• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lara Croft: Tomb Raider  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jon Voight, właśc. Jonathan Vincent Voight (ur. 29 grudnia 1938 w Yonkers) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat Oscara, festiwalu w Cannes, Złotego Globu, a także nagrody krytyków filmowych w Los Angeles i Nowym Jorku za rolę w filmie Powrót do domu (1978), nominowany do Oscara, laureat Złotego Globu i BAFTA za występ w filmie Nocny kowboj (1969). Ericsson – przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, założone w 1876 roku w Sztokholmie przez Larsa Magnusa Ericssona. Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. W skład produktów przedsiębiorstwa wchodzą: infrastruktura sieci stałych i mobilnych, internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne. Firma Ericsson działa w 175 krajach. W 2008 roku ponad 75 000 pracowników wygenerowało dochód wysokości 32,2 miliardów USD (209 miliardów SEK). Firma jest obecna na giełdach OMX Nordic Exchange Stockholm i NASDAQ. Ericsson zarządza sieciami, które służą 195 milionom użytkowników.

  Lara Croft: Tomb Raiderfilm przygodowy z 2001, będący koprodukcją japońsko-niemiecko-brytyjsko-amerykańską w reżyserii Simona Westa, zrealizowany na podstawie serii gier komputerowych Tomb Raider.

  Bohaterką filmu jest Lara Croft (Angelina Jolie), archeolożka i córka poszukiwacza przygód Richarda Crofta (Jon Voight), która w dniu ustawienia się trzech planet w jednej linii odnajduje starożytny zegar, będąc kluczem do odnalezienia Trójkąta Światła zapewniającego władzę nad czasoprzestrzenią. Skarb pragnie przejąć pradawna sekta Iluminatów na czele z Manfredem Powellem (Iain Glen).

  Angkor Wat – największa, najważniejsza i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siem Reap w Kambodży.Tomb Raider II, również Tomb Raider II: The Dagger of Xian i Tomb Raider II starring Lara Croft – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Core Design i wydana przez Eidos Interactive w 1997 na platformy PlayStation i PC. Druga część serii gier komputerowych Tomb Raider.

  Film po premierze został chłodno przyjęty przez krytyków, którzy zwracali uwagę na nudną i płytką fabułę. Pomimo krytycznego odbioru produkcja zapewniła twórcom blisko 275 mln dolarów przychodu.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Lara Croft jest zamożną archeolożką i córką poszukiwacza przygód, lorda Richarda Crofta, który zaginął podczas jednej ze swoich podróży. W czasie koniunkcji planet Lara odkrywa starożytny zegar, przywieziony przez Richarda Crofta z jednej z ekspozycji, który jest kluczem do odnalezienia talizmanu gwarantującego władzę nad czasoprzestrzenią. Talizman jest wykonany z krystalicznego metalu Trójkąt Światła, który powoduje zatrzymanie się czasu oraz powrót przodków do życia, co możliwe jest raz na 5000 lat, w dniu ustawienia się trzech planet w jednej linii i zaćmienia. Z listu pozostawionego przez ojca Lara dowiaduje się, że poprzednim razem Trójkąt Światła został użyty przez członków organizacji iluminatów (oświeconych) do pokonania wrogów.

  Catherine Zeta-Jones (ur. 25 września 1969 w Swansea jako Catherine Jones) – brytyjska aktorka filmowa, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Chicago.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Talizman rozdzielono na dwie części – jedną umieszczono w Grobowcu Tańczącego Światła w Kambodży, a drugą – w Świątyni Dziesięciu Tysięcy Cieni na Syberii. Lara rusza w podróż w celu zdobycia obu części talizmanu, na co ma 48 godzin, bowiem wtedy dojdzie do kolejnej koniunkcji, kiedy to moc Trójkąta jest największa. Talizman pragnie zdobyć też stowarzyszenie iluminatów, dowodzone przez Dystyngowanego Dżentelmena z siedzibą w Wenecji. Zdobycia artefaktu podejmuje się jeden z najpotężniejszych członków organizacji, Manfred Powell. W trakcie pościgu za Larą nawiązuje współpracę z archeologiem Alexem Westem, byłym wspólnikiem Croft, z którym ta poróżniła się podczas wyprawy do Tybetu, gdzie mężczyzna uprzedził ją w poszukiwaniach młynków modlitewnych. Powellowi stale towarzyszy również jego sekretarz, Mr Pimms.

  Anna Nicole Smith właśc. Vickie Lynn Marshall z d. Hogan (ur. 28 listopada 1967 w Houston, zm. 8 lutego 2007 w Hollywood) - amerykańska modelka Playboya i aktorka.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  Zatrudnieni przez organizację komandosi kradną Larze zegar. Bohaterka we współpracy z zaprzyjaźnionym informatykiem, skrupulatnym i dokładnym Bryce’em Turingiem pomyślnie przejmuje talizman, dzięki czemu ratuje świat.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Spis sporządzono na podstawie materiału źródłowego:

 • Angelina JolieLara Croft
 • Rachel Appleton – młoda Lara Croft
 • Jon Voight – Lord Richard Croft
 • Iain Glen – Manfred Powell
 • Noah Taylor – Bryce Turing
 • Daniel Craig – Alex West
 • Leslie Phillips – Wilson
 • Chris Barrie – Hillary, kamerdyner Lary
 • Julian Rhind-Tutt – Pimms
 • Richard Johnson – Dystyngowany Dżentelmen
 • Robert Phillips – Julius
 • John James Rambo (ur. 6 lipca 1947) − fikcyjna postać, bohater filmów akcji z serii Rambo oraz cyklu powieści Davida Morrella.Dulwich College to prywatna, męska szkoła średnia położona w południowym Londynie. Założona została w 1619 roku przez wiktoriańskiego aktora Edwarda Alleyna. Dziś, uczy się w niej około 1500 chłopców w wieku od 2 do 19 lat, (z czego 120 korzysta z internatu), co czyni ją jedną z największych szkół w Wielkiej Brytanii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Land Rover Defender – samochód osobowo-terenowy produkowany przez firmę Land Rover od 1983 roku bez większych zmian konstrukcyjnych. Pojazd zastąpił model Series. Obecnie produkowana jest trzecia generacja modelu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Wielki Mur Chiński (chiń. upr.: 万里长城; chiń. trad.: 萬里長城; pinyin: Wànlǐ Chángchéng) – zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też "Murem 10 000 Li" (10 000 nie powinno być tutaj traktowane dosłownie i oznacza raczej "nieskończoną długość" muru).
  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..
  Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Core Design i wydana 15 listopada 1998 roku. Jest to trzecia gra komputerowa z serii Tomb Raider.
  Elizabeth Hurley (ur. 10 czerwca 1965 w hrabstwie Hampshire, Anglia, Wielka Brytania) – brytyjska aktorka, modelka, producentka filmowa.
  Lara Croft – fikcyjna postać z serii gier komputerowych Tomb Raider. Jest przedstawiona jako podróżniczka, poszukiwaczka przygód i archeolog, która odwiedza między innymi krypty i ruiny starych cywilizacji. Została stworzona przez angielskie studio Core Design w 1996 roku, kiedy to wydano Tomb Raider. Pojawiła się także w kontynuacjach gry, serii komiksów i filmach, a także wydano różne gadżety związane z grami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.163 sek.