Lao Che

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lao Che – polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che („Starego Che”), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady.

Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Crossover − termin stosowany do określenia gatunków muzycznych zespołów, które wykraczają poza standardowe ramy poszczególnych stylów.

Historia[ | edytuj kod]

Lao Che na festiwalu Song of Songs Festival 2008 w Toruniu

Swój debiutancki album, zatytułowany Gusła, zespół wydał w styczniu 2002 roku.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

Druga płyta Lao Che pod tytułem Powstanie Warszawskie została wydana w marcu 2005 roku. Po wydaniu tego albumu zespół stał się znany. W lipcu tego samego roku, na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego, nagrany został singel „Czerniaków”. W 2005, również na fali sukcesu Powstania Warszawskiego, grupa wystąpiła na Przystanku Woodstock.

Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.Gay-Straight Alliance – kluby zrzeszające młodzież gejowską lub generalnie LGBT i młodzież straight. Kluby takie powstały oryginalnie w latach 80 ub. wieku w Massachusetts, ale główny ich rozkwit przypada na lata 90 w Kalifornii (USA).

W 2006 roku zespół ponownie wystąpił na Przystanku Woodstock, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Bączka, przyznawanego przez publiczność, oraz na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 5 maja 2006 ukazało się DVD Lao Che, Powstanie Warszawskie, na którym znalazł się materiał z koncertu w klubie Proxima w Warszawie, z marca 2006, materiał z koncertu w rocznicę powstania warszawskiego z 2005, klipy do utworów „Koniec” i „Czerniaków” oraz krótki film o Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.Hubert Spięty Dobaczewski (ur. 1974) - polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Z wykształcenia magister ekonomii. Członek zespołu Lao Che. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

13 kwietnia 2007 roku Lao Che wyruszyło we wspólną trasę koncertową z Armią. W tym samym roku zespół włączył się w kampanię społeczną „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” prowadzoną przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.

Trzeci album zespołu, zatytułowany Gospel, ukazał się 22 lutego 2008 roku. Pierwszym singlem promującym album był utwór „Drogi Panie”, w styczniu 2008 r. udostępniony na stronach wydawnictwa OpenSources. Album Gospel jest dotychczas największym komercyjnym sukcesem grupy – według pisma Trendy – Art of Living uzyskał on status platynowej płyty za sprzedaż ponad 30 tys. egzemplarzy, a piosenki pochodzące z niego uzyskały wysokie notowania na liście Radiowej Trójki („Hydropiekłowstąpienie”, „Czarne kowboje”).

Michał Jastrzębski ps. Dimon (ur. 29 listopada 1981 w Płocku) – perkusista rockowy, związany z zespołem Lao Che od początku jego istnienia. W latach 1998-1999 razem ze Spiętym i Denatem (Lao Che) współtworzył trio Koli.LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).

W 2008 roku Lao Che po raz trzeci wystąpiło na Przystanku Woodstock, zapis z tego występu pojawił się 29 listopada na DVD.

Lao Che na festiwalu Rock On w Wesołej, 2010

Czwarta płyta zespołu, Prąd stały / Prąd zmienny została wydana 1 marca 2010. Promował ją utwór „Czas” opublikowany w połowie stycznia 2010 jako singiel radiowy oraz nagranie w portalu MySpace.

W marcu 2010 zespół pojechał w trasę koncertową Prąd Stały / Prąd Zmienny Tour. W 2010 roku zespół po raz czwarty wystąpił na Przystanku Woodstock, gdzie zagrali koncert 30 lipca, prezentując materiał z płyty Prąd stały / Prąd zmienny, unikając jednak Powstania Warszawskiego. W pierwszej połowie marca 2011 r. grupa wraz z zespołem Czesław Śpiewa wzięła udział w trasie Lao Czesław Tour.

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – polskie stowarzyszenie antyfaszystowskie założone w 1996. Zgodnie z jego deklaracją za cele stawia sobie przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców.Powstanie Warszawskie – album nagrany przez zespół muzyczny Lao Che i wydany w marcu 2005. Produkcją i realizacją zajął się Filip Różański, a masteringiem – Bogdan Żywek.

