• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ladislao Kubala

  Przeczytaj także...
  Vasas Sport Club – węgierski klub piłkarski z siedzibą w Budapeszcie. W sezonie 2015/2016 klub uczestniczy w rozgrywkach Nemzeti Bajnokság I.Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej na arenie międzynarodowej zadebiutowała w 1921 roku, wygrała dziesięć pierwszych meczów. Przegrała dopiero w 1923 roku z Belgią.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Ladislao Kubala Stecz znany też jako Ladislav Kubala i Kubala László (ur. 10 czerwca 1927 w Budapeszcie, zm. 17 maja 2002 w Barcelonie) – piłkarz (łącznik, napastnik) i trener. Występował w trzech reprezentacjach: Czechosłowacji, Węgier i Hiszpanii.

  Andrzej Gowarzewski (ur. 19 lipca 1945 w Szopienicach) – polski dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  Kariera[]

  Karierę piłkarską rozpoczynał w miejscowej drużynie Ganz. Następnie, w wieku 17 lat, przeszedł do Ferencvárosi TC. Potem wyjechał na Słowację, gdzie grał w Slovanie Bratysława. W latach 19461947 zagrał w reprezentacji Czechosłowacji 6 razy, strzelając 4 gole. W 1948 roku powrócił do ojczyzny, gdzie reprezentował barwy Vasasu. W tym roku wystąpił 3 razy w reprezentacji Węgier. Rok później uciekł do Włoch, gdzie próbował sił najpierw w zespole Pro Patria, później zaś w AC Milan. W tym samym roku węgierska federacja piłkarska zdyskwalifikowała go na rok za zerwanie kontraktu i ucieczkę z kraju. Nie mogąc występować, zwiedził Amerykę Południową wraz z węgierskimi azylantami, co umożliwiło mu znalezienie się w Hiszpanii. Tam został graczem klubu FC Barcelona, który poprzez federację piłkarską przeciwstawił się nałożonej na niego dyskwalifikacji. W katalońskiej drużynie strzelił 194 bramki w 329 oficjalnych spotkaniach. Już w pierwszym sezonie w nowej drużynie Kubala, zdobywając 27 bramek, został wicekrólem strzelców. Więcej o jedną bramkę miał Pahiño, gracz Realu Madryt. Dwa lata później Kubala został jednak królem strzelców ligi, wyprzedził innego gracza Realu Madryt, Alfredo Di Stéfano. W październiku 1953 roku Kubala zagrał w meczu reprezentacji świata z Anglią (4:4), w którym zdobył dwie bramki. W latach 1953–1961 rozegrał 19 spotkań w reprezentacji Hiszpanii strzelając 11 bramek.

  Aurora Pro Patria 1919 - włoski klub piłkarski, grający obecnie w Serie C1, mający siedzibę w mieście Busto Arsizio, leżącym w Lombardii.Ferencvárosi Torna Club (Ferencvárosi TC, FTC, Ferencváros) – węgierski klub piłkarski, sekcja Ferencvárosi TC, z siedzibą w Budapeszcie, w IX. dzielnicy – Ferencváros. Uczestniczy w rozgrywkach OTP Bank Liga (NB I). Jest to najbardziej utytułowany węgierski klub piłkarski.

  W latach 1969–1980 trenował reprezentację Hiszpanii. Dwukrotnie jako piłkarz grał przeciwko Polsce: w 1947 roku jako reprezentant Czechosłowacji (6:3 w Pradze, strzelił dwie bramki) i w 1959 roku jako reprezentant Hiszpanii (3:0 w Madrycie). Jego ojciec był pół Polakiem, pół Słowakiem.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Puchar Łaciński (fr. Coupe Latine; wł. Coppa Latina; port. Taça Latina lub Copa Latina; hiszp. Copa Latina) – międzynarodowy klubowy turniej piłkarski rozgrywany w latach 1949 - 1957. W turnieju brały udział czołowe zespoły z Francji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Każda edycja turnieju składała się z dwóch meczów półfinałowych, meczu o 3. miejsce oraz finału. Co roku zmieniał się gospodarz zawodów.

