• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lakhdar Belloumi

  Przeczytaj także...
  Juventus Football Club SpA (znany jako Juventus lub Juve) – włoski klub piłkarski założony 1 listopada 1897 roku jako FC Juventus przez grupę uczniów, z liceum Massimo d’Azeglio. Zespół ma siedzibę w Turynie. Często jest przez to niepoprawnie nazywany Juventusem Turyn.Ali Fergani, ar. علي فرقاني (ur. 21 września 1952 w Onnaing) – algierski piłkarz i trener piłkarski. W latach 1995-1996 oraz 2004-2005 był selekcjonerem reprezentacji Algierii.
  Al-Arabi Sports Club (arab. النادي العربي الرياضي) – katarski klub piłkarski, grający obecnie w Q-League, mający siedzibę w mieście Ad-Dauha, największym mieście w kraju. Został założony w 1952 roku. Największe sukcesy osiągał w latach 90., gdy 5-krotnie sięgnął po tytuł mistrza Kataru.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Lakhdar Belloumi (arab.: لخضر بلومي) (ur. 29 grudnia 1958 r.) - były algierski piłkarz i menedżer. Grał w czterech klubach MC Oran, MC Algier, Al-Arabi SC, GCR Mascara i reprezentacji Algierii, był on jednym z najlepszych piłkarzy w historii kraju.

  Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej EURO, polski skrót ME) – rozgrywki sportowe, cyklicznie organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich piłkarskich reprezentacji krajowych seniorów. Największy turniej piłki nożnej rozgrywany na „starym kontynencie”.Zbigniew Kazimierz Boniek (ur. 3 marca 1956 w Bydgoszczy) – polski piłkarz, trener, działacz sportowy, biznesmen, przez krótki okres (2002) selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej. Od 26 października 2012 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

  Kariera Piłkarska[ | edytuj kod]

  Piłkarską karierę zaczął w klubie MC Oran, z którym zdobył Puchar Algierii. Następnie przeszedł do MC Alger, z którym zdobył mistrzostwo kraju. Grał także w i GCR Mascara i katarskim klubie Al-Arabi SC. Po latach wrócił do swojego rodzinnego klubu MC Oran. W 1983 roku, gdy reprezentacja Algierii wygrała z Juventusem 3:2 (Belloumi strzelił wtedy dwa gole), Turyńczycy chcieli podpisać z nim kontrakt. Lakhdar grałby wtedy obok Zbigniewa "Zibi" Bońka i Michela Platini. Kiedy było już blisko podpisania umowy, na przeszkodzie stanęła kontuzja, w meczu z Libanem.

  Puchar Algierii (arab. كأس الجزائر) - to turniej piłkarski w Algierii. W rozgrywkach biorą udział wszystkie kluby piłkarskie zrzeszone w związku. Został założony w październiku 1962 roku, trzy miesiące po odzyskaniu niepodległości. Pierwsza edycja miała wystartowała już w rok później. Do tej pory nie rozegrano tylko dwóch edycji w 1990 i 1993 r.Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  Piłkarz reprezentacji Algierii, jest strzelcem gola w pamiętnym meczu z Niemcami na Mistrzostwach Świata 1982 w Hiszpanii. Wtedy Algierczycy ku zaskoczeniu wszystkich wygrali z mistrzami Europy 2:1. W związku z tym szokującym wynikiem, kilku graczy RFN podejrzewano o obstawienie takiego wyniku u bukmacherów. Później Algieria przegrała z Austrią 0:2, lecz pokonała Chile 3:2 i liczyła na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie. Jednak w ostatniej kolejce RFN pokonał Austrię, w efekcie czego Algieria odpadła z turnieju. Na mistrzostwach świata 1986 w Meksyku, reprezentacja Algierii nie zagrała tak dobrze jak cztery lata wcześniej, gdyż przegrała dwa razy. Najpierw ponieśli porażkę w starciu z Hiszpanią, a później z Brazylią, zremisowała także z Irlandią Płn). Ostatecznie zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie, przy bilansie 1:5. Ze swoją reprezentacją zdobył drugie miejsce na mistrzostwach Afryki 1980, trzecie w 1984 oraz w 1988 i czwarte w 1982. Lakhdar Belloumi zagrał w drużynie "Światowej 11".

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej – zespół piłkarski, reprezentujący Hiszpanię w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo hiszpańskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Real Federación Española de Fútbol.

  Kariera trenerska[ | edytuj kod]

  W 2005 roku przejął po Alim Fergani urząd trenera reprezentacji Algierii. W pierwszym meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2006 w Niemczech jego reprezentacja zremisowała 1:1 przyszłym uczestnikami Mistrzostw Świata Angolą. Po tym dobrym wyniku było już gorzej, remisowali z dużo słabszymi reprezentacjami i ostatecznie zajęli piąte miejsce w swojej grupie.

  Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).Reprezentacja Chile w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Chile. Od 1910 roku reprezentuje Chile w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Profil na fifa.com
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  XII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – odbyły się w dniach 13 czerwca – 11 lipca 1982 roku w Hiszpanii. Były to pierwsze finały na których wystąpiły 24 zespoły. Decyzję o zwiększeniu liczby reprezentacji uczestniczących w finałach spowodowało spopularyzowanie telewizji.
  W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006 w Niemczech w strefie CAF brało udział 51 reprezentacji narodowych. Spośród nich 5 najlepszych uzyskało awans. Turniej był jednocześnie eliminacjami do Pucharu Narodów Afryki 2006.
  Algieria (arab. الجزائر, trl. Al-Jazā’ir, trb. Al-Dżaza’ir), Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna (arab. الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشعبية, trl. Al-Jumhūriyyah al-Jazā’iriyyah ad-Dīmuqrāţiyyah ash-Sha‘biyyah, trb. Al-Dżumhurijja al-Dżaza’irijja ad-Dimukratijja asz-Szabijja, tamazight ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ) – 10. co do wielkości państwo świata (największe w Afryce), położone w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym, członek Unii Afrykańskiej. Znaczną część obszaru Algierii zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie oraz półpustynie.
  Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.
  Mouloudia Klub Oran (arab. نادي مولودية وهران) znany również jako (MCO) i (MC Oran) jest klub sportowy z siedzibą w Oranie w Algierii. Został oficjalnie założony w 1946 roku.
  Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Niemiec w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo niemieckie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).
  Puchar Narodów Afryki 1980 (12-ta edycja) rozegrany został na boiskach Nigerii. W turnieju wzięło udział 8 zespołów podzielonych na dwie grupy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.