Latem 2011 roku zespół Lao Che wziął udział w serii koncertów z cyklu Męskie Granie, a Hubert Dobaczewski wystąpił w reklamie telewizyjnej (obok Lecha Janerki, Wojciecha Waglewskiego, Fisza i Leszka Możdżera) promującej tę trasę oraz brał udział w nagraniach singla promującego to przedsięwzięcie.

30 lipca 2012 podczas uroczystości związanych z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego 7 członków zespołu (Rafał Borycki, Mariusz Denst, Hubert Dobaczewski, Maciej Dzierżanowski, Michał Jastrzębski, Jakub Pokorski, Filip Różański) zostało przez prezydenta Bronisława Komorowskiego udekorowanych Srebrnymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego.

Song Of Songs Festival - to Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, odbywający się corocznie w Toruniu od 1998 do 2010 roku. Był to jeden z największych festiwali muzycznych o tej tematyce w Europie.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.

Piąty album – Soundtrack został wydany 19 października 2012 r. Single promujące album to utwory pt. „Zombi!” i „Dym”. Trasa koncertowa Lao Che z najnowszą płytą rozpoczęła się 20 października 2012 r. od koncertu w Bydgoszczy. Od rozpoczęcia trasy zespół zagrał 32 koncerty promujące album.

W 2014 roku zespół po raz piąty wystąpił na Przystanku Woodstock, grając mieszany repertuar w nowych aranżacjach.

Lao Czesław Tour wspólna trasa koncertowa Lao Che i Czesław Śpiewa, która rozpoczęła się 4 marca 2011 roku koncertem w Warszawskim klubie Palladium a zakończył ją koncert we Wrocławskim klubie Eter. W sumie zespoły zagrały razem 7 koncertów.Dzieciom stylizowane na Dzieciᴓm – szósty album studyjny płockiego zespołu Lao Che wydany 6 marca 2015 przez Mystic Production, wyprodukowany przez Emade. Tytuł nawiązuje do zbioru wierszy dla dzieci Brzechwa dzieciom, ale treść zawarta na albumie nie jest dedykowana dzieciom a dorosłym, którzy mogą spojrzeć na świat przez pryzmat i dziecka, i dojrzałej osoby. Gościnnie na płycie wystąpili: Aleksander Milwiw-Baron z zespołu Afromental, Karol Gola z grupy Pink Freud i Miłosz Pękala znany z pracy w zespołach Mitch & Mitch czy Kwadrofonik. Płytę promują dwa single: "Tu" i "Wojenka".

W 2015 ukazał się album Dzieciom, przeznaczony dla „dorosłych dzieci”, muzycy przyłączyli się także jako sojusznik w Kampanię Przeciw Homofobii (LGBT).

Pod koniec roku 2017 do składu zespołu dołączył saksofonista Karol Gola.

13 listopada 2019 roku zespół przy pomocy swojego konta na portalu Facebook ogłosił zawieszenie działalności oraz pożegnalną trasę koncertową „No to Che!” na początku 2020 roku. Plany jednak się zmieniły z powodu pandemii koronawirusa.

Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Soundtrack – piąty album studyjny płockiej grupy Lao Che, którego premiera odbyła się 19 października 2012 roku. Album promował utwór "Zombi!" wydany 3 października 2012 roku. Piosenka dotarła do 1. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Czesław Mozil (ur. 12 kwietnia 1979 w Zabrzu) – polski wokalista, kompozytor i muzyk, akordeonista, a także osobowość telewizyjna. Lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Były członek formacji Tesco Value. Absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium).
Klub Proxima (Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego) – klub studencki w Warszawie mieszczący się przy ul. Żwirki i Wigury 99a.
Armia – polski zespół grający od 1984 r. punk rock i hardcore z wpływami innych gatunków (reggae, metal, rock symfoniczny, jazz-rock) z wokalistą Tomaszem Budzyńskim.
Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
Gitara rytmiczna (ang. rhythm guitar) - jest to rola gitary grającej akompaniament w rozmaitych muzycznych stylach, najczęściej jej zadaniem jest zapewnianie harmonii, rytmu i jego akcentowanie.
Pol’and’Rock Festival (w latach 1995–2017 Przystanek Woodstock) – festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów i z datków.
Złoty Bączek jest mosiężną statuetką przyznawaną w dowód uznania dla najlepszego zespołu związanego z Przystankiem Woodstock.

Reklama