• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lagwagon

  Przeczytaj także...
  Santa Barbara – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym. Miasto ma 92,3 tys. mieszkańców, a jego obszar metropolitalny (hrabstwo Santa Barbara) 399,3 tys. mieszkańców. W tym mieście urodziła się piosenkarka Katy Perry.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

  Lagwagon – amerykański zespół punkrockowy pochodzący z miasta Santa Barbara w Kalifornii.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Derrick William Plourde (ur. 17 października 1971 r.; zm. 30 marca 2005 r.) - perkusista, członek m.in. takich zespołów jak Lagwagon, Bad Astronaut, Jaws, The Ataris, Rich Kids on LSD. Urodził się w Golecie, w Kalifornii. Miał zdiagnozowaną depresję dwubiegunową - w 2005 roku popełnił samobójstwo. Jego zespół Lagwagon wyprodukował płytę Resolve ku jego pamięci.

  Nazwa zespołu wzięła się od nazwy vana, którego używali do tournée. Zdjęcie pojazdu można zobaczyć na okładce albumu Trashed. Nagrali oni 9 albumów pod szyldem Fat Wreck Chords, a wokalista Joey Cape udziela się także w projektach Me First and the Gimme Gimmes oraz Bad Astronaut, z którymi wydał 3 albumy. Zespół zrobił sobie przerwę 1999-2000, a w 2003 wydał album Blaze. W 2005 zespół wydał album będący nagraniem z koncertu, noszący nazwę Live in a Dive. W tym samym roku samobójstwo popełnił były perkusista zespołu, Derrick Plourde. W kilka dni po jego śmierci zespół wydał kolejny album Resolve.

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).Fat Wreck Chords – amerykańska, niezależna wytwórnia muzyczna wydająca głównie płyty zespołów punkrockowych. Założycielem wytwórni jest Fat Mike basista i wokalista grupy NOFX.

  Obecni członkowe zespołu[ | edytuj kod]

 • Joey Cape – wokal
 • Chris Flippin – gitara
 • Chris Rest – gitara
 • Jesse Buglione – bas
 • Dave Raun – perkusja
 • Byli członkowie[ | edytuj kod]

 • Shawn Dewey – gitara (1990-1997)
 • Derrick Plourdeperkusja (1990-1996)
 • Ken Stringfellow – gitara (1997)
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona zespołu Lagwagon
 • Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.664 sek.