• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La movida madrileña  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Barbara Allende Gil de Biedma znana jako Ouka Lele lub Ouka Leele (ur. 29 czerwca 1957 w Madrycie) – hiszpańska fotografka, projektantka okładek, współpracowniczka pisma „La Luna de Madrid”. Jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña, nazywana jego królową.La Luna de Madrid (pl. "Księżyc Madrytu") – madrycki miesięcznik kulturalny, związany z ruchem kulturowym la movida madrileña. Redaktorem naczelnym pisma był Juan Carlos de Laiglesia. Czasopismo to odegrało znaczącą rolę w popularyzacji terminu "ponowoczesność" (postmodernidad) w Hiszpanii.
  Charakter ruchu[]

  W ramach movidy doszło do odrzucenia kultury akademickiej i do żywiołowego rozwoju kultury popularnej, pojawienia się nowych trendów w modzie, muzyce, literaturze, sztukach plastycznych i kinie, inspirowanych m.in. londyńską kulturą neo-punk, popem, heavy metalem i tradycjami kultury hiszpańskiej. Popularnym środkiem artystycznym stały się wtedy kolaż i brikolaż; sztuka była związana z estetyką pop i zamierzonym kiczem.

  Kicz (z niem. Kitsch - lichota, tandeta, bubel) – utwór o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  Ruch był też związany z gwałtownymi zmianami obyczajowymi, opierającymi się m.in. na liberalizacji podejścia do narkotyków (stąd ruch nazywano często „subkulturą narkotyków”) i seksualności, afirmacji młodości i zabawowego stylu życia oraz generalnym odrzuceniu ograniczeń obyczajowych z czasów frankistowskich. Twórcy movidy demonstracyjnie ignorowali przeszłość, w tym rządy Franco, i dystansowali się od polityki. Charakterystyczne dla nich było także przekonanie, że role płciowe są płynne, w związku z czym chętnie przekraczali je za pomocą stroju i makijażu. Ponadto, podobnie jak artyści punkowi, odrzucali profesjonalizm w tworzeniu sztuki, najczęściej byli amatorami. W tworzeniu movidy znaczną rolę odegrało madryckie środowisko gejowskie, propagujące takie wartości jak tolerancja, żywiołowość, frywolność, twórcza energia i atmosfera zabawy.

  Pedro Almodóvar, właściwie Pedro Almodóvar Caballero (ur. 25 września 1949, choć niektóre źródła podają rok 1951 w Calzada de Calatrava) – hiszpański reżyser i scenarzysta.Costus – hiszpański duet malarski związany z ruchem la movida madrileña. Należeli do niego malarze Enrique Naya oraz Juan Carrero. Grupa zawiązała się w 1979 roku (choć artyści poznali się 5 lat wcześniej na studiach w Esquela de Artes y Oficios w Kadyksie), jej nazwa jest skrótem od słowa costureras – krawcowe, gdyż przyjaciele malarzy przyrównywali ich współpracę do zgodnej pracy dwóch krawcowych.

  Przedstawiciele[]

  Do artystów związanych z la movida należeli m.in. reżyser Pedro Almodóvar, performer Fabio de Miguel (Fanny McNamara), malarze Guillermo Perez i El Hortelano, duet malarski Costus, rysownik Ceesepe, projektantki mody Sybilla i Agatha Ruiz de la Prada, fotograf Alberto García Alix, osobowość telewizyjna Paloma Chamorro, fotograficzka Ouka Lele oraz Olvido Gara („Alaska”) i zespół Kaka de Luxe.

  Iván Zulueta (ur. 1943 w San Sebastián, zm. 2009) – baskijski reżyser filmowy i artysta plastyczny. Autor filmów pełno- i krótkometrażowych, twórca plakatów filmowych, m.in. do filmów Pedro Almodóvara, Jose Luisa Boraua oraz Guitérreza Arragóna.Etymologia, źródłosłów – dział językoznawstwa badający pochodzenie wyrazów, zmiany ich znaczenia i formy w miarę upływu czasu. Jednocześnie wyraz ten oznacza objaśnienie pochodzenia konkretnego wyrazu i jego znaczenia.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fabio de Miguel, pseudonim Fanny McNamara lub Fabio McNamara (ur. 1957) – aktor, model, piosenkarz, performer, jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña. Występował jako wystylizowany, ekscentryczny transwestyta pod pseudonimem Fanny McNamara.
  Kolaż (również z fr. collage) − technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem).
  Brikolaż (fr. bricolage) w sztuce jest techniką, w której dzieło jest konstruowane z rozmaitych dostępnych materiałów, i zalicza się do metod postmodernistycznych.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  El Hortelano, właśc. José Alfonso Morera Ortiz – hiszpański rysownik, ilustrator i malarz związany z ruchem La movida madrileña.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Fabio de Miguel, pseudonim Fanny McNamara lub Fabio McNamara (ur. 1957) – aktor, model, piosenkarz, performer, jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña. Występował jako wystylizowany, ekscentryczny transwestyta pod pseudonimem Fanny McNamara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.