• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laetitia Casta

  Przeczytaj także...
  Glamour - międzynarodowy magazyn dla kobiet, w Polsce wydawany przez wydawnictwo Gruner + Jahr Polska. Średni nakład wynosi 280 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż - 150 tys. (według danych ZKDP za 2005 r.).Marianna – żeński odpowiednik imienia Marian. Potoczne jest ono często błędnie rozumiane jako wynik złożenia dwóch innych imion: Marii i Anny, analogicznie do angielskiego imienia Maryann. Imię Marianna jest w Polsce znane od średniowiecza i aż do XIX wieku było jednym z najczęściej nadawanych imion – zamiast imienia Maria, które było uznawane za święte i zarezerwowane dla matki Jezusa Chrystusa.
  Kalendarz Pirelli – nazwa ukazującego się co roku od 1964 roku wydawnictwa prezentującego artystyczne fotografie z aktami znanych aktorek i modelek.

  Laetitia Marie Laure Casta (ur. 11 maja 1978 w Pont-Audemer) – francuska modelka i aktorka.

  Laetitia urodziła się w Pont-Audemer jako drugie z trojga dzieci Dominique’a Casty i Laury Blin.

  Karierę w modelingu rozpoczęła w 1995 roku w Paryżu. Jeszcze w tym samym roku znalazła się w: Londynie, Mediolanie i Nowym Jorku. Była twarzą takich firm jak: L’Oréal, Dior i Chanel. Na wybiegu prezentowała kolekcje: Vivienne Westwood, Yves’a Sainta Laurenta, Lolity Lempickiej, Jeana-Paula Gaultiera i Chanel. Pojawiła się na okładce katalogu Victoria’s Secret (1996) oraz magazynów „Elle”, „Vogue”, Cosmopolitan, Glamour, Harper’s Bazaar i Marie Claire. Brała udział w kampaniach reklamowych jeansów marki Guess? oraz firmy odzieżowej Tommy Hilfiger. Ponadto trzy razy z rzędu pojawiła się w wydaniu bikini pisma „Sports Illustrated” (1997–1999) oraz na okładce dwutygodnika „Rolling Stone”, który ogłosił ją mianem „najgorętszej modelki roku”. W 1999 jej zdjęcie znalazło się na stronach ekskluzywnego kalendarza Pirelli. Gościła na ponad stu okładkach magazynów dla pań. Przypisano jej także zasługę przywrócenia motywu kształtnej modelki, stawiając ją obok Tyry Banks i kilku innych modelek.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Tyra Lynne Banks (ur. 4 grudnia 1973 w Los Angeles) – amerykańska modelka, aktorka, piosenkarka i osobowość telewizyjna, od 2005 roku jest prowadzącą talk-show The Tyra Banks Show.

  Magazyn „Time” nazwał ją jedną z dziesięciu najbardziej wpływowych osób roku.

  W 1998 została twarzą firmy kosmetycznej L’Oréal. W 1999 rząd francuski zdecydował, że Casta będzie pozować do odlewu popiersia Marianny, symbolu Republiki Francuskiej, której popiersie stoi we wszystkich urzędach miejskich we Francji. Tym samym została następczynią projektantki Inès de La Fressange. Wkrótce po tym zdarzeniu wśród Francuzów wybuchło niemałe zamieszanie po ujawnieniu informacji, że Casta przeprowadziła się do Londynu. I chociaż modelka broniła się, że jej decyzją powodowały wyłącznie motywy zawodowe, tygodnik „Le Point” doniósł, że chciała ona uniknąć wysokich podatków, „pociągając za sobą 250 tysięcy innych zamożnych Francuzów, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii”.

  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.Pont-Audemer – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Eure. Ze względu na malowniczy charakter i dużą liczbę kanałów nazywane jest normandzką Wenecją.

  Casta występowała we francuskojęzycznych filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w filmie Asterix i Obelix kontra Cezar, w którym grała niespełnioną miłość Obeliksa (granego przez Gerarda Depardieu). Wystąpiła w teledysku do piosenki Chrisa Isaaka pt. „Baby Did a Bad, Bad Thing” oraz w teledysku do piosenki Rihanny pt. „Te amo”.

  Victoria’s Secret – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą luksusowej damskiej bielizny, odzieży i kosmetyków.Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.

  Ze związku ze Stéphane’em Sednaouim ma córkę Satheene (ur. 19 października 2001). Obecnie związana z włoskim aktorem Stefanem Accorsim, z którym ma syna Orlanda (ur. 21 września 2006) i córkę Athenę (ur. 29 sierpnia 2009).

  Przypisy

  1. [1] Profil modelki w FMD.
  2. [2] Profil modelki w FMD.
  3. [3] Profil modelki w FMD.

  Linki zewnętrzne[]

 • Laetitia Casta w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Laetitia Casta w bazie filmweb.pl
 • Laetitia Casta w bazie stopklatka.pl
 • LaetitiaCasta.com Celebrity Fan Site
 • Laetitia Casta w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Christian Dior (ur. 21 stycznia 1905 w Granville w Normandii, zm. 24 października 1957 w Montecatini) - francuski projektant, założyciel domu mody.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Harper’s Bazaar – amerykański miesięcznik o tematyce modowej ukazujący się od 1867 roku. Jego wydawcą jest Hearst Corporation.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Thomas Jacob Hilfiger (ur. 24 marca 1951 w Elmirze, Nowy Jork), amerykański projektant mody i twórca marek "Tommy Hilfiger" oraz "Tommy".
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.