• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laikipia

  Przeczytaj także...
  Meru – jedno z 47 hrabstw Kenii, leżące na obszarze dawnej Prowincji Wschodniej. Jego stolicą jest Meru. Ma populację ponad 1,5 mln mieszkańców, z czego większość stanowi ludność Meru. Inne znaczne plemiona to: Kikuju, Embu i Kamba. Meru – grupa etniczna w środkowej Kenii (stanowią większość w hrabstwach Meru i Tharaka-Nithi). Ich liczebność szacowana jest na ponad 2,1 mln. Posługują się językiem meru, z grupy językowej bantu. Zamieszkują żyzne wschodnie zbocze góry Mount Kenia.
  Nyandarua – hrabstwo w Kenii, na obszarze dawnej Prowincji Centralnej. Jego stolicą jest Ol Kalou, a największym miastem Mairo Inya. Według Spisu Powszechnego z 2019 roku liczy 638 289 mieszkańców. Miejscowi ludzie są w większości pochodzenia etnicznego Kikuju.

  Laikipia – hrabstwo w środkowej Kenii. Dwa główne ośrodki miejskie to Nanyuki na południowym wschodzie i Nyahururu na południowym zachodzie. Jego stolicą jest Rumuruti. Liczy 518,6 tys. mieszkańców. Większość mieszkańców to lud Kikuju. Inne obecne społeczności to Masajowie, Borana, Samburu, Kalendżin, Meru, Somalowie i Turkana.

  Turkana – nilotycka grupa etniczna zamieszkująca północno-zachodnią Kenię. Są drugim co do wielkości ludem pasterskim w Kenii. Około roku 1700 wyemigrowali z obszaru dzisiejszej Ugandy i osiedlili się na zachód od Jeziora Turkana wypierając dotychczasowych mieszkańców tego obszaru. Ich populację szacuje się na ponad 1,2 miliona. Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Laikipia graniczy z sześcioma hrabstwami: Meru i Nyeri na południu, Nyandarua na południowym zachodzie, Samburu na północy, Isiolo na północnym wschodzie i z Baringo na zachodzie.

  Dominującą działalnością gospodarczą jest rolnictwo (hodowla i uprawa). Hrabstwo korzysta również z turystyki ze względu na liczne rezerwaty przyrody i rancza. Jedną z atrakcji jest Wodospad Thomsona.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Hrabstwo Laikipia składa się z trzech okręgów:

  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
 • Laikipia West,
 • Laikipia East i
 • Laikipia North.
 • Religia[ | edytuj kod]

  Struktura religijna w 2019 roku wg Spisu Powszechnego:

 • protestantyzm – 50,9%
 • katolicyzm – 28,8%
 • niezależne kościoły afrykańskie – 6,9%
 • pozostali chrześcijanie – 5,7%
 • brak religii – 3,1%
 • islam – 1,6%
 • tradycyjne religie plemienne – 1,4%
 • pozostali – 1,6%.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kenya: Administrative Division (Provinces and Counties) - Population Statistics, Charts and Map, www.citypopulation.de [dostęp 2020-03-30].
  2. Participation of ethnic minorities, str. 20, Katiba Institute [dostęp 2020-03-30].
  3. About Laikipia County in Kenya, www.kenya-information-guide.com [dostęp 2020-03-30].
  4. About Laikipia County in Kenya, www.kenya-information-guide.com [dostęp 2020-03-30].
  5. Table 2.30: Distribution of Population by Religious Affiliation and County - Census KE, data.census.ke [dostęp 2020-03-30] (ang.).
  Plemię Kikuju (Kĩkũyũ, Gĩkũyũ, Gikuju) to najliczniejsza grupa etniczna Kenii. Ich ojczyzną są żyzne, centralne wyżyny Kenii, na których prowadzili rolniczy tryb życia. Ich językiem jest język kikuju, na który składają się trzy dialekty.Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nyeri – hrabstwo w środkowej Kenii. Jego stolicą i największym miastem jest Nyeri. Według Spisu Powszechnego w 2019 roku liczy 759 164 mieszkańców. Hrabstwo znajduje się na południowo-zachodnim zboczu góry Mount Kenia. Miejscowi ludzie są w większości pochodzenia etnicznego Kikuju.
  Samburu – hrabstwo w środkowej Kenii. Według spisu z 2019 roku liczy 310,3 tys. mieszkańców. W większości zamieszkany przez lud Samburu. Siedziba administracyjna znajduje się w Maralal.
  Nyahururu – miasto w Kenii, w Prowincji Rift Valley, położone w zachodniej części kraju. Miasto założyli brytyjscy kolonialiści pod pierwotną nazwą Thompson Falls.
  Kalenjin – niewielkie plemię afrykańskie, którego przedstawiciele żyją głównie w Kenii. Do plemienia Kalenjin należy Daniel Moi, dyktator w Kenii w latach 1978 - 2002.
  Samburu – nilotycki lud afrykański z północno-środkowej Kenii, posługujący się językiem samburu. Samburu są koczowniczymi pasterzami, którzy hodują głównie stada bydła, ale także owce, kozy i wielbłądy. Populację Samburu szacuje się na 265 000 osób.
  Religia plemienna (religia pierwotna, religia tradycyjna, religia prymitywna, religia archaiczna) – zbiorcze określenie systemów wierzeniowo-rytualnych rdzennych mieszkańców Afryki, Azji, obu Ameryk, Australii i Oceanii.
  Isiolo – hrabstwo w Kenii, w dawnej Prowincji Wschodniej. Jego stolicą i największym miastem jest Isiolo. Liczy 268 tys. mieszkańców i jest jednym z najsłabiej zaludnionych regionów w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.691 sek.