• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lambert II Suła - biskup krakowski

  Przeczytaj także...
  Piastowie – pierwsza historyczna dynastia panująca w Polsce od ok. 960 do 1370 roku. Za jej protoplastę uchodzi legendarny Piast, syn Chościska, rataj spod Gniezna. Według legendy syn Piasta – Siemowit został pierwszym księciem Polan. Kolejnymi byli Lestek i Siemomysł. Pierwszym władcą z dynastii Piastów, którego historyczność nie jest kwestionowana, był Mieszko I.Aaron, Aron (zm. 15 maja lub 9 października 1059) – biskup krakowski, arcybiskup, pierwszy opat benedyktynów tynieckich. Ze względu na imię, popularne wśród iryjskich i szkockich mnichów, przez niektórych badaczy łączony z pochodzącymi stamtąd zakonnikami, reformatorami życia zakonnego i z ruchem kluniackim.
  Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – kościół archikatedralny, położony na Wawelu stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

  Lambert II zwany Suła (ur. ?, zm. 22 sierpnia 1071 r.) – biskup krakowski od 1061 r.

  Według tradycji mógł pochodzić z dynastii Piastów. Przyjął święcenia kapłańskie w 1037 r., a wzmianka o tym fakcie znajduje się w Roczniku kapituły krakowskiej, którego spisanie przypisuje się Lambertowi. Objął rządy w Krakowie po dwuletnim wakacie po śmierci arcybiskupa Arona. Za jego czasów ukończono budowę romańskiej katedry wawelskiej pod wezwaniem św. Wacława. Miał również współpracować przy odbudowie hierarchii kościelnej w Polsce z Bolesławem Śmiałym.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.