• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lady Marmalade  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.The Official Charts Company (OCC), wcześniej znana jako Chart Information Network (CIN), a następnie The Official UK Charts Company – organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii. Notowania są oparte na badaniach przez zespół sprzedawców, stanowią 99% wszystkich sprzedanych singli, 98% wszystkich albumów i ponad 90% wszystkich filmów. Dzięki OCC tworzone są m.in. takie notowania jak:

  Lady Marmalade – piosenka soulowa z czwartego studyjnego albumu amerykańskiej grupy muzycznej Labelle pt. Nightbirds (1974). Utwór, wyprodukowany przez Allena Toussainta i Vicki Wickham, wydany został jako pierwszy singel promujący płytę 3 sierpnia 1974 roku.

  Piosenka znana jest ze swojego sugestywnego, seksualnego refrenu, w którym wykonawczynie śpiewają w języku francuskim: „Voulez-vous coucher avec moi a ce soir?” („Czy chcesz spać ze mną tego wieczoru?”). Singel zajął pozycję #1 na liście Billboard Hot 100, w tym samym czasie uplasował się także na szczycie zestawienia najpopularniejszych wydawnictw w Kanadzie. W 2003 roku utwór uroczyście wprowadzono do Grammy Hall of Fame jako nagranie, które wpłynęło na bieg muzycznej historii. „Lady Marmalade” to także jeden z 500 utworów wszech czasów według pisma „Rolling Stone”.

  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.Hot 100 Airplay – jedna z wielu list przebojów opracowywanych regularnie przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Mierzy częstotliwość nadawania poszczególnych piosenek na antenach stacji radiowych i wraz z Hot 100 Singles Sales i Hot Digital Songs stanowi trzy siostrzane notowania, które kształtują zestawienia Billboard Hot 100. Notowanie jest jednym z niewielu, które nie jest oficjalnie archiwizowane przez Billboard. Jednocześnie Hot 100 Airplay jest ważne dla artystów, ponieważ przewiduje ono możliowość odniesienia komercyjnego sukcesu piosenki jeszcze przed wydaniem singla. Lista nabrała nowego znaczenia, gdy 5 grudnia 1998 roku stała się jednym z komponentów Billboard Hot 100.

  Na przestrzeni lat kompozycja doczekała się pokaźnej ilości coverów. Jeden z nich, śpiewany przez Christinę Aguilerę, Lil' Kim, Mýę i Pink, został przebojem 2001 roku oraz znalazł się wśród najlepiej sprzedających się singli na świecie.

  Spis treści

 • 1 Lista utworów singla
 • 2 Pozycje na listach przebojów
 • 3 Wersja Christiny Aguilery, Lil’ Kim, Mýi i Pink
 • 3.1 Informacje o utworze
 • 3.1.1 Obecność w kulturze masowej
 • 3.2 Wydanie singla
 • 3.3 Opinie
 • 3.3.1 Recenzje
 • 3.4 Teledysk
 • 3.5 Promocja i wykonania koncertowe
 • 3.6 Nagrody i wyróżnienia
 • 3.7 Lista utworów singla
 • 3.8 Pozycje na listach przebojów
 • 3.8.1 Listy końcoworoczne
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Refren - w pieśni lub piosence jest to powtarzająca się melodia i związany z nią tekst, występujący zwykle po zakończeniu zwrotki. W jazzie i w rocku często ma zadanie oddzielenia poszczególnych części solowych i grany jest przez cały zespół.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.
  Vanity Fair – amerykańskie czasopismo poświęcone kulturze, polityce, życiu gwiazd i modzie, wydawane przez Condé Nast Publications. Nazwę pisma tłumaczy się jako "targowisko próżności".
  Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.
  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.
  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.
  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.
  Top 40 Mainstream – jedna z wielu list przebojów opracowywanych regularnie przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Mierzy częstotliwość nadawania poszczególnych piosenek na antenach stacji radiowych i z tego powodu jest często mylona z innym notowaniem Billboardu, Pop 100 Airplay.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.201 sek.