  Sukcesy[]

  Zawodnicze[]

  FC Barcelona

 • Mistrzostwo Hiszpanii: 1952, 1953, 1959, 1960
 • Puchar Króla: 1951, 1952, 1953, 1957, 1959
 • Puchar Miast Targowych: 1958, 1960
 • Puchar Łaciński: 1952
 • Copa Eva Duarte: 1952, 1953
 • Trenerskie[]

  CD Málaga

 • Awans do Primera División: 1988
 • Życie prywatne[]

  Kubala ożenił się z córką innego piłkarza, Ferdinanda Daučíka.

  Bibliografia[]

 • Andrzej Gowarzewski, Encyklopedia piłkarska FUJI (Tom 18): Puchar UEFA , Wydawnictwo GiA, Katowice 1996, ISBN ISBN 83-905424-1-2, str. 9
 • Copa Eva Duarte – był hiszpańskim turniejem piłkarskim, w którym mierzyli się ze sobą zwycięzcy La Liga i Pucharu Hiszpanii, który nosił wtedy nazwę Copa del Generalísimo, na cześć hiszpańskiego dyktatora – Francisco Franco. W 1940 roku turniej rozgrywany był pod nazwą Copa de Campeones, po czym nastąpiła 5-letnia przerwa w rozgrywkach. Po wznowieniu pucharu w 1945 roku, przyjął on nazwę Copa de Oro Argentina z racji dobrych stosunków pomiędzy argentyńską ambasadą w Hiszpanii a militarnym rządem. W roku 1946 turniej ponownie nie był rozgrywany.Słowacy (Slováci) – naród słowiański, zamieszkujący głównie Słowację – stanowią 86% jej mieszkańców (4,5 mln); mniejszości słowackie zamieszkują także Czechy , Węgry, Serbię i Polskę (Orawa i Spisz- około 1700 osób). Mówią językiem słowackim. Większość Słowaków jest katolikami, mniejszość stanowią protestanci i grekokatolicy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.
  Primera División – hiszpańska liga w piłce nożnej o charakterze profesjonalnym, jest najwyższą klasą rozgrywkową w kraju i jej rozgrywki wyłaniają mistrza Hiszpanii. Wraz z drugą ligą Segunda División tworzy organizację Liga de Fútbol Profesional (Liga Profesjonalnej Piłki Nożnej), organizującą rozgrywki I i II ligi (podobnie jak w Polsce spółka Ekstraklasa SA). W sezonie 2007/2008 w Primera División występuje 20 zespołów. Po zakończeniu sezonu trzy drużyny z najmniejszą liczbą punktów zostają zdegradowane do Segunda División. Jako liga o najwyższym współczynniku UEFA (podobnie jak Premiership i Bundesliga) może ona wystawić do rozgrywek Ligi Mistrzów trzy najlepsze zespoły oraz jeden kolejny do eliminacji, dwa następne, jak również zdobywca Pucharu Króla kwalifikują się do rozgrywek Liga Europy UEFA. Inną nazwą hiszpańskiej ligi jest La Liga. Na początku sezonu 08/09 Primera División zmieniła nazwę na Liga BBVA.
  Slovan Bratysława (słow. ŠK Slovan Bratislava) – słowacki wielosekcyjny klub sportowy (artykuł jest o sekcji piłkarskiej), z siedzibą w Bratysławie.
  Puchar Króla (hiszp. Copa del Rey) - hiszpańskie rozgrywki pucharowe dla klubów piłkarskich, wyłaniające zdobywcę krajowego pucharu, który reprezentuje kraj w Lidze Europy UEFA.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Manuel Fernández Fernández, znany pod pseudonimem Pahiño (ur. 21 stycznia 1923 w Vigo, zm. 12 czerwca 2012 w Madrycie) – hiszpański piłkarz, dwukrotny król strzelców Primera División (1948 i 1952), trzykrotny reprezentant Hiszpanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.