• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lancashire

  Przeczytaj także...
  Furness – kraina geograficzno-historyczna w północno-zachodniej Anglii, w południowej części hrabstwa Kumbria, na terenie historycznego hrabstwa Lancashire. Kraina obejmuje obszar w przybliżeniu odpowiadający północnej części dawnego okręgu (ang. hundred) Lonsdale, oddzielonej od właściwej części hrabstwa Lancashire zatoką Morecambe. Głównymi miastami regionu są Barrow-in-Furness, Ulverston oraz Dalton-in-Furness.Forest of Bowland – wyżynna kraina w północno-zachodniej Anglii, położona na zachód od Gór Pennińskich, w północno-wschodniej części hrabstwa Lancashire oraz na zachodnim skraju North Yorkshire.
  Lancaster – miasto w hrabstwie Lancashire, w dystrykcie Lancaster, w północno-zachodniej Anglii, liczba ludności wynosi 45 952 (2001).

  Lancashirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim i zatoką Morecambe.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 3079 km², a administracyjnego – 2903 km². Jako hrabstwo ceremonialne Lancashire liczy 1 460 900 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 1 171 300. Dwa miasta na terenie Lancashire posiadają status cityPreston, największe miasto i ośrodek administracyjny hrabstwa, oraz Lancaster, historyczna stolica Lancashire. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Blackpool, Blackburn, Burnley oraz Morecambe.

  Morecambe Bay – zatoka Morza Irlandzkiego wcinająca się w północno-zachodnią Anglię. Północny wybrzeże zatoki, w tym półwysep Furness, należy do hrabstwa Kumbria, wschodnie i południowe – do Lancashire.Blackburn with Darwen – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Lancashire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 147 489 mieszkańców.

  Lancashire jest jednym z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W przeszłości (do 1974 roku) hrabstwo zajmowało większy obszar, obejmując m.in. miasta Liverpool (obecnie w hrabstwie Merseyside) i Manchester (obecnie w Greater Manchester) oraz półwysep Furness (obecnie w Kumbrii).

  Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.Blackpool – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w regionie North West England i hrabstwie ceremonialnym Lancashire. Położone nad Morzem Irlandzkim, ośrodek przemysłu lotniczego i samochodowego, ośrodek turystyczny, popularne brytyjskie letnisko (blisko 10 mln odwiedzających rocznie). Natomiast miejskie lotnisko, port lotniczy Blackpool, ulokowane zaledwie 4,8 km SE od centrum, obsługuje ok. 280 tys. pasażerów rocznie (2009).

  Zachodnia, nadmorska część hrabstwa jest nizinna, zaś wschodnią zajmują wyżyny, m.in. Forest of Bowland oraz zachodni skraj Gór Pennińskich.

  Na północy Lancashire graniczy z Kumbrią, na wschodzie z hrabstwem North Yorkshire, na południowym wschodzie z West Yorkshire, na południu z Greater Manchester a na południowym zachodzie z Merseyside.

  Podział administracyjny[]

  W skład hrabstwa wchodzi dwanaście dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Lancashire obejmuje dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  1. West Lancashire
  2. Chorley
  3. South Ribble
  4. Fylde
  5. Preston
  6. Wyre
  7. Lancaster
  8. Ribble Valley
  9. Pendle
  10. Burnley
  11. Rossendale
  12. Hyndburn
  13. Blackpool (unitary authority)
  14. Blackburn with Darwen (unitary authority)

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Lancashire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-18].
 • North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morecambe – miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Lancashire. Położone jest w obrębie miasta Lancaster nad zatoką Morecambe Bay. Miasto liczy 45 000 mieszkańców.
  Merseyside – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Zatoką Liverpoolską i estuarium rzeki Mersey. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Liverpool, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire i Cheshire.
  Blackburn – miasto w Wielkiej Brytanii, w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Lancashire, w dystrykcie Blackburn with Darwen.
  Kumbria (ang. Cumbria) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim, przy granicy ze Szkocją.
  Preston – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), ośrodek administracyjny hrabstwa Lancashire, port nad estuarium rzeki Ribble (Morze Irlandzkie). Populacja miasta wynosi ok. 132 tys. mieszkańców (VI 2008), miasto posiada status city. Siedziba uniwersytetu University of Central Lancashire i dwóch koledżów. Na północny wschód od miasta znajduje się Forest of Bowland.
  North West England – jeden z dziewięciu regionów Anglii, utworzony w 1994. Głównymi miastami tego regionu są Manchester i Liverpool.
  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.