• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Langenhagen

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Region Hanower (niem. Region Hannover) - związek komunalny (niem. Kommunalverband besonderer Art) w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Jednostka administracyjna utworzona z powiatu oraz miasta Hanower. Siedziba znajduje się w Hanowerze.
  Le Trait – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Przez miejscowość przepływa Sekwana.

  Langenhagen - miasto w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, wchodzi w skład związku komunalnego Region Hanower. Miasto liczy 51 691 mieszkańców.

  W dzielnicy Godshorn podczas wojny działał zakład dla dzieci robotnic zagranicznych w III Rzeszy, w którym wskaźnik umieralności polskich dzieci sięgał 100 procent,.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.
 • Bijeljina, Bośnia i Hercegowina
 • Głogów, Polska
 • Joinville, Brazylia
 • Le Trait, Francja (kontakty utrzymuje dzielnica Godshorn)
 • Novo Mesto , Słowenia
 • Rodewisch, Saksonia
 • Southwark, dzielnica Londynu
 • Stadl-Paura, Austria (kontakty utrzymuje dzielnica Krähenwinkel)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona miasta
 • Rodewisch – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, w powiecie Vogtland.Głogów (łac. Glogovia, niem. Glogau, czes. Hlohov) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, położone na Dolnym Śląsku, siedziba powiatu głogowskiego oraz gminy wiejskiej Głogów. Umiejscowione nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  London Borough of Southwark – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo - wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Southwark (ang. Southwark London Borough Council).
  Zakłady dla dzieci robotnic zagranicznych w III Rzeszy, niem. Ausländerkinder-Pflegestätte, także Säuglingsheim, Entbindungsheim – zakłady tworzone od 1943 dla niemowląt i dzieci robotnic zagranicznych, w tym polskich, w III Rzeszy. Śmiertelność przekraczała w nich często 50%, a nawet dochodziła do 100%. Serwisy internetowy Krieg gegen Kinder informuje o ponad 400 takich zakładach.
  Bijeljina (serb. Бијељина) – miasto w północno-wschodniej Bośni i Hercegowinie (Republika Serbska), na północny wschód od Tuzli. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 70 528 mieszkańców. Ośrodek handlowo-przemysłowy (przetwórstwo owoców) regionu rolniczego; w pobliżu wydobycie węgla brunatnego.
  Stadl-Paura – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w powiecie Wels-Land. Liczy 4958 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.