• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lamdre

  Przeczytaj także...
  Budda; skr. बुद्ध buddha – przebudzony, oświecony; chiń. fo (佛), fotuo (佛陀); kor. bul, pult’a; jap. butsu (仏), hotoke (仏), budda (仏陀); wiet. phật, phật-đà, Bột đà; tyb. sangdzie (སངས་རྒྱས།, Wylie: sangs.rgyas). Lamrim (tyb. Lam Rim – stopnie ścieżki) – jest żywą tradycją nauk i technik medytacyjnych buddyzmu tybetańskiego, szczególnie w szkole gelug. Nauki te są stopniową ścieżką do oświecenia i pozwalają ostatecznie na całościowe zrozumienie i urzeczywistnienie buddyzmu, pomagając krok po kroku każdemu praktykującemu, stosownie do poziomu jego rozwoju, zdolności i możliwości.
  Sakja (tyb.: ས་སྐྱ་, Wylie: sa skya, ZWPY: Sa’gya) – jedna z czterech głównych tradycji buddyzmu tybetańskiego.

  Lamdre (tyb. Lam „Ścieżka”, Dre „Rezultat”) – „Ścieżka i jej Owoc”, kompletny i unikatowy system teorii i praktyk kultywowany w szkole sakja, związany z Tantrami Jogi Najwyższej, obejmujący wszystkie poziomy w ścieżce do oświecenia w buddyzmie tybetańskim. Lamdre opiera się na przekazie Buddy związanym z tantrą Hewadżra i naukach hinduskiego mahasiddhy Wirupa. System ten został wprowadzony do Tybetu przez mistrza Drogmi Lotsawa i utrzymuje się po dziś dzień dzięki dwóm liniom przekazu: tsogshe, zwanym przekazem ogólnym oraz lobshe, zwanym przekazem szczególnym.

  Czittamatra – doktryna "tylko umysłu" w buddyzmie wywodząca się od przekazu nauk o naturze buddy Maitrei przekazanego przez Asangę (Indie, IV w.n.e) oraz rozpowszechnionego przez Vasubandhu (Indie, IV). Główna obecnie występująca doktryna mahajany obok madhjamaki, przekazu "Środkowej Ścieżki". Termin czittamatra oznaczający z sanskrytu "Tylko Umysł" odnosi się do istnienia samoświadomego i samorozświetlającego się umysłu wolnego od dualizmu postrzegającego i postrzeganego aspektu doświadczania, który możliwy jest do urzeczywistnienia bezpośrednio w czasie praktyki buddyjskiej.Tybet (tyb.: བོད, Wylie: Bod [pʰø̀ʔ], ZWPY: Poi; chin.: 西藏, pinyin: Xīzàng) – kraina historyczna w Azji obejmująca Wyżynę Tybetańską i jej przyległości, obecnie w większości w granicach Chin.

  11 „wspaniałości” systemu Lamdre:

  1. ścieżka Lamdre zawiera w sobie już rezultat, który realizowany jest nieprzerwanie od początku wkroczenia w praktykę, aż do oświecenia
  2. rezultat nie przewyższa ścieżki, nie jest różny od praktyki
  3. instrukcje przetwarzania wszystkich negatywności percepcji w zrealizowanie natury umysłu, że wszystko jest umysłem (patrz czittamatra)
  4. przetworzenie wszystkich błędów i przeszkód w doskonałe właściwości dla praktyki
  5. przetworzenie wszystkich błędów i przeszkód w doskonałe osiągnięcia
  6. zdolności do rozpoznawania każdego doświadczenia
  7. usuwanie przeszkód stwarzanych przez złośliwe istoty lub negatywne okoliczności
  8. przetworzenie błędów od innych ludzi we własne osiągnięcia
  9. zrozumienie, że nie ma żadnych sprzeczności pomiędzy naukami sutr i tantr, moralną dyscypliną i zrozumieniem, istotą bycia mnichem i osobą świecką, teorią i praktyką (patrz Lamrim)
  10. jest jak eliksir, który przekształca wszystkie życiowe problemy w „czyste złoto” oświecenia
  11. korzyści z otrzymania nauk Lamdre przekraczają zalety doczesnych wartości świata

  Źródło: „LAMDRE. DAWN OF ENLIGHTENMENT” LAMA CHOEDAK YUTHOK, GORUM PUBLICATIONS, AUSTRALIA, 1997

  Buddyzm tybetański (tyb. བོད་བརྒྱུད་ནང་བསྟན།, Wylie. bod brgyud nang bstan; określany też jako lamaizm, choć nazwa ta bywa odbierana jako pejoratywna i jest merytorycznie niesłuszna) – odmiana buddyzmu, która jest główną religią Tybetu i jego regionów sąsiadujących (np. Bhutanu, Nepalu, Sikkimu i Ladakhu) od czasu ustanowienia jej jako religii państwowej przez króla Trisong Decena (Wylie. khri srong lde btsan) panujacego w Tybecie w okresie od 755 do 797 r. oraz główną religią Mongolii i kilku republik autonomicznych Federacji Rosyjskiej (np. Buriacji, Tuwy i Kałmucji).Hewadżra (tyb. ཀྱེ་རྡོ་རྗེ་, Kje(ba) dorże; chiń. 喜金刚, Xǐ jīngāng; mong. Kevajra) – bóstwo będące jednym z jidamów.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • [1] „LAMDRE. DAWN OF ENLIGHTENMENT” LAMA CHOEDAK YUTHOK, książka anglojęzyczna pdf
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.677 sek.