdemeanor” Elliott (ur. 1 lipca 1971 w Portsmouth w stanie Wirginia, USA) – amerykańska raperka.
  Royal Borough of Greenwich – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Greenwich (ang. Greenwich Council).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.