Langfang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Langfang (chiń. 廊坊; pinyin: Lángfáng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Hebei. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 734 039. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 3 747 631 mieszkańców.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Prefektura miejska Langfang podzielona jest na:

 • 2 dzielnice: Anci, Guangyang,
 • 2 miasta: Bazhou, Sanhe,
 • 4 powiaty: Gu’an, Yongqing, Xianghe, Dachang,
 • powiat autonomiczny: Wen’an.
 • Ciekawostka[ | edytuj kod]

  Miasto Sanhe oraz powiaty Dachang i Xianghe nie mają połączenia lądowego z resztą prefektury miejskiej Langfang, jak również z innymi częściami prowincji Hebei. Stanowią eksklawę pomiędzy obszarami miast wydzielonych Pekin i Tiencin.

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Langfang (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-11-25].
  2. China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-11-25].
  Bazhou (chiń. 霸州市) – miasto w środkowej części Chin, w prowincji Hebei. Według danych na 2010 rok miasto zamieszkiwało 291 710 osób. Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Reklama