Lafarge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wejście do cementowni w Mazan

Lafarge – francuskie przedsiębiorstwo wytwarzające materiały budowlane, (głównie cement, beton oraz kruszywa). od 2015 roku wchodzi w skład koncernu LafargeHolcim.

Bielawy – wieś pałucka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Barcin przy Szlaku Piastowskim (droga wojewódzka nr 251). Wieś jest częścią składową sołectwa Zalesie Barcińskie. W pobliżu trasy linii kolejowej Inowrocław-Pakość-Barcin-Żnin.Popiół – stała pozostałość po spaleniu substancji organicznej, np. paliw stałych lub ciekłych, czy masy organizmów żywych. Popiół jest produktem wtórnym, otrzymywanym przez działanie wysokiej temperatury na substancje mineralne zawarte w materiale. Zawiera większość pierwiastków, które się w nim znajdowały, choć wchodzą one po spopieleniu w skład innych związków chemicznych. Część reakcji zachodzących podczas spalania może prowadzić do powstania substancji lotnych, te nie wchodzą więc w skład popiołu.

Historia[ | edytuj kod]

Firma Lafarge rozpoczęła działalność w 1833 r., w którym Auguste Pavin de Lafarge uruchomił we Francji kopalnię wapienia. Dzięki nabyciu licznych spółek produkujących wapno i cement położonych na terenie Francji, pod koniec lat 30. XX w. Lafarge stał się największym producentem cementu w tym kraju.

Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

Spółka rozpoczęła swoją działalność międzynarodową w 1864 r. poprzez realizację kontraktu na dostawy 200 000 ton wapna hydraulicznego do budowy pirsów Kanału Sueskiego. Dzięki kontraktowi firma zaczęła rozwijać swoją działalność w krajach basenu Morza Śródziemnego. Kolejne kraje, w których firma rozpoczęła działalność to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Brazylia i Kanada.

Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.Wapno hydrauliczne – spoiwo hydrauliczne mineralne o barwie szarej lub żółtawej otrzymywane z margli lub wapieni marglistych zawierających od 6 do 20% domieszek gliniastych lub wapieni krzemiankowych przez wypalenie ich w temperaturze od 900 do 1100 °C, zgaszenie na sucho (czyli dodanie niewielkiej ilości wody) i zmielenie.

W 1887 r., w pobliżu francuskiego miasta Le Teil, firma Lafarge uruchomiła pierwsze na świecie laboratorium przeznaczone do badania cementu.

Pod koniec XX wieku firma przeprowadzała liczne akwizycje, które umacniały jej pozycję jako lidera na rynku materiałów budowlanych. W 1980 r. spółka nabyła Coppée, belgijskiego dostawcę koksu, węgla i nawozów. Dzięki kupnie firmy General Portland Inc. w 1981 r., Lafarge stał się największym producentem cementu na terenie Ameryki Północnej. W 1997 r. Lafarge dokonał ogromnego kroku naprzód dzięki nabyciu firmy Redland, będącej ówcześnie jednym z największych producentów betonu i kruszyw na świecie. W 1999 r. Lafarge nabył 100% udziałów w Hima Cement Limited, drugim co do wielkości producentem cementu w Ugandzie, o mocy produkcyjnej 850 000 ton rocznie. W ten sposób wzmocnił swoją obecność w Afryce.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Dalsza ekspansja na arenie międzynarodowej nastąpiła w wyniku zakupu w 2001 r. firmy Blue Circle Industries, która była szóstą firmą cementową na świecie oraz dzięki nabyciu spółek w rejonie śródziemnomorskim, w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. W 2008 roku Lafarge kupił Orascom Cement, czołowego producenta cementu na Bliskim Wschodzie i w basenie Morza Śródziemnego, numer jeden na ważnych rynkach Egiptu, Algierii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Iraku.

Uganda – państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.

W 2014 r., gdy ogłoszone zostało połączenie Lafarge oraz Holcim, firma zajmowała pozycję lidera światowego przemysłu cementowego.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Cement – to hydrauliczne spoiwo mineralne, otrzymywane z surowców mineralnych (margiel lub wapień i glina) wypalonych na klinkier w piecu cementowym a następnie zmielenie otrzymanego spieku z gipsem, spełniającym rolę regulatora czasu wiązania. Stosowany jest do przygotowywania zapraw cementowych, cementowo-wapiennych i betonów. Wykorzystywany jest do łączenia materiałów budowlanych. W zależności od składu klinkieru, sposobu produkcji, cementy dzielą się na:
Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.
Algieria (arab. الجزائر, trl. Al-Jazā’ir, trb. Al-Dżaza’ir), Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna (arab. الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشعبية, trl. Al-Jumhūriyyah al-Jazā’iriyyah ad-Dīmuqrāţiyyah ash-Sha‘biyyah, trb. Al-Dżumhurijja al-Dżaza’irijja ad-Dimukratijja asz-Szabijja, tamazight ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ) – 10. co do wielkości państwo świata (największe w Afryce), położone w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym, członek Unii Afrykańskiej. Znaczną część obszaru Algierii zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie oraz półpustynie.
Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
Nawozy – środki używane w uprawie roślin (nawożenie) celem zwiększenia wysokości i jakości plonowania dzięki wzbogaceniu gleby w składniki pokarmowe niezbędne dla roślin i polepszeniu jej właściwości fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych i biologicznych, pochodzenia mineralnego lub organicznego. Nawozami są również produkty przeznaczone do zwiększania żyzności stawów rybnych.
Kanał Sueski (arab. قناة السويس, trl. Qanā al-Suways) – kanał głębokowodny dla statków morskich łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, wykopany w latach 1859-1869. W południowej części trasa kanału przebiega przez Jezioro Krokodyli, Wielkie Jezioro Gorzkie i Małe Jezioro Gorzkie.

Reklama