• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Landsberg - Saksonia-Anhalt

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Wettynowie (Wettinowie, niem. Wettiner) – dynastia niemiecka wywodząca się z dzisiejszej Saksonii-Anhaltu. Panowała w Miśni, Saksonii i księstwach Turyngii. Jej przedstawiciele zasiadali także na tronie w Warszawie (elektorowie August II Mocny, August III Sas jako Królowie Polski i Wielcy Książęta Litwy oraz król Saksonii Fryderyk August I jako książę warszawski). W 1423 r. Wettinowie uzyskali wraz z księstwem sasko-wittenberskim godność elektora Rzeszy, a całość ich posiadłości zaczęto określać historyczną nazwą Saksonia. W roku 1485 nastąpił podział dynastii na dwie linie: ernestyńską (starszą), elektorską panującą w Wittenberdze i w znacznej części Turyngii oraz albertyńską (młodszą,) panującą w Miśni i pn. Turyngii. Boczną linią dynastii jest rodzina Koburgów (Coburg), panująca w Wielkiej Brytanii (od 1917 r. pod nazwiskiem Windsor), Belgii, Bułgarii i Portugalii (pod nazwiskiem poprzedniej dynastii – Bragança).
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  Landsberg – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Saale.

  Do 30 czerwca 2007 miasto należało do powiatu Saal, wspólnoty administracyjnej Östlicher Saalkreis.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Landsberg położony jest ok. 19 km na wschód od Halle (Saale) i ok. 25 km na północny zachód od Lipska.

  Historia[ | edytuj kod]

  Słup pocztowy z 1730 roku

  Pierwsza wzmianka o Landsbergu pochodzi z X w.

  Albrecht (Albert) II Wyrodny, Albrecht Zwyrodniały niem. Albrecht II. der Entartete (ur. ok. 1240, zm. 20 listopada 1314 lub w 1315) – landgraf Turyngii od 1265 do 1294, palatyn saski od 1265 do 1281 i margrabia Miśni od 1288 do 1292 z dynastii Wettinów.Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.

  W XII w. Wettynowie wznieśli tutaj zamek, który przez kilkadziesiąt lat był główną siedzibą margrabiów Łużyc. Zbudowali tu dwupoziomową kaplicę Świętego Krzyża, istniejącą do dzisiaj. W XIII w. Landsberg dał nazwę utworzonemu przez Henryka III Dostojnego margrabstwu, które w 1291 zostało sprzedane przez Albrechta II Wyrodnego margrabiom brandenburskim.

  Saksonia-Anhalt (niem. Sachsen-Anhalt, dolnoniem. Sassen-Anhalt) to kraj związkowy w Niemczech, ze stolicą w Magdeburgu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W połowie XIV w. Wettynowie odkupili Landsberg na powrót od Brandenburczyków. W 1579 otrzymał prawa miejskie. W 1815 został przyłączony do Królestwa Prus.

  1 stycznia 2010 do miasta przyłączono gminy Niemberg, Oppin i Schwerz. 20 kwietnia 2010 przyłączono kolejną gminę Braschwitz, a 1 września tego samego roku gminę Peißen.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pietsch Jürgen M., Uwe Grüning: Doppelkapelle St. Crucis Landsberg. Schwarz Weiss, 2002, s. 4, 6–10, Zeittafel. ISBN 3-00-009297-8.; Michael Lindner: Aachen – Dobrilugk – Płock: Markgraf Dietrich von der Ostmark, Bischof Werner von Płock und die Anfänge des Zisterzienserkloster Dobrilugk. W: Die Nider- und Oberlausitz – Konturen einer Integrationslandschaft. Heinz-Dieter Heimann, Klaus Neitmann, Uwe Tresp (hrsg.). T. I: Mittelalter. Berlin: Lukas Verlag, 2013, s. 152–154, 164. ISBN 978-3-86732-160-0.
  Powiat Saale (niem. Saalekreis) - powiat w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Powstał po połączeniu się 1 lipca 2007 powiatu Saal z powiatem Merseburg-Querfurt. Siedzibą powiatu jest Merseburg.Zamek w Landsbergu (niem. Burg Landsberg) – zamek istniejący w średniowieczu na terenie obecnego miasta Landsberg w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, siedziba tutejszych margrabiów w XII i XIII w. Został zniszczony w XVI w., ocalała z niego XII-wieczna kaplica Świętego Krzyża.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego (tzw. prawo dworskie).
  Graf (łac. comes/comites, fr. comte, marquis, włos. conte, marchese) – tytuł szlachecki w dawnych Niemczech i innych krajach pozostających kiedyś pod panowaniem Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Holandii, Belgii, Luksemburgu, Austrii, Danii.
  Powiat Saal (niem. Saalkreis) - był do 1 lipca 2007 powiatem w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Powiat Saal z powiatem Merseburg-Querfurt utworzył powiat Saale.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Henryk III Dostojny (ur. ok. 1215; zm. 15 lutego 1288 w Dreźnie) – od 1221 jako Henryk III margrabia Marchii Miśnieńskiej i jako Henryk IV margrabia Marchii Łużyckiej, landgraf Turyngii i palatyn Saksonii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.932 sek.