• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lappeenranta

  Przeczytaj także...
  Szombathely (niem. Steinamanger, chorw. Sambotel, słoweń. Sombotel, słowac. Kamenec) – miasto na zachodzie Węgier, w pobliżu granicy z Austrią, stolica komitatu Vas. 79 590 osób (I 2011 r.) mieszka na powierzchni 97,5 km². Jest to 10. miasto Węgier pod względem liczby mieszkańców.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Wyborg, (ros. Выборг, fin. Viipuri, szw. Viborg) - miasto w Rosji, w obwodzie leningradzkim, leżące na Przesmyku Karelskim, nad Zatoką Wyborską. W Wyborgu występuje głównie przemysł stoczniowy, spożywczy, chemiczny, odzieżowy i elektrotechniczny. Miasto jest również ośrodkiem uzdrowiskowym i celem wypraw turystów. Według oficjalnych danych federalnych w 2010 roku zamieszkiwało je 79 962 osób.

  Lappeenranta (szw. Villmanstrand) – miasto, leżące w południowo-wschodniej Finlandii nad jeziorem Saimaa, ok. 30 km od granicy z Rosją. Lappeenranta liczy około 70 000 mieszkańców i jest 13. pod względem liczby ludności miastem w Finlandii.

  Ludność[ | edytuj kod]

  Liczba mieszkańców w różnych latach:

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Transport[ | edytuj kod]

  Lappenranta jest połączana z sąsiednimi miastami za pomocą sieci dróg i linii kolejowych (stacja Lappeenranta). Podczas sezonu letniego istnieje połączenie wodne po jeziorze Saimaa do rosyjskiego miasta Wyborg. W Lappeenrancie znajduje się także lotnisko, jednak aktualnie obsługuje jedynie loty czarterowe.

  Google Maps — serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi oraz udostępniający pokrewne im funkcje. Został stworzony w 2005 roku przez Google, jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Przemysł[ | edytuj kod]

  20% mieszkańców Lappeenranty zatrudnionych jest w przemyśle. Największymi pracodawcami w tym sektorze są zakład papierniczy UPM-Kymmene, producent materiałów izolacyjnych Paroc, zakład przetwórstwa wapienia Nordkalk oraz producent słodyczy Fazer.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  W Lappeenrancie znajduje się szereg szkół różnego stopnia. Największą placówką edukacyjną jest uniwersytet techniczny (Lappeenrannan teknillinen yliopisto), na którym studiuje na różnych kierunkach (głównie technicznych i biznesowych) ponad 5000 studentów.

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Uniwersytet Technologii w Lappeenrancie
  Uniwersytet Technologii w Lappeenrancie

  Sport[ | edytuj kod]

 • Saimaan Pallo (w skrócie SaiPa) – klub hokejowy
 • Turystyka[ | edytuj kod]

  Lappeenranta jest jednym z najchętniej odwiedzanych fińskich miast. Główną atrakcją turystyczną są pozostałości fortyfikacji z końca XVIII wieku. W Lappeenrancie znajduje się także uzdrowisko z początku XIX wieku, liczne muzea oraz najstarsza w Finlandii cerkiew. Lappeenranta jest ponadto centrum turystyki wodnej. Mieści się w niej największy w Finlandii port śródlądowy, z którego w sezonie letnim wypływają liczne rejsy turystyczne po jeziorze Saimaa oraz poprzez Kanał Saimaański do pobliskiego Wyborga i Petersburga. Ze względu na bliskie sąsiedztwo z Rosją, Lappeenranta stała się modnym miejscem zaopatrywania się w towary luksusowe dla Rosjan.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Znani ludzie[ | edytuj kod]

 • Laila Hirvisaari (wcześniej Laila Hietamies) – autorka książek o Lappeenrancie i jej mieszkańcach.
 • Battlelore – fińska grupa muzyczna inspirująca się dziełami Tolkiena
 • Kotiteollisuus – popularny fiński zespół rockowy
 • Mokoma – znany fiński zespół (metal)
 • Vesa Vierikko – aktor.
 • Christian Ruuttu – w latach 90. gracz hokeja w lidze NHL
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Estonia Rakvere, Estonia
 • Islandia Stykkishólmur, Islandia
 • Norwegia Drammen, Norwegia
 • Szwecja Örebro, Szwecja
 • Dania Kolding, Dania
 • Rosja Klin, Rosja
 • Rosja Wyborg, Rosja
 • Niemcy Schwäbisch Hall, Niemcy
 • Węgry Szombathely, Węgry
 • Stany Zjednoczone Lake Worth, Stany Zjednoczone
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona miasta: http://www.lappeenranta.fi

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Zdjęcia satelitarne w Google Maps
 • Battlelore jest epic metalowym zespołem pochodzącym z Lappeenranta w Finlandii, założonym w roku 1999. Wszystkie z tekstów Battlelore dotyczą postaci i wydarzeń z tolkienowskiego Śródziemia.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.




  Warto wiedzieć że... beta

  Stykkishólmur, miasto położone na zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Snæfellsnes. Około 1149 mieszkańców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Saimaa (szw. Saima) – sieć jezior w Finlandii południowo-wschodniej, na Pojezierzu Fińskim na wysokości 75,7 m n.p.m. Głównymi jeziorami tworzącymi system Saimaa są: Etelä-Saimaa (właściwe Saimaa, dosł. południowe Saimaa), Pihlajavesi, Orivesi, Haukivesi, Puruvesi i Pyhäselkä.
  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kanał Saimiański (fin. Saimaan kanava, szw. Saima kanal, ros. Сайменский канал) – łączy jezioro Saimaa wraz z całym systemem 120 jezior i śródlądowych szlaków z Zatoką Fińską. Przewozy towarów od 2000 r. utrzymują się na poziomie powyżej 2 mln ton rocznie. Pasażerów jeszcze w latach dziewięćdziesiątych przewożono 100 tys., a obecnie poniżej 40 tys. Rocznie przez kanał przechodzi około 3 tys., statków, w tym w dużej większości są to przewozy drobnicowe. Kanał został oddany do użytku w 1856 r. na terytorium należącego do imperium rosyjskiego Wielkiego Księstwa Fińskiego między miastami Lappeenranta i Wyborg. Po agresji sowieckiej zwanej wojną zimową w 1940 r. podpisano pokój w Moskwie na mocy, którego Finlandia scedowała na rzecz ZSRR Przesmyk Karelski wraz z Wyborgiem. Nowa granica podzieliła kanał na pół, co spowodowało jego zamknięcie dla żeglugi na 28 lat.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.