• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ladislav Adamec

  Przeczytaj także...
  Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.Odry (niem. Odrau) - miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 7 408 ha, a liczba jego mieszkańców 7 395 osób.
  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.

  Ladislav Adamec (ur. 10 września 1926 we Frenštácie pod Radhoštěm, zm. 14 kwietnia 2007 w Pradze) – czeski polityk komunistyczny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wykształcenie uzyskał w Wyższej Szkole Politycznej przy Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Czechosłowacji i Wyższej Szkole Ekonomicznej, był docentem nauk politycznych. Po II wojnie światowej, w latach 1945–1952, pełnił funkcję wicedyrektora przedsiębiorstwa „Optimit” w Odrach. Następnie, w latach 1952–1955, był wicedyrektorem zakładów gumowych w Zubří. Pracował również w przemyśle, pełniąc funkcje kierownicze, m.in. w Państwowych Zakładach Mechaniczno-Elektrycznych we Frenštácie. Od 1956 do 1958 był przewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej we Frenštácie. W latach 1960–1962 był przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Planowania i wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Ostrawie.

  Rząd Josefa Korčáka, Ladislava Adamca, Františka Pitry i Petra Pitharta – rząd Czeskiej Republiki Socjalistycznej (od 6 marca 1990 rząd Czechosłowacji) pod kierownictwem Josefa Korčáka (1986 - 1987), Ladislava Adamca (1987 - 1988), Františka Pitry (1988 - 1990) i Petra Pitharta (1990), powołany i zaprzysiężony 18 czerwca 1986, składający się w większości z przedstawicieli Komunistycznej Partii Czechosłowacji i Forum Obywatelskiego. Skład rządu odzwierciedlał zmiany sytuacji politycznej w kraju po aksamitnej rewolucji. Rząd był zobowiązany do czterokrotnych zmian premiera i ministrów. Urzędował do 29 czerwca 1990.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Był wieloletnim działaczem Komunistycznej Partii Czechosłowacji. W latach 1963–1969 pracował jako kierownik Wydziału Przemysłu Komitetu Centralnego. Pełnił również funkcję przewodniczącego Rządowej Komisji ds. Sytuacji i Działalności Rad Narodowych CRS w latach 1969–1971. W skład Komitetu Centralnego został powołany w 1966, a od marca 1987 do listopada 1989 był członkiem Prezydium Komitetu Centralnego. W 1969 przeszedł na stanowisko wicepremiera rządu Czeskiej Republiki Socjalistycznej. W 1986 został I wicepremierem tego rządu, a w marcu 1987 premierem. 12 października 1988 został premierem rządu federalnego Czechosłowacji, zastępując urzędującego od 17 lat Lubomíra Štrougala. Ustąpił rok później w grudniu 1989 po wydarzeniach aksamitnej rewolucji. Został wówczas I sekretarzem Komunistycznej Partii Czechosłowacji (do 1990). Po odejściu z funkcji szefa partii wycofał się z życia politycznego.

  Zubří − miasto w Czechach, w kraju zlinskim nad rzeką Dolną Beczwą. Według danych z 31 grudnia 2009 powierzchnia miasta wynosiła 2 839 ha, a liczba jego mieszkańców 5 536 osób.Czeska Republika Socjalistyczna (CRS, czes. Česká socialistická republika, ČSR) to oficjalna nazwa części Czechosłowacji, która obecnie znajduje się na terytorium Czech. Nazwy tej używano od 1 stycznia 1969 do marca 1990.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Premierzy Czech
 • Rząd Josefa Korčáka, Ladislava Adamca, Františka Pitry i Petra Pitharta
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Noty biograficzne PAP – sierpień 1990 r.
 • Encyklopedia. Świat w przekroju 1991, Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Warszawa 1991
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sylwetka z fotografią na oficjalnej stronie czeskiego rządu (cz.)
 • 10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.Frenštát pod Radhoštěm (niem. Frankstadt, pol. Frensztat pod Radhoszczem) - miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 144 ha, a liczba jego mieszkańców 11 334 osób.
  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Aksamitna rewolucja – to określenie wydarzeń roku 1989 w Czechosłowacji, które doprowadziły do obalenia systemu demokracji ludowej oraz elit sprawujących władzę, a także transformacji ustrojowej, która niedługo później nastąpiła, pozwalając Czechosłowacji wstąpić na drogę demokracji parlamentarnej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Komunistyczna Partia Czechosłowacji (cz., sł. Komunistická strana Československa, KSČ) – istniejąca w latach 1921-1992 czechosłowacka partia polityczna, sprawująca władzę w Czechosłowacji w latach 1948-1989. Ustawa o bezprawności reżimu komunistycznego i oporze przeciw niemu, uchwalona w Czechach w 1993 potępiła partię i uznała za organizację zbrodniczą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.01 sek.