• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lapu-Lapu

  Przeczytaj także...
  Filipiny są państwem wyspiarskim leżącym w Azji Południowo-Wschodniej, na Archipelagu Filipińskim. Archipelag jest oblewany przez wody Oceanu Spokojnego. Filipiny do czasu uzyskania niepodległości przez Timor Wschodni były jedynym państwem w Azji (pomijając azjatycką część Rosji), gdzie dominującą religią jest chrześcijaństwo. Były zarazem jedynym państwem azjatyckim gdzie dominuje katolicyzm. Religię tę wyznaje 84% społeczeństwa. Natomiast religie niechrześcijańskie wyznaje jedyne 6% ludności tego kraju.Ferdynand Magellan (port. Fernão de Magalhães, hiszp. Fernando de Magallanes; ur. wiosną 1480, zm. 27 kwietnia 1521) – żeglarz portugalski w służbie hiszpańskiej, odkrywca i morski podróżnik.
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Pomnik Lapu-Lapu na wyspie Mactan na Filipinach

  Lapu-Lapu (zm. ok. 1542) – władca wyspy Mactan na Filipinach. Stoczył potyczkę z żołnierzami Ferdynanda Magellana, w czasie której Magellan poległ. Filipińczycy uważają go, retrospektywnie, za pierwszego bohatera narodowego, przeciwstawiającego się hiszpańskiej kolonizacji.

  Cebu City – miasto na Filipinach na wschodnim wybrzeżu wyspy Cebu. Ośrodek administracyjny prowincji Cebu. W 2010 roku jego populacja liczyła 866 171 mieszkańców. Jest piątym najludniejszym miastem kraju.

  Znany jest również jako Çilapulapu, Si Lapulapu, Salip Pulaka i Kali Pulako (lub Cali Pulaco), chociaż dyskutowana jest historyczność tych nazw.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Niewiele mamy pewnych informaci o tej postaci i początkach jego rządów. Wiadomo, że przed przybyciem wyprawy Magellana na Archipelag Filipiński, Lapu-Lapu wraz z Zulą był jednym z dwóch wodzów wyspy Mactan.

  16 marca 1521 r. na archipelag dotarła wyprawa Magellana. 7 kwietnia żeglarze dotarli do wyspy Cebu. Magellan zorganizował tam postój. Nawiązał współpracę z władcą wyspy Humabónem. Równocześnie polecił nawracanie miejscowej ludności na chrześcijaństwo. W zaledwie kilka dni od 14 kwietnia 1521 roku prawie wszyscy przywódcy wysp otaczających Cebu przyjęli chrzest i zgodzili się podpisać traktat z Hiszpanami. Traktat ten miał zapewnić Hiszpanii wyłączność na handel z wyspami będącymi pod panowaniem przywódcy Cebu w zamian za protekcję.

  Lapu-Lapu władca wyspy Mactan, który był od dawna skłócony z władcą wyspy Cebu odmówił podpisania podobnego traktatu i dostarczania towarów przeznaczonych dla Hiszpanów. Z kolei drugi władca wyspy, Zula zdecydował się podpisać traktat.

  Magellan zapowiedział wówczas użycie siły przeciwko Lapu-Lapu. Władca Cebu zaoferował mu pomoc w postaci około tysiąca wojowników, jednakże Magellan odmówił, chcąc w sile własnych ludzi zademonstrować swoją potęgę. 21 kwietnia Magellan na czele 48 ludzi udał się na wyspę Mactan. Naprzeciw niego stanęło około 1500 wojowników Lapu-Lapu. Mimo przewagi liczebnej przeciwnika, Magellan liczył, że odniesie zwycięstwo dzięki lepszemu uzbrojeniu. Potyczka rozegrała się 27 kwietnia 1521 roku. Magellan poniósł śmierć wraz z częścią swych towarzyszy. Ci którzy ocaleli wycofali się pośpiesznie do łodzi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Laurence Bergreen: Poza krawędź świata. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2005. ISBN 83-7301-575-2.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.