Lalla Ward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lalla Ward (ur. 1951, właśc. Sarah Ward) – brytyjska aktorka i ilustratorka. Najbardziej znana z roli Romany w serialu Doktor Who, żona brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Douglas Noël Adams (ur. 11 marca 1952 w Cambridge, zm. 11 maja 2001 w Santa Barbara) – brytyjski pisarz science fiction, dziennikarz i scenarzysta.

Jej powszechnie używane imię Lalla wzięło się z czasów dzieciństwa, kiedy próbowała wymówić imię Sarah. Na własne życzenie zakończyła edukację na poziomie podstawowym (Ordinary Level(ang.)). Później zajmowała się malowaniem, oraz aby przełamać własne ograniczenia, aktorstwem. W latach 1968-1971 uczęszczała do Central School of Speech and Drama na Uniwersytecie Londyńskim. Od początku lat 70. zaczęła pojawiać się w filmach. Najbardziej znaną jej rolą jest Romana, kobieta z humanoidalnej rasy Władców Czasu (Time Lords), towarzyszka czwartego Doktora w sezonach 17 i 18.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

W latach 80. wydała dwie książki o robieniu na drutach i jedną o hafcie.

W grudniu 1981 wyszła za mąż za Toma Bakera, ale małżeństwo trwało tylko szesnaście miesięcy. W 1992 na przyjęciu z okazji 40. urodzin ich wspólny znajomy Douglas Adams (współpracowała z nim na planie "Doktora Who") przedstawił ją Richardowi Dawkinsowi. Jeszcze tego samego roku wyszła za niego i zaprzestała grania w filmach. Ilustruje książki Dawkinsa oraz przygotowuje materiały do jego wykładów.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Lalla Ward jest prawnuczką Mary Ward.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lalla Ward w bazie IMDb (ang.)
 • Lalla Ward w bazie Filmweb
 • zdjęcia i informacje
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.
  Warto wiedzieć że... beta

  Thomas Stewart Baker (ur. 20 stycznia 1934) - brytyjski aktor, znany głównie z roli czwartego Doktora, głównej postaci z serialu Doctor Who w którą wcielał się w latach 1974-1981 i jest uważany powszechnie za najpopularniejszego odtwórcę tej roli. Obecnie przeżywa renesans swojej popularności, grając wyłącznie głosową, ale ważną i charakterystyczną rolę narratora w serialu komediowym Mała Brytania.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Richard Dawkins, właściwie Clinton Richard Dawkins (ur. 26 marca 1941 w Nairobi w Kenii) – brytyjski zoolog, etolog, ewolucjonista i publicysta. Do końca 2008 był profesorem katedry Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama