• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lajos Rokfalusy

  Przeczytaj także...
  Salgótarján - miasto na Węgrzech przy granicy ze Słowacją, 120 km na północ od Budapesztu, stolica komitatu Nógrád oraz powiatu Salgótarján. Miasto liczy 37 166 mieszkańców (I 2011 r.).Czerwona Turnia (słow. Belasá veža, dawniej Modrá veža, niem. Blauseeturm, węg. Kéktavi-torony, 2290 m n.p.m.) – turnia w głównej grani Tatr. Od Modrej Turni oddzielona przełęczą Modra Ławka, a od Jagnięcego Szczytu – Kołową Przełęczą. Powyżej Kołowej Przełęczy w północnej grani znajduje się jeszcze Czerwona Szczerbina. Na wschód od szczytu Czerwonej Turni odchodzi Jastrzębia Grań, kończąca się na Jastrzębiej Turni. Od pierwszego szczytu w tej grani, Małego Kołowego Szczytu, Czerwona Turnia oddzielona jest Czerwoną Przełączką.
  Alfréd Grósz lub Grosz (ur. 26 sierpnia 1885 w Kieżmarku, zm. 1 marca 1973 tamże) – spiski Niemiec, taternik, historyk, publicysta i nauczyciel. Aktywny działacz Towarzystwa Karpackiego i ratownik Tátrai Önkéntes Mentő Bizottság (niem. Freiwilliges Rettungsausschuss für die Hohe Tátra), węgierskiej organizacji ratownictwa górskiego.

  Lajos Rokfalusy (wym. [lɒjoʃ rokfɒluʃi], ur. 24 października 1887 r. w Lewoczy, zm. maj 1974 r. w Salgótarján) – węgierski taternik, alpinista i nauczyciel.

  Lajos Rokfalusy zaczął uprawiać taternictwo w 1906 r. Najczęściej wspinał się z Alfrédem Grószem i Tiboldem Kregczym – nazywano ich spiską trójką. Jego partnerami wspinaczkowymi byli również: Gyula Hefty, Zoltán Votisky, Endre Maurer, Gyula Balla, Ernő Kátai i Oszkár Jordán. Wspinał się do lat 20. XX w., bywał także w Alpach, zarówno w lecie, jak i w zimie.

  Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Złota Turnia (słow. Ušatá veža, niem. Gaffelstürme, węg. Rézpadtornyok) – dwuwierzchołkowa turnia o wysokości 2265 m n.p.m. w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w krótkiej, bocznej grani odchodzącej na północny zachód od Małego Kieżmarskiego Szczytu. Od ściany tego szczytu oddzielona jest położoną tuż poniżej niej, wybitną Złotą Przełączką. Dalej na północny zachód w grani znajdują się Wielka Złota Kazalnica, Pośrednia Złota Kazalnica i Mała Złota Kazalnica.

  Lajos Rokfalusy był także ratownikiem górskim, brał udział w szkoleniu przewodników tatrzańskich. Od 1907 r. uprawiał narciarstwo wysokogórskie, był także instruktorem narciarskim. W 1919 r. przeprowadził się do Salgótarján, gdzie od 1922 r. był dyrektorem tamtejszej szkoły – funkcję tę pełnił aż do emerytury.

  Tibold Kregczy (wym. [tibold krɛɡtsi], ur. w 1889 w Nowej Wsi Spiskiej, zm. w 1959) – węgierski taternik, absolwent Uniwersytetu Techniczno-Ekonomicznego w Budapeszcie. Gyula Andor Hefty (wym. [ɟulɒ ɒndor hɛfc]), także Julius Andreas Hefty (ur. 14 lutego 1888 r. w Bratysławie, zm. 3 grudnia 1957 r. w Budapeszcie) – węgierski taternik, narciarz, działacz turystyczny i profesor szkoły handlowej w Kieżmarku.

  Opisy swoich tatrzańskich wycieczek pozostawił w rękopisie Életem utja.

  Ważniejsze dokonania wspinaczkowe[ | edytuj kod]

 • uczestnik pierwszego przejścia Jaworowej Grani (1912 r.)
 • uczestnik pierwszego przejścia środkiem północnej ściany Ostrego Szczytu
 • uczestnik pierwszego przejścia północno-zachodniej grani Małego Kieżmarskiego Szczytu
 • pierwsze przejście południowej ściany masywu Lodowej Kopy, wraz z Grószem i Kregczym
 • pierwsze wejście zimowe na Baranie Rogi, wraz z Kregczym i Votiskym
 • pierwsze wejście letnie na Wielką Capią Turnię, wraz z Grószem
 • pierwsze wejście zimowe na Hlińską Turnię
 • pierwsze przejście zimowe fragmentu Grani Soliska, wraz z Gyulą Heftym
 • pierwsze wejście zimowe na Wielkie Solisko, wraz z Heftym
 • pierwsze wejście zimowe na trzy Szarpane Turnie, wraz z Gyulą Ballą
 • pierwsze wejście letnie na Złotą Turnię, wraz z Kregczym i Grószem
 • pierwsze wejście zimowe na Czerwoną Turnię, wraz z Heftym.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Lewocza (słow. Levoča, węg. Lőcse, niem. Leutschau, łac. Leutsovia) - miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.
  Ostry Szczyt (słow. Ostrý štít, dawniej Končitá veža, Končistá veža, niem. Spitzer Turm, węg. Hegyes-torony, 2360 m n.p.m.) – spiczasty wierzchołek w głównej grani Tatr, w ich słowackiej części.
  Lodowa Kopa (słow. Ľadová kopa, Malý Ľadový štít, niem. Markasitturm, węg. Markazit-torony, 2602 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowy szczyt w grani głównej Tatr Wysokich, drugi pod względem wysokości w obrębie masywu Lodowego Szczytu. Znajduje się pomiędzy wierzchołkiem Lodowego Szczytu, oddzielona od niego płytką Lodową Szczerbiną (2585 m), a Małym Lodowym Szczytem, oddzielonym od niej głęboko wciętą Lodową Przełęczą (2372 m). W południowo-wschodnim kierunku odchodzi od szczytu Lodowa Grań – krótkie, boczne odgałęzienie oddzielające Dolinkę Lodową od Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Na południowy zachód natomiast wysyła ona równie krótką Michałkową Grań.
  Jaworowa Grań (słow. Javorový hrebeň, niem. Javorovagrat, Ahorngrat, Uhrngrat, węg. Jávor-gerinc, Javorova-gerinc) – boczna grań odchodząca od Małego Jaworowego Szczytu (Malý Javorový štít) w kierunku północno-zachodnim i ciągnąca się aż do Szerokiej Przełęczy (Široké sedlo), za którą wznosi się masyw Szerokiej Jaworzyńskiej. Grań ta położona jest pomiędzy Doliną Białej Wody (Bielovodská dolina) i Doliną Jaworową (Javorová dolina). Od Małego Jaworowego Szczytu oddzielona jest Wyżnią Rówienkową Przełęczą (Zadné Javorové sedlo).
  Spisz (łac. Scepusium, słow. Spiš, niem. Zips, węg. Szepes) – region historyczny. Region ten leży w Centralnych i Wewnętrznych Karpatach Zachodnich, w dorzeczu górnego Popradu, górnego Hornádu oraz w części dorzecza Dunajca (na wschód od Białki). Na północnym zachodzie Spisz sąsiaduje z Podhalem, na północy z ziemią sądecką, na wschodzie z Szaryszem, na południu z Abovem i Gemerem, na południowym zachodzie z Liptowem (zobacz: Regiony Słowacji).
  Alpinista – człowiek uprawiający alpinizm, czyli wspinaczkę górską uprawianą w Alpach. W szerszym znaczeniu termin ten określa osoby, które zajmują się wspinaczkę górską prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi.
  Wielkie Solisko, nazywane też Solisko (słow. Veľké Solisko, niem. Großer Solisko, węg. Nagy-Szoliszkó) – szczyt na Słowacji o wysokości 2413 m n.p.m. w bocznej grani Tatr, w tzw. odnodze Krywania (nie leży w jej głównej grani). Jest to najwyższy szczyt w Grani Soliska oddzielającej Dolinę Młynicką od Doliny Furkotnej. Położony jest pomiędzy Furkotem (Furkotský štít), od którego oddzielają go przełęcze Bystry Przechód i Bystra Ławka (Bystré sedlo), a Pośrednim Soliskiem, od którego oddziela go Wyżnia Soliskowa Ławka. W grani pomiędzy Bystrym Przechodem a Wielkim Soliskiem znajdują się kolejno:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.621 sek.