• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lagar Velho

  Przeczytaj także...
  Stanowisko archeologiczne - jest to każdy ślad materialnej działalności ludzkiej w przeszłości. Terminem tym określa się zwarty, oddzielony od innych podobnych wycinek przestrzeni w obrębie którego występują źródła archeologiczne wraz z otaczającym je kontekstem.Magharat al-Kafza, Qafzeh (arab. مغارة القفزة, Maghārat al-Qafzah; hebr. מערת הקפיצה, Me‘arat ha-Kefica) – jaskinia znajdująca się w zboczu góry Har Kidumim w Izraelu, na południowy wschód od Nazaretu. Paleolityczne stanowisko archeologiczne.
  Pochówek (grzebanie umarłych) – pochowanie zmarłego w różnych kulturach i okresach historycznych przybierało rozmaite formy. Nazwa pochówek związana jest z miejscem w odróżnieniu od pogrzebu z którym związany jest obyczaj, obrzęd.
  Kanion Lapedo

  Lagar Velho (Abrigo do Lagar Velho) – stanowisko archeologiczne w dolinie Lapedo (Portugalia), ok. 140 km od Lizbony, odkryte przez João Maurício i Pedro Souto 28 listopada 1998. Od 12 grudnia do 7 stycznia 1999 odsłonięto szczątki 3-5,5 letniego chłopca, pochowane 24,5 tys. lat temu (stąd nazwa znaleziska Chłopiec z Lapedo albo Chłopiec z Lagar Velho). Stanowisko pierwotnie, przed 1992, znajdowało się 4 m pod powierzchnią nagromadzonych przez tysiące lat osadów.

  Magharat as-Suchul, Skhul (arab. مغارة السخول, Maghārat as-Sukhūl; hebr. מערת הגדי, Me’arat ha-Gedi) – grota położona pod nawisem skalnym w paśmie Góry Karmel w Izraelu, niedaleko Chadery. Stanowisko archeologiczne z okresu paleolitu.Bariera reprodukcyjna, bariera rozrodcza, czy też bariera niepłodności – w biologii i teorii ewolucji, przeszkoda uniemożliwiająca płciową międzygatunkową wymianę informacji genetycznej, która wynika z nadprogowej odmienności genomów.

  Zwłoki przed pochowaniem były ochronione warstwą ochry, zawinięte w całun, a grób okolony wieńcem z kamieni i kości. Radiowęglowo datowane kości zwierząt z grobu pochodziły z okresu pogrzebu, dodatkowo potwierdzając celowość ułożenia artefaktów tego archeologicznego stanowiska. Pochowany był pod skałą na wznak, z głową leżącą na lewym policzku skierowaną twarzą na wschód (w kierunku skały), ze skrzyżowaną ręką (drugą zniszczono w 1992 roku) i skrzyżowanymi stopami. Przy szyi znaleziono przekłuty róg bursztynowej morskiej muszelki Littorina obtusata. Podobne muszle znaleziono opodal w pochówkach w Gruta do Caldeirão , datowane na 26,020 ± 320 lat temu. Cechy pochówku są zbliżone do kultury graweckiej z Paviland (Wielka Brytania), Arene Candide, Barma Grande, Caviglione, Ostuni (wszystko Włochy) i z okolic czeskiego Brna z Dolní Věstonice.

  Ochra (stgr. ὤχρα ōchra, z ὠχρός ōchrós – żółty, blady) – rodzaj pelitycznej zwietrzeliny skał albo iłów bogatych w związki żelaza, wykorzystywany jako naturalny, nieorganiczny pigment o barwie od żółtej do brązowej.Człowiek neandertalski, neandertalczyk – wymarły przedstawiciel rodzaju Homo (człowiek), znany z plejstocenu (ok. 400 000 do ok. 24 500 lat temu), w zależności od autorów klasyfikowany jako podgatunek człowieka rozumnego – Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis.

  Niemal kompletny szkielet chłopca z Lagar Velho wykazuje mieszane cechy neandertalczyka i wczesnych Qafzeh-Skhul – anatomicznie współczesnych ludzi. Erik Trinkhaus z Saint Louis sugeruje, że cechy te są wynikiem skomplikowanego procesu mieszania, że niektóre cechy diagnostyczne są stabilne i nie są wynikiem klimatycznych aberracji oraz wnioskuje o płodnym krzyżowaniu się neandertalczyków z wczesnymi Qafzeh-Skhul ludźmi i kolejnym pokoleniem co najmniej 4 tys. lat po wcześniejszym 'krzyżowaniu'. W efekcie błędna jest klasyfikacja neandertalczyka jako wymarłego gatunku Homo neanderthalensis a poprawna jako wspólna rasa czy podgatunek przekazujący geny do puli genowej współczesnych ludzi, czyli Homo sapiens neanderthalensis.

  Arene Candide – jaskiniowe stanowisko archeologiczne, znajdujące się na wybrzeżu Morza Śródziemnego we włoskiej Ligurii.Kultura grawecka, grawetien – górnopaleolityczna kultura archeologiczna obejmująca swoim zasięgiem rozległe obszary europejskie. Występowała od 32 do 20 tysięcy lat p.n.e. Nazwa tej kultury pochodzi od znalezisk w La Gravette w departamencie Dordogne w południowo-zachodniej Francji.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Lagar Velho 1 Skeleton
 • The Lagar Velho Child and the Fate of the Neanderthals
 • The early Upper Paleolithic human skeleton from the Abrigo do Lagar Velho (Portugal) and modern human emergence in Iberia
 • Hominids and hybrids: The place of Neanderthals in human evolution
 • Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.