• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lalka - figurka

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Muzeum Lalek w Pilźnie – prywatne muzeum położone w Pilźnie. Powstało na bazie Pracowni Artystycznej „Kasia”, zajmującej się projektowaniem i szyciem strojów na gotowe korpusy lalek.
  Lalka teatralna – lalka przystosowana do występów w teatrze lalek i innych rodzajach widowisk, poruszana zazwyczaj przez niewidocznego animatora, najwcześniej znana była w Chinach.
  Lalki, Węgry
  Lalki, Gwatemala

  Lalka – figurka przedstawiająca człowieka (często niemowlę), zwierzę lub fikcyjnego humanoida, współczesnie zwykle wykonana z plastiku i tkaniny.

  Lalki są najczęściej używane jako zabawki dla dzieci, przeważnie dziewczynek. Inne typy lalek są przeznaczone dla starszych dzieci i dla dorosłych do kolekcjonowania. Lalki bywają też elementem dekoracyjnym. W pewnych kulturach mają znaczenie symboliczne i są wykorzystywane w ceremoniach i rytuałach, jako idole przedstawiające bóstwa.

  Miś (ang. Teddy bear) - nazwa odnoszona do zabawek oraz bohaterów literatury dziecięcej lub też popularne określenie niedźwiedzia.Muzeum Lalek w Safedzie (ang. Mila Rozenfeld’s Doll Museum) – muzeum lalek położone w mieście Safed, na północy Izraela. Stanowi ono atrakcję turystyczną miasta.

  Z badań archeologicznych wynika, że należą do najstarszych znanych ludzkości zabawek – znajdowano je w egipskich grobowcach datowanych na 2000 lat p.n.e.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lalka teatralna
 • Muzeum Lalek w Pilźnie, Muzeum Lalek w Safedzie
 • Barbie
 • Monster High
 • matrioszka
 • look thep
 • miś
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tradycyjne lalki słowiańskie
 • Tworzywa sztuczne – materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin „tworzywa sztuczne” funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak np. plastik. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer, bez rozróżniania, czy jest on pochodzenia sztucznego czy naturalnego, jest określenie „tworzywa polimerowe”.Zabawka – przedmiot służący do zabawy najczęściej dzieciom, ale także dorosłym lub zwierzętom. Do popularnych zabawek należą m.in. lalki, żołnierzyki, misie, pieski i inne zwierzęta, bąki, klocki czy samochodziki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Niemowlę, okres niemowlęcy – dziecko od urodzenia do końca pierwszego roku życia. Wyodrębnienie to w psychologii rozwojowej dokonywane ze względu na szczególną wagę rozwoju małego dziecka w tym okresie. Wyodrębnienie okresu niemowlęctwa jest ważne także z uwagi na mnogość i intensywność przemian zachodzących w organizmie dziecka w tym czasie. Pierwszy miesiąc życia dziecka jest okresem noworodkowym.
  Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.
  Matrioszka (ros. матрёшка, zdrobnienie od dawnego imienia "Matriona") – rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Lalki są cylindryczne, u góry zaokrąglone, na ogół ręcznie malowane. Postacie na nich przedstawione to najczęściej dziewczyny ubrane w ludowy strój, ale niektóre przedstawiają znanych polityków, pisarzy czy postacie historyczne lub też zabytki Rosji.
  Look thep (pol. „boskie dziecko” lub „anielskie dziecko”) – tajskie lalki, które mają przynosić swoim właścicielom zdrowie, szczęście i bogactwo. Według buddyjskich wierzeń zmieszanych z lokalną magią, lalka ożywiona podczas ceremonii w świątyni jest zamieszkiwana przez ducha dziecka i odtąd jest uznawana za „żywą lalkę”. Właściciel lalki traktuje ją jak żywą osobę, rozmawiając z nią, karmiąc, wożąc ją w wózku i zabierając w podróże, a oczekując w zamian szczęścia, zdrowia i bogactwa.
  Kolekcjonerstwo (łac. collectio – zbiór) – zbieractwo, świadome gromadzenie przedmiotów o ustalonym zakresie merytorycznym, topograficznym lub chronologicznym w celu tworzenia zbiorów, wystaw i pokazów. Najczęściej w formie amatorskiej jako hobby. Rozwija się już u dzieci w wieku przedszkolnym.
  Monster High – amerykańska linia lalek stworzona przez Garrett Sander z ilustracjami wykonanymi przez Kelly Riley. Zostały one oficjalnie wydane na rynek w lipcu 2010 roku, ale wykonane w 2007 roku.
  Barbie - lalka produkowana przez firmę Mattel, jedna z najlepiej sprzedających się zabawek i jednocześnie najbardziej znanych ikon kultury masowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.