• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lansing  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Lansing – miasto w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Tompkins. W roku 2010 liczyło 11 033 mieszkańców. Ma powierzchnię 181,1 km², z czego 157,3 km² to stały ląd, a 23,9 km² stanowią obszary wodne.Saltillo - miasto w północnym Meksyku, w górach Sierra Madre Wschodnia, na wysokości około 1600 metrów, stolica stanu Coahuila. Około 591 tys. mieszkańców.

  Lansingmiasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Michigan, nad rzeką Grand (uchodzącą do jeziora Michigan). Razem z East Lansing tworzy zespół miejski.

  Jest to duży ośrodek przemysłowy (przemysł samochodowy – General Motors), handlowy i naukowy (Michigan State University jest ulokowany w East Lansing). Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest kapitol z 2 połowy XIX wieku. W Lansing urodzili się m.in. znani aktorzy Steven Seagal oraz Burt Reynolds, a także koszykarz Magic Johnson.

  Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.

  Historia[ | edytuj kod]

  Okolice Michigan pomiędzy jeziorami Huron i Michigan przed przybyciem Europejczyków należały do Cheppawa - plemienia Indian Odżibwejów. Jednak teren na którym leży obecnie miasto był niezamieszkały, pokryty gęstymi lasami a nieliczni okoliczni mieszkańcy żyli wyłącznie wzdłuż rzek. Pierwszym Europejczykiem, który zawitał w okolice miasta był prawdopodobnie w 1790 roku Hugh Heward - odkrywca i pracownik firmy futrzarskiej z siedzibą w Detroit, które wówczas było najbliższym fortem. W roku 1835 na teren miasta przybyło dwóch braci z miejscowości Lansing, leżącej w zamieszkałym już wówczas stanie Nowy Jork. Przebywając tam całą zimę podzielili teren leżący na południe od rzeki Grand River na działki i nazwali go 'Biddle City'. Teren wcześniej kupili od rządu federalnego z zamiarem spekulacji. Po powrocie do Nowego Jorku działki sprzedali opowiadając nieprawdę o wielkości i organizacji nieistniejącego wówczas miasta. Działki kupiło co najmniej 16 osób, którzy gdy dotarli na miejsce stwierdzili że kupione grunty przez większą część roku leżą na terenie zalewowym. Tym niemiej część ludzi postanowiła pozostać a pierwszym mieszkańcem był prawdopodobnie John Burchard.

  Klimat kontynentalny – jeden z podstawowych rodzajów klimatu. Kształtuje się w głębi lądu. Wyróżnia się największą dobową oraz roczną amplitudą temperatury powietrza. Lata są upalne, a zimy surowe, mroźne. Wraz ze zwiększaniem się odległości od morza maleje wilgotność powietrza, przeciętne zachmurzenie nieba oraz ilość opadów. Zwiększone jest za to zapylenie powietrza.Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Kapitol stanu Michigan w Lansing

  Osiedle ludzkie, w którym mieszkało mniej niż 20 osób prawdopodobnie rozwijałoby się bardzo wolno gdyby nie decyzja podjęta w 1847 roku o przeniesieniu stolicy stanu z Detroit do miejsca bardziej centralnie położonego na terenie stanu (na Dolnym Półwyspie). Dodatkowym argumentem za przeniesieniem stolicy było niestrategiczne położenie Detroit na brzegu jeziora Huron, co narażało je na potencjalną inwazję wojsk brytyjskich przypływających z terytorium Kanady, co już raz w 1812 roku miało miejsce. Nazwę Lansing Township nadała miejscowości Izba Reprezentantów stanu Michigan na cześć Johna Lansinga członka Konwencji Konstytucyjnej Stanów Zjednoczonych w momencie podjęcia decyzji o przeniesieniu stanu. Miasto od tego momentu zaczęło się gwałtownie rozrastać. W 1955 roku powstał College Rolniczy ('Agricultural College of the State of Michigan'), z którego później powstał Michigan State University. W 1859 roku miasto liczyło już ponad 3000 mieszkańców i zajmowało powierzchnię 18 km². W 1873 wybudowano okazały budynek Kapitolu Stanu Michigan.

  National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) (pol. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna lub Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się prognozą pogody, ostrzeżeniami sztormowymi, ostrzeżeniami przed innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (m.in. rekonesansem cyklonów tropikalnych). Pomimo, że jest nakierowana na działalność operacyjną (modele numeryczne, prognoza pogody, prognoza falowania, zbieranie danych), to część działalności zajmują badania naukowe. NOAA ma spektakularne sukcesy w opracowaniu reanalizy danych meteorologicznych używanych w badaniach klimatu. Ma bogatą historię w rozwoju globalnych i regionalnych numerycznych prognoz pogody i rozwoju satelitarnych technik w meteorologii, hydrologii i oceanografii.Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

  Od końca XIX w. miasto stało się także jednym z centrów motoryzacyjnych. W 1897 powstała firma 'Olds Motor Vehicle Company', która w 1908 staje się częścią General Motors. Firma do 2004 roku produkowała Oldsmobile. W roku 1905 powstaje fabryka ciężarówek REO Motor Car Company.


  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Dolny Półwysep (ang. Lower Peninsula of Michigan), znany również jako The Mitten, Lower Michigan – półwysep śródlądowy w Ameryce Północnej, ograniczony przez Jezioro Michigan od zachodu, cieśninę Mackinac na północy, oraz jeziora Huron, Erie, St. Clair i rzekę St. Clair od wschodu.
  Michigan State University (MSU) – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego, z siedzibą w East Lansing w stanie Michigan. Powstała 12 lutego 1855 roku. Kształci ok. 47 tysięcy studentów, co daje mu pozycję ósmego największego, pod względem liczebności, uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych. Ponad 36 tysięcy osób to uczestnicy studiów licencjackich, resztę stanowią magistranci i doktoranci.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Open Directory Project (zwany także dmoz od Directory Mozilla) – otwarty katalog stron WWW, utrzymywany na serwerach koncernu Time Warner, w którym zarówno drzewo kategorii jak i wszelkie wpisy są redagowane przez wspólnotę redaktorów-ochotników.
  National Historic Landmark (NHL) – budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swe historyczne znaczenie. Wszystkie NHL są wymienione w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych, jednakże z ponad osiemdziesięciu tysięcy miejsc w USA uważanych za historyczne, na liście NHL znajduje się zaledwie 2430.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.