Powiat Marienwerder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Landkreis Marienwerder)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Marienwerder (niem. Landkreis Marienwerder, Kreis Marienwerder; pol. powiat kwidzyński) – istniejący od 1816 do 1945 powiat z siedzibą w Kwidzynie (niem. Marienwerder). Teren powiatu znajduje się obecnie w województwie pomorskim.

Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie (niem. Reichsgau Danzig-Westpreußen) – jednostka administracyjna utworzona podczas II wojny światowej przez władze III Rzeszy na obszarze Pomorza Nadwiślańskiego. Prowincja powstała z połączenia: anektowanych przez III Rzeszę obszarów województwa pomorskiego, terytorium Wolnego Miasta Gdańska i Rejencji Zachodniopruskiej prowincji Prusy Wschodnie. Kres istnieniu Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie przyniosła w 1945 ofensywa styczniowa Armii Czerwonej.

Historia[ | edytuj kod]

Powiat powstał 1 kwietnia 1816 r., stanowiąc część rejencji kwidzyńskiej prowincji Prusy Zachodnie. W roku 1818 z części terenu powiatu utworzono powiat suski, w zamian za co przyłączono do niego miasto Gniew i kilka gmin leżących na zachód od Wisły. Od 3 grudnia 1829 do 1878 powiat należał do prowincji Prusy. W 1920 r. tereny na zachód od Wisły oraz kilka miejscowości na prawym brzegu rzeki weszły w skład Polski, należąc od tego czasu do powiatu gniewskiego. 1 lipca 1922 pozostałą przy Niemczech część powiatu włączono do prowincji Prusy Wschodnie, przy czym zachowano podległość rejencji z siedzibą w Kwidzynie (Rejencja zachodniopruska). W latach 1939-1945 powiat należał do rejencji kwidzyńskiej w okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie.

Rejencja kwidzyńska (niem. Regierungsbezirk Marienwerder) – niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1939–1945 jako jedna z rejencji Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

1 stycznia 1945 na terenie powiatu znajdowały się dwa miasta (Gardeja – niem. Garnsee oraz Kwidzyn – niem. Marienwerder) oraz 52 gminy.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Marienwerder
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Landkreis Marienwerder
  Warto wiedzieć że... beta

  Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Kwidzyn (łac. Quedin/Insula Sanctae Mariae, niem. Marienwerder) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, położone nad rzeką Liwą, prawym dopływem Nogatu, 5 km od Wisły, siedziba władz powiatu.
  Powiat gniewski – powiat istniejący w latach 1920-1932 na terenie obecnego województwa pomorskiego. Jego ośrodkiem administracyjnym był Gniew. 1 kwietnia 1932 powiat został zniesiony a jego obszar włączono do powiatów tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego (w ówczesnym województwie pomorskim) .
  Rejencja zachodniopruska (niem. Regierungsbezirk Westpreußen) – pruska i niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1920–1939 jako jedna z czterech rejencji prowincji Prusy Wschodnie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Rejencja kwidzyńska (niem. Regierungsbezirk Marienwerder) – pruska i niemiecka jednostka administracyjna, istniejąca na Pomorzu w latach 1815–1920.

  Reklama