• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lalka - film  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wiesław Gołas (ur. 9 października 1930 w Kielcach) – polski aktor teatralny i filmowy. Członek ruchu oporu, żołnierz AK podczas okupacji. Żoną Wiesława Gołasa jest Maria Krawczyk-Gołas.Jan Kociniak (ur. 8 listopada 1937 w Stryju k. Lwowa, zm. 20 kwietnia 2007 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.
  Realizacja[ | edytuj kod]

  Przy realizacji zatrudnionych było 98 osób samej obsługi technicznej, około 350 aktorów, zaangażowano 10 tys. statystów. Uszyto i wypożyczono tysiąc kostiumów. Ozdobą filmu było 26 stylowych powozów i 4 autentyczne wagony Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Największa sceną w sensie organizacyjnym były „Wyścigi”, filmowane przez 4 dni z udziałem 1,2 tys. aktorów i statystów. Najtrudniejszą - panorama Powiśla. Ubieranie statystów do tej sceny trwało aż 16 godzin.

  Jedlina-Zdrój – przystanek osobowy, a dawniej stacja kolejowa w Jedlinie-Zdroju, w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Przystanek został otwarty w dniu 15 października 1880 roku razem z linią kolejową z Nowej Rudy do Wałbrzycha Głównego.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Zdjęcia części plenerów zrealizowano w specjalnie zbudowanych do tego celu drewnianych dekoracjach imitujących Warszawę w pobliżu ulicy Skarbowców we Wrocławiu, a niektóre wnętrza - w secesyjnych wnętrzach wrocławskiego Hotelu Monopol. Część zdjęć zrealizowano na stacji Jedlina Zdrój.

  Lalka jest filmem kolorowym z dźwiękiem monofonicznym.

  Secesja [fr. sécession < łac. seccesio ‘odejście’] – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.Hotel Monopol we Wrocławiu przy ul. Heleny Modrzejewskiej – wybudowany w 1892 w stylu Art Nouveau na miejscu przykościelnego (kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława) cmentarza i klasztoru (w 1817 przekształconego na areszt, później przeniesiony w 1852 w sąsiedztwo sądu przy ul. Podwale). Plac po areszcie pod koniec XIX wieku kupili za 600 tys. marek wrocławscy Żydzi – bankier Wallenberg Pachaly i architekt Karl Grosser; postawili tu dom handlowy i hotel, w którym znajdowało się 69 pokoi, w tym 21 pokoi jednoosobowych, 46 dwuosobowych oraz 2 apartamenty. Najmniejsze pokoje miały około 10 m² powierzchni, apartamenty - do 36 m² i według standardów końca XIX wieku zaliczały się do luksusowych.

  Ocena i krytyka filmu[ | edytuj kod]

  „Lalka” zebrała szereg różnych opinii. Ekranizację pochwalił Konrad Eberhardt, który pisał o „gęstych, aż nazbyt gęstych obrazach, jak gdyby wziętych z holenderskich płócien” i „sylwetkach soczystych, barwnych”. Zajmowało go również to, w jaki sposób Hasowi udało się dokonać tak dobrej adaptacji powieści Prusa.

  Jan Koecher (ur. 16 stycznia 1908 w Warszawie, zm. 11 maja 1981 tamże) – polski aktor i reżyser teatralny oraz filmowy. Michał Szuman – postać fikcyjna, bohater powieści Lalka Bolesława Prusa, lekarz i przyjaciel głównego bohatera Stanisława Wokulskiego.

  Film jest bardzo wysmakowany plastycznie, nawet wtedy, gdy pokazuje brzydotę Warszawy. Jest on autorską, dość swobodną adaptacją powieści Bolesława Prusa, za co Hasa spotkały liczne negatywne opinie krytyki. Wielu zarzucało Hasowi zlekceważenie warstwy myślowo-refleksyjnej, a położenie nacisku na widowiskowość. Dominowały opinie, że film Hasowi nie udało się oddać całego bogactwa powieści, oraz że w swoim dziele reżyser balansował między dramatem psychologicznym a filmem o charakterze widowiskowym.

  Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.Kolej Warszawsko-Wiedeńska (Варшавско-Венская железная дорога) – linia kolejowa łącząca Warszawę z granicą zaboru austriackiego (Galicją). Była pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego i drugą w Imperium Rosyjskim. Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku, a w 1912 została upaństwowiona przez władze rosyjskie.

  Alicja Helman stwierdziła, że „Lalka” to zaledwie ilustracja dzieła Prusa, a nie film z rodzaju tych, do których przyzwyczaił widzów twórca Rękopisu znalezionego w Saragossie. Zadaniem reżysera „było nie myśleć o Prusie, lecz o Wokulskim i Izabelli”. Film powstający na podstawie książki nie musi być dokładnym jej odwzorowaniem, nie musi powielać kanonicznych szkolnych odczytań, może, czasem nawet powinien, być swobodną kreacją. Ale Has, niezwykły adaptator, tym razem stworzył film, któremu (zdaniem Helman) brak harmonii, który jest tworem dziwacznym, hybrydalnym.

  Tadeusz Kondrat (ur. 8 kwietnia 1908 w Przemyślu, zm. 19 czerwca 1994 w Skolimowie) – polski aktor teatralny i filmowy; brat Józefa, ojciec Marka.Andrzej Łapicki (ur. 11 listopada 1924 w Rydze, zm. 21 lipca 2012 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, poseł na Sejm X kadencji.

  Dodatkowymi atutami filmu (lub też wadami, w oczach przeciwników) jest oniryczna konwencja, zwłaszcza w symbolicznych scenach przedstawiających Warszawę, zwłaszcza marsz Wokulskiego w dół, na Powiśle – bohater mija rozpadające się chałupy, zwłoki konia i wysypiska śmieci, wciąż w dół, w kierunku prawej granicy kadru, przy smętnych tonach muzyki Wojciecha Kilara. Dla niedoszłego malarza Hasa takie szczegóły były znaczące. Aleksander Jackiewicz uważał te symbole za sztuczne, jednak oglądając ten film dzisiaj nie odnosi się wrażenia nienaturalności.

  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.Witold Henryk Pyrkosz (ur. 24 grudnia 1926 w Krasnymstawie, zm. 22 kwietnia 2017 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.

  Krytycznej dyskusji poddano także główne role aktorskie. Kreacji Mariusza Dmochowskiego zarzucano ukazanie cierpienia Wokulskiego zamiast energii, zapału i umiejętności, zaś Beacie Tyszkiewicz zbytnie przedstawienie melancholii i łagodnego usposobienia w roli Izabeli Łęckiej, wobec powieściowych cech intelektualnych i umysłowych.

  Władysław Dewoyno (ur. 10 lipca 1915 w Moskwie, zm. 22 stycznia 1991 w Łodzi) – polski aktor teatralny i filmowy, związany przede wszystkim z teatrami Wrocławia i Łodzi.Ryszard Kotys (ur. 20 marca 1932 w Mniowie) – polski aktor i reżyser, kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ignacy Rzecki – postać fikcyjna, bohater powieści Lalka Bolesława Prusa. Przez zamieszczenie w powieści Pamiętnika starego subiekta staje się drugim pierwszoplanowym narratorem utworu.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Stanisław Janicki (ur. 11 listopada 1933 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Artur Młodnicki (ur. 28 sierpnia 1911 we Lwowie, zm. 16 lipca 1972 we Wrocławiu) – polski aktor, reżyser teatralny i kierownik teatru. Związany z teatrami w: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Lwowie, Olsztynie, Szczecinie, Łodzi i, od 1952 roku do śmierci, z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Przez wiele lat kierował wrocławskim oddziałem ZASP-u. Jego córką jest aktorka Iwa Młodnicka. Pochowany został we Wrocławiu na cmentarzu na Klecinie. Jego imię nosi jedna z wrocławskich ulic.
  Wacław Kowalski (ur. 2 maja 1916 w Gżatsku, obecnie Gagarin w Rosji, zm. 27 października 1990 w Brwinowie) – polski aktor filmowy i teatralny.
  Gazeta Wrocławska (pełny tytuł Polska Gazeta Wrocławska) – dziennik dolnośląski wydawany we Wrocławiu od 1948 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.