Landeryk z Melsbroe(c)k, również: Landeryk z Soignies, fr. Landry de Soignies (ur. we Francji, zm. ok. 700 w Melsbroek koło Brukseli) – biskup sufragan św. Autberta z Cambrai, opat Soignies i Hautmont, święty Kościoła katolickiego.
Był jednym z czworga dzieci św. Wincentego Madelgariusza (+677) z Soignies (niderl. Zinnik w Belgii) i św. Waldetrudy (+688). Jego brat Dentelin zmarł w wieku siedmiu lat. Siostry: Adeltruda i Madelberta zostały zakonnicami a po śmierci również zostały otoczone kultem.
Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
Jego ojciec ufundował klasztor najpierw w Hautmont, a następnie w Soignies dokąd się przeniósł. Landeryk został kapłanem i jako sufragan biskupa Cambrai przeniósł się do Melsbroek, skąd zarządzał i ewangelizował społeczność na obrzeżach diecezji. Krótko przed śmiercią ojca Alderyk został przełożonym opactwa w Soignies. Po jego śmierci porzucił diecezję i objął również opactwo w Hautmont.
Ewangelizacja (gr. euaggelizein – głosić dobrą nowinę) – propagowanie głównych kanonów wiary chrześcijańskiej, a przede wszystkim nauki o Jezusie.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
Wspomnienie liturgiczne św. Landeryka obchodzone było 17 kwietnia.
kult świętych
wstawiennictwo świętych
święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
Landeryk, biskup z Melsbroeck i Wincenty Madelgariusz na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
Landricus (Landrich - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Państwo frankijskie (łac. Regnum Francorum) – początkowo plemienne państwo Franków, następnie jedno z najsilniejszych państw we wczesnośredniowiecznej Europie. W 800 roku na jego bazie utworzone zostało odnowione Cesarstwo Karola I Wielkiego.
Warto wiedzieć że... beta
Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. abba – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.
Waldetruda z Mons (ur. ok. 612 w Cousolre, zm. 9 kwietnia ok. 688 w Mons) – starsza siostra św. Adelgundy, ksieni, święta Kościoła katolickiego.
Autbert z Cambrai, również Aubert (zm. ok. 668 lub 669 w Cambrai) – mnich w Luxeuil-les-Bains, siódmy biskup Cambrai i Arras, święty Kościoła katolickiego.
Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
Wincenty Madelgariusz, również Wincenty z Soignies, łac. Vincent Madelgaire (Madelgarus) (ur. ok. 607, zm. 14 lipca 677 w Soignies) – graf Hainautu, zakonnik i opat, święty Kościoła katolickiego.
Archidiecezja Cambrai - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Francji, na terenie świeckiego departamentu Nord. Powstała w VI wieku jako diecezja Cambrai. W 1559 została podniesiona do rangi archidiecezji, lecz utraciła ten status w 1801 roku. Ponownie stała się archidiecezją w 1841 roku. W 2008, w ramach reformy podziału administracyjnego Kościoła we Francji, papież Benedykt XVI odebrał jej status metropolitarny i przyłączył do metropolii Lille, jednak zadecydował iż dalej będzie tytułowana archidiecezją.
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.