• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lake Malawi

  Przeczytaj także...
  Please Please Me – utwór zespołu The Beatles napisany przez duet Lennon/McCartney. Piosenka została wydana na płycie o tym samym tytule Please Please Me (album został wydany w Wielkiej Brytanii przez Parlophone, 22 marca 1963)EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.
  Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).

  Lake Malawiczeski zespół muzyczny, założony w 2013 w Trzyńcu przez wokalistę Alberta Černego.

  Nazwa zespołu inspirowana jest piosenką grupy Bon Iver „Colgary” z 2011.

  Historia zespołu[ | edytuj kod]

  Zespół został założony jesienią 2013 przez Alberta Černego, niedługo po rozpadzie jego poprzedniej grupy muzycznej, Charlie Straight, z którym był dwukrotnie nagrodzony Europejską Nagrodą Muzyczną MTV dla najlepszego czeskiego i słowackiego wykonawcy. W 2014 wydali debiutancki singiel „Always June”, a także wystąpili na festiwalach Colours of Ostrava i Rock for People oraz podczas brytyjskiego The Great Escape Festival. W 2015 wydali debiutancką EP-kę pt. We Are Making Love Again.

  Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.

  W 2016 skład zespołu opuścił perkusista Pavel Palát, a jego miejsce zajął Antonín Hrabal. W 2017 wydali debiutancki album studyjny pt. Surrounded by Light. Pod koniec roku grupę opuścił gitarzysta Patrick Karpentski. W styczniu 2019 zostali ogłoszeni uczestnikami czeskich eliminacji eurowizyjnych, do których zgłosili się z piosenką „Friend of a Friend”. 28 stycznia wygrali w finale selekcji, zostając reprezentantami Czech w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. 14 maja wystąpili z numerem szóstym w pierwszym półfinale konkursu i z drugiego miejsca zakwalifikowali się do finału, który został rozegrany 18 maja. Wystąpili w nim z trzecim numerem startowym i zajęli 11. miejsce po zdobyciu 157 punktów, w tym 7 pkt od telewidzów (24. miejsce) i 150 pkt od jurorów (8. miejsce). W sierpniu 2019 wystąpili z utworem „Friend of a Friend” na festiwalu Top of the Top w Sopocie.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

  W styczniu 2020 Černý wziął udział w programie Szansa na sukces. Eurowizja 2020, wyłaniającym reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, w którym dzięki wykonaniu coveru piosenki „Please Please Me" zespołu The Beatles doszedł do finału i zajął w nim drugie miejsce, zdobywszy 6 pkt w głosowaniu jurorów i telewidzów. W kwietniu tego samego roku wystąpili w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonali utwór „Friend of a Friend” i cover kompozycji „Say Na Na NaSerhata. 28 czerwca utwór „Lucy” został wybrany przez członków polskiej organizacji OGAE jako swój reprezentant w konkursie drugiej szansy, w którym to biorą udział utwory, które nie wygrały swoich selekcji.

  Trzyniec (czes. Třinec, niem. Trzynietz, słow. Trinec) – miasto we wschodnich Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, w obrębie Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego. Położone jest w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, nad rzeką Olzą, na granicy Pogórza Morawsko-Śląskiego i Pogórza Śląskiego, południowe dzielnice zaś w kotlinie rozdzielającej Beskid Śląski i Beskid Śląsko-Morawski. Liczy 38 tys. mieszkańców.Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne
 • Surrounded by Light (2017)
 • Minialbumy (EP)
 • We Are Making Love Again (2015)
 • Single

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Josianne Zwart: Lake Malawi will represent Czech Republic in Tel Aviv (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-28. [dostęp 2019-01-29].
  2. We Are Making Love Again – EP – Lake Malawi (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2019-01-29].
  3. Surrounded by Light – Lake Malawi (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2019-01-29].
  4. Josianne Zwart: Czech Republic presents 8 hopefuls and songs for Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-07. [dostęp 2019-01-29].
  5. Ignacy Sroka: Lake Malawi wygrywa w Czechach (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-01-28. [dostęp 2019-01-29].
  6. Maciej Sychowiec: Kto wygrał Top of the Top Sopot Festival 2019? Znamy wyniki (pol.). eurowizja.org, 2019-08-14. [dostęp 2019-08-16].
  7. Beata Prętnicka: „Szansa na sukces. Eurowizja 2020”: oto wszyscy uczestnicy programu! [LISTA] (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2020-01-20. [dostęp 2020-01-21].
  8. Jakub Milarski: Szansa na Sukces Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska jedzie do Rotterdamu! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2020-02-23. [dostęp 2020-02-24].
  9. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 3 (ang.). s. eurovision.tv. [dostęp 2020-04-17].
  10. Steven Spiteri: OGAE Second Chance Contest 2020 – songs revealed (ang.). [dostęp 2020-07-13].
  11. ČNS IFPI, hitparada.ifpicr.cz [dostęp 2019-04-05].
  Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Czesi (czes. Češi) – naród słowiański zamieszkujący głównie obszar Czech i będący jej głównym składnikiem ludnościowym; mniejsze zbiorowości występują także w USA, Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Argentynie, Australii, Austrii, Szwajcarii i in. Przynależność do narodu czeskiego deklaruje ok. 12 mln osób.
  Top of the Top Sopot Festival 2019 – 53. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w obchodzącej 110 lat Operze Leśnej w Sopocie. Festiwal odbył się w dniach 13–16 sierpnia 2019 roku. Organizatorami byli Festival Group, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i telewizja TVN, która transmitowała pierwsze trzy dni wydarzenia na żywo – czwarty dzień udostępniono wyłącznie w usłudze Player. Festiwal został zrealizowany przy pomocy finansowej miasta Sopot.
  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
  Friend of a Friend – singel czeskiego zespołu muzycznego Lake Malawi, wydany 7 stycznia 2019 pod szyldem wytwórni Holidays Forever. Piosenkę napisali i wyprodukowali Jan Steinsdoerfer, Mikołaj Trybulec i Albert Černý.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.856 sek.