• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Labeotropheus

  Przeczytaj także...
  Pyszczak Fuelleborna, pyszczak błękitny (Labeotropheus fuelleborni) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Zaliczany do pyszczaków z grupy mbuna. Bywa hodowany w akwariach.California Academy of Sciences jest jednym z największych muzeów historii naturalnej na świecie. Akademia powstała w 1853 roku jako społeczność naukowa i do tej pory prowadzi szereg pierwotnych badań z wystawami i edukacją, stając się jednym z najbardziej prężnych muzeów z XX wieku.
  Pyszczak wysmukły (Labeotropheus trewavasae) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Bywa hodowana w akwariach. Zaliczana do pyszczaków z grupy mbuna.

  Labeotropheusrodzaj słodkowodnych ryb okoniokształtnych z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae).

  Występowanie[ | edytuj kod]

  Gatunki endemiczne jeziora Malawi w Afryce.

  Klasyfikacja[ | edytuj kod]

  Gatunki zaliczane do tego rodzaju:

 • Labeotropheus fuellebornipyszczak Fuelleborna, pyszczak błękitny
 • Labeotropheus trewavasaepyszczak wysmukły
 • Labeotropheus trewavasae

  Okoniokształtne (Perciformes) - najliczniejszy rząd ryb promieniopłetwych obejmujący co najmniej 150, a według niektórych źródeł nawet 180 rodzin. Gatunki zaliczane do okoniokształtnych są bardzo zróżnicowane pod względem budowy ciała, zajmowanego siedliska i prowadzonego trybu życia. Występują niemal we wszystkich zbiornikach wodnych na Ziemi. Większość stanowią gatunki morskie. Są najmłodszą filogenetycznie grupą ryb.Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).
 • Gatunkiem typowym jest Labeotropheus fuelleborni.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Labeotropheus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Ron Fricke, William Neil Eschmeyer, Richard Van der Laan (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes [online], California Academy of Sciences, 7 czerwca 2012 [dostęp 2012-06-16] (ang.).
  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Niasa, Malawi – jezioro pochodzenia tektonicznego, położone w południowo-wschodniej Afryce. Jego wody podzielone są pomiędzy trzy państwa: Malawi, Tanzanię i Mozambik. Położone jest najbardziej na południe spośród wszystkich jezior Wielkich Rowów Afrykańskich. Jezioro otoczone jest przez wysokie góry dochodzące do 3000 m. Odpływ wód z jeziora następuje poprzez rzekę Shire - dopływ Zambezi. Na jeziorze znajduje się wiele wysp; największe z nich to Likoma i Chizumulu.
  Gatunek typowy – gatunek wyznaczony przez systematyków jako typ nomenklatoryczny rodzaju. Typ nie musi być typowym przedstawicielem reprezentowanego taksonu, nie musi też świadczyć o jego zmienności. Typ umożliwia identyfikację taksonów. Okazy będące typami przechowywane są w specjalnych kolekcjach, a miejsce przechowywania wzorca jest dokładnie znane. W razie wątpliwości można odwołać się do gatunku typowego i wyróżnionych dla niego cech diagnostycznych.
  Pyszczak wysmukły (Labeotropheus trewavasae) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Bywa hodowana w akwariach. Zaliczana do pyszczaków z grupy mbuna.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Pyszczak Fuelleborna, pyszczak błękitny (Labeotropheus fuelleborni) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Zaliczany do pyszczaków z grupy mbuna. Bywa hodowany w akwariach.
  Pyszczak Fuelleborna, pyszczak błękitny (Labeotropheus fuelleborni) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Zaliczany do pyszczaków z grupy mbuna. Bywa hodowany w akwariach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.847 sek.