• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La movida madrileña  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Barbara Allende Gil de Biedma znana jako Ouka Lele lub Ouka Leele (ur. 29 czerwca 1957 w Madrycie) – hiszpańska fotografka, projektantka okładek, współpracowniczka pisma „La Luna de Madrid”. Jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña, nazywana jego królową.La Luna de Madrid (pl. "Księżyc Madrytu") – madrycki miesięcznik kulturalny, związany z ruchem kulturowym la movida madrileña. Redaktorem naczelnym pisma był Juan Carlos de Laiglesia. Czasopismo to odegrało znaczącą rolę w popularyzacji terminu "ponowoczesność" (postmodernidad) w Hiszpanii.
  Chronologia[]

  Ramy chronologiczne movidy nie są dokładnie określone. Jej powstanie wiąże się przede wszystkim ze śmiercią generała Franco 20 listopada 1975 roku i tym samym zakończeniem jego dyktatury, jednak już wcześniej, w początkach lat 70., istniało zjawisko, które można nazwać premovidą i działali artyści alternatywni, którzy mieli wpływ na późniejsze kształtowanie się movidy (m.in. Iván Zulueta i Javier Utray).

  Kicz (z niem. Kitsch - lichota, tandeta, bubel) – utwór o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  Za zasadniczy okres kształtowania się ruchu uznaje się lata 1977-1978, kiedy to doszło do wyborów powszechnych, legalizacji partii komunistycznej, rozwiązania Movimiento, uchwalenia konstytucji hiszpańskiej i ożywienia sceny rockowej, w tym organizacji I Konkursu Rockowego Villa de Madrid. Dla kształtowania się movidy, w tym dla utrwalenia się jej apolityczności, ważne znaczenie miał nieudany zamach stanu Antonia Tejero z 23 lutego 1981 roku, którego niepowodzenie pozwoliło na swobodny rozwój hiszpańskiej demokracji.

  Pedro Almodóvar, właściwie Pedro Almodóvar Caballero (ur. 25 września 1949, choć niektóre źródła podają rok 1951 w Calzada de Calatrava) – hiszpański reżyser i scenarzysta.Costus – hiszpański duet malarski związany z ruchem la movida madrileña. Należeli do niego malarze Enrique Naya oraz Juan Carrero. Grupa zawiązała się w 1979 roku (choć artyści poznali się 5 lat wcześniej na studiach w Esquela de Artes y Oficios w Kadyksie), jej nazwa jest skrótem od słowa costureras – krawcowe, gdyż przyjaciele malarzy przyrównywali ich współpracę do zgodnej pracy dwóch krawcowych.

  Szczytowy okres movidy przypadł na okres 1981-1985, w następnych latach ruch stopniowo zanikał, głównie z powodu jego komercjalizacji i urynkowienia, dokonującego się za sprawą mediów i organizatorów imprez, a także z powodu niechęci intelektualistów starszego pokolenia oraz wykorzystywania go w celach propagandowych przez polityków. Jednym z sygnałów zakończenia movidy było zamknięcie ważnego dla artystów klubu Rock-Ola w 1985, upadek małych, niezależnych wytwórni oraz przejście całego ruchu z undergroundu do działalności publicznej (m.in. wystawianie sztuki twórców movidy na wystawie Madrid, Madrid, Madrid w miejskim centrum kultury).

  Iván Zulueta (ur. 1943 w San Sebastián, zm. 2009) – baskijski reżyser filmowy i artysta plastyczny. Autor filmów pełno- i krótkometrażowych, twórca plakatów filmowych, m.in. do filmów Pedro Almodóvara, Jose Luisa Boraua oraz Guitérreza Arragóna.Etymologia, źródłosłów – dział językoznawstwa badający pochodzenie wyrazów, zmiany ich znaczenia i formy w miarę upływu czasu. Jednocześnie wyraz ten oznacza objaśnienie pochodzenia konkretnego wyrazu i jego znaczenia.

  Nazwa[]

  Dokładna etymologia nazwy nie jest znana. Słowo movida może oznaczać "ruch" albo "scenę", ale też kolokwialnie "zabawę" czy "hulankę". Z kolei w slangu narkomanów używało się tego wyrazu na określenie czynności zakupu narkotyków, natomiast sformułowanie que movida było w Madrycie też używane kolokwialnie w znaczeniu odpowiadającemu polskiemu młodzieżowemu "ale jazda". Nazwa movida stanowi też prześmiewcze nawiązanie do Movimiento Nacional – partii generała Franco. W okresie trwania movidy nazywanie kogoś jej członkiem bywało stosowane w znaczeniu pejoratywnym, a sami jej uczestnicy nie mieli potrzeby definiowania ruchu.

  Fabio de Miguel, pseudonim Fanny McNamara lub Fabio McNamara (ur. 1957) – aktor, model, piosenkarz, performer, jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña. Występował jako wystylizowany, ekscentryczny transwestyta pod pseudonimem Fanny McNamara.Kolaż (również z fr. collage) − technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem).

  Publicznie określenia la movida madrileña użyto po raz pierwszy w 1980 roku w programie telewizyjnym Musical Espréss.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