Powiat Elbing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Landkreis Elbing)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Elbing (niem. Landkreis Elbing, Kreis Elbing; pol. powiat elbląski) – dawny powiat na terenie Prus istniejący od 1818 do 1945. Należał na początku do rejencji gdańskiej, w prowincji Prusy Zachodnie, później do rejencji zachodniopruskiej w prowincji Prusy Wschodnie. Siedzibą powiatu było miasto Elbing. Teren powiatu leży obecnie w województwie warmińsko-mazurskim.

Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie (niem. Reichsgau Danzig-Westpreußen) – jednostka administracyjna utworzona podczas II wojny światowej przez władze III Rzeszy na obszarze Pomorza Nadwiślańskiego. Prowincja powstała z połączenia: anektowanych przez III Rzeszę obszarów województwa pomorskiego, terytorium Wolnego Miasta Gdańska i Rejencji Zachodniopruskiej prowincji Prusy Wschodnie. Kres istnieniu Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie przyniosła w 1945 ofensywa styczniowa Armii Czerwonej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Historia[ | edytuj kod]

Powiat powstał 1 lipca 1818 r. Od 3 grudnia 1829 do 1878 należał do prowincji Prusy. 1 stycznia 1874 z powiatu wystąpiło miasto Elbing i stało się powiatem miejskim (Stadtkreis). 1 kwietnia 1913 gminy Klein Röbern, Klein Teichhof, Pangritz-Kolonie, Stolzenmorgen, Strauchmühle, Thumberg, Wansau i Wittenfelde przyłączono do miasta Elbing. 10 stycznia 1920 po ustaleniach traktatu wersalskiego z terenów powiatu leżących na zachód od Nogatu, utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Powiat tym samym stracił 25% powierzchni a liczba ludności spadła o 23%. 28 listopada w tym samym roku powiat wraz z częścią powiatu Danziger Niederung włączono do prowincji Prusy Wschodnie, rejencji zachodniopruskiej. 24 grudnia 1920 miejscowości Pröbbernau, Zeyerniederkampen i Nogathaffkampen z Wolnego Miasta Gdańsk zostały ponownie włączone do powiatu. 26 listopada 1939 powiat włączono do rejencji gdańskiej w okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Prusy Zachodnie (niem. Westpreußen) – prowincja państwa pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945). Powstała na początku 1773, po I rozbiorze Polski i włączeniu Pomorza Gdańskiego do Prus. Obejmowała w przybliżeniu tereny dawnych Prus Królewskich (bez Warmii, ale z dodatkiem Kwidzyna oraz okręgu nadnoteckiego (Bydgoszcz)). Stolicą prowincji został Kwidzyn, a od 1793 Gdańsk. W 1905 powierzchnia prowincji wynosiła 25 534,9 km² i zamieszkiwało ją 1 641 936 mieszkańców.

1 stycznia 1945 na terenie powiatu znajdowało się jedno miasto:

 • Tolkemit (Tolkmicko)
 • oraz 68 innych gmin.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Landkreis Elbing
  Warto wiedzieć że... beta

  Rejencja gdańska (niem. Regierungsbezirk Danzig) – niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1939–1945 jako jedna z rejencji Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Traktat wersalski – główny układ pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Został ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.
  Powiat Danziger Niederung (niem. Landkreis Danziger Niederung, Kreis Danziger Niederung; pol. Powiat Gdańskie Niziny) – istniejący w latach 1887-1939 powiat z siedzibą w Gdańsku, obejmujący przede wszystkim terytorium Żuław Gdańskich. Teren powiatu znajduje się obecnie w województwie pomorskim.
  Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.
  Rejencja zachodniopruska (niem. Regierungsbezirk Westpreußen) – pruska i niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1920–1939 jako jedna z czterech rejencji prowincji Prusy Wschodnie.
  Rejencja gdańska (niem. Regierungsbezirk Danzig) – pruska i niemiecka jednostka administracyjna na terenie Pomorza Gdańskiego istniejąca w latach 1815–1920.

  Reklama