• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Landsat 8

  Przeczytaj także...
  Cirrus (Ci) to po polsku chmura pierzasta. Należy do chmur wysokich, zbudowanych z kryształków lodu. Chmury piętra wysokiego występują w górnej troposferze. Podstawa chmur pierzastych może wystąpić poniżej wysokości o temperaturze powietrza 0 °C, wyżej w atmosferze tropikalnej, niżej w obszarach polarnych. W Europie, chmura cirrus może występować na wysokości od 6 000 do 12 000 m. Temperatury w chmurach cirrus wynoszą zwykle od –10 °C do –40 °C. Tropopauza jest naturalną barierą dla wierzchołków chmur pierzastych. Typowa chmura cirrus wyglądem przypomina nici pajęcze, delikatne włókna, „włosy anielskie”, pierze, nierzadko też kłaczki lub loczki.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.
  Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.
  Jeden z pierwszych obrazów z satelity Landsat 8: Fort Collins w Kolorado

  Landsat 8 (wstępnie: Landsat Data Continuity Mission) – satelita z amerykańskiego programu Landsat. Wystrzelony przy pomocy rakiety Atlas V 11 lutego 2013 roku z bazy Vandenberg w Kalifornii.

  Atlas V – najmłodsza rakieta nośna z rodziny Atlas. Konstrukcyjnie zbliżona do rakiet Titan, wykorzystuje jednak technologie zapożyczone z rakiet Atlas II i Atlas III. Dawniej obsługiwana przez firmę Lockheed Martin, obecnie jest eksploatowana przez United Launch Alliance (ULA) – przedsiębiorstwo joint venture firm Lockheed Martin i Boeing. Rakiety typu Atlas V i Atlas III w członie napędowym pierwszego stopnia wykorzystują skonstruowany przez NPO Energomasz silnik rakietowy RD-180.United States Geological Survey (USGS) – amerykańska agencja naukowo-badawcza, zajmująca się problemami z zakresu czterech dyscyplin nauk o Ziemi: biologii, geografii, geologii i hydrologii. Najważniejsze badania prowadzone w niej dotyczą przemian krajobrazu Stanów Zjednoczonych, rozmieszczenia bogactw naturalnych oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń naturalnych. USGS zostało założone 3 marca 1879 przez Kongres na potrzeby inwentaryzacji zasobów zdobytych po zakupie Luizjany (1803) i wojnie amerykańsko-meksykańskiej (1848). Wchodzi w skład Departamentu Zasobów Wewnętrznych USA (United States Department of the Interior). Główna siedziba agencji znajduje się w Reston (Wirginia), a dwa główne oddziały w Denver (Kolorado) i Menlo Park (Kalifornia). W USGS zatrudnionych jest około 10 tys. osób.

  Misja[ | edytuj kod]

  Satelita ten został wysłany na orbitę w 2013 roku, aby zachować ciągłość zbierania danych przez program Landsat, w związku z planowanym zakończeniem misji Landsat 5, tak aby Landsat 7 nie został jedynym czynnym satelitą programu. Misja Landsat 8 jest realizowana wspólnie przez NASA i United States Geological Survey. Jej zadaniem jest uzyskiwanie obrazów Ziemi w zakresie światła widzialnego, bliskiej i średniej podczerwieni. Dane z sondy są wykorzystywane w rolnictwie, edukacji, biznesie, nauce i dla celów rządowych. Pozwala także na śledzenie skutków klęsk żywiołowych, takich jak pożary i powodzie, wykorzystania ziemi i procesów, takich jak wulkanizm.

  Fort Collins - miasto w USA, w stanie Kolorado, na północ od Denver. Około 128 tys. mieszkańców. Siedziba uniwersytetu stanowego Colorado State University.Orbita okołobiegunowa (lub biegunowa) – orbita satelity przebiegająca nad biegunami lub w ich pobliżu. Orbita taka, w zależności od jej promienia (zatem i okresu obiegu), przecina płaszczyznę równika przy każdym obrocie w innym miejscu (Ziemia, przy każdym obrocie satelity, obraca się o stały kąt). Umożliwia to obserwację całej powierzchni planety, dlatego na orbicie polarnej umieszcza się m.in. satelity meteorologiczne, szpiegowskie.

  Landsat 8 porusza się po orbicie biegunowej (inklinacja 98°), nominalnie na wysokości 705 km.

  Instrumenty[ | edytuj kod]

  Głównymi instrumentami na pokładzie satelity są Operational Land Imager (OLI) i Thermal InfraRed Sensor (TIRS); umożliwiają one obrazowanie powierzchni Ziemi z rozdzielczością do 30 m w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni, do 100 m w termicznej (średniej) podczerwieni i uzyskiwanie obrazów panchromatycznych z rozdzielczością 15 m. Dwa nowe zakresy obserwacji kamery OLI są przeznaczone do monitorowania chmur cirrus i zmian w obszarze wybrzeży; obserwacje urządzenia TIRS w termicznej podczerwieni prowadzone są w dwóch węższych zakresach, w porównaniu z jednym szerokim w satelitach Landsat 4–7.

  Vandenberg Air Force Base – baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Kalifornii, USA. Baza stanowi centralny kosmodrom amerykańskich sił powietrznych, rezerwowy kosmodrom NASA oraz siedzibę dowództwa 30 Skrzydła Sił Kosmicznych USAF (30th Space Wing).Landsat 7 – satelita z amerykańskiego programu Landsat. Wystrzelony przy pomocy rakiety Delta II 15 kwietnia 1999 roku z bazy Vandenberg w Kalifornii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Landsat 8 (ang.). W: Master Catalog [on-line]. National Space Science Data Center. [dostęp 2015-09-10].
  2. Landsat 8 (ang.). W: Landsat Science [on-line]. NASA. [dostęp 2015-09-10].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Launch log (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Landsat-8 / LDCM (Landsat Data Continuity Mission) (ang.). W: eoPortal [on-line]. ESA. [dostęp 2015-09-11].
 • Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.Rakieta to pojazd latający lub pocisk, napędzany silnikiem rakietowym. Obiekt ten uzyskuje siłę ciągu dzięki reakcji szybko wyrzucanych gazów spalinowych lub innych mediów (np. sprężone gazy, przegrzana para) z dysz silnika rakietowego, zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona. Często pojęcie rakiety jest używane w znaczeniu silnika rakietowego lub pocisku rakietowego. Rakiety służą między innymi do przenoszenia ładunku, np. statku kosmicznego, głowic bojowych, sztucznych satelitów w warunkach przestrzeni kosmicznej, gdzie nie ma żadnej zewnętrznej substancji, której pojazd mógłby użyć jako elementu napędzającego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Podczerwień (promieniowanie podczerwone) (ang. infrared, IR) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm.
  Inklinacja (nachylenie) – jeden z elementów orbity. Określa kąt pomiędzy płaszczyzną orbity a płaszczyzną odniesienia. W astronomii gwiazdowej przez nachylenie rozumie się także kąt, jaki tworzy linia widzenia na gwiazdę z jej osią obrotu, albo z osią prostopadłą do płaszczyzny jej orbity, w przypadku gwiazd podwójnych i wielokrotnych.
  Landsat – nazwa programu zdalnego pozyskiwania zdjęć Ziemi z kosmosu. W ramach programu wystrzelono osiem sztucznych satelitów Ziemi.
  Landsat 5 – satelita obserwacji Ziemi będący częścią programu Landsat prowadzonego wspólnie przez NASA, NOAA i USGS. Funkcjonujący do 2013 satelita został uznany za najdłużej działającego satelitę obserwacji Ziemi w historii, co zostało zapisane w Księdze rekordów Guinnessa.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Landsat 4 – czwarty satelita programu Landsat, zarządzanego przez NASA oraz NOAA. Został uruchomiony 16 lipca 1982 r., a jego głównym celem było zapewnienie globalnego archiwum zdjęć satelitarnych.
  Światło widzialne – ta część promieniowania elektromagnetycznego, na którą reaguje siatkówka oka człowieka w procesie widzenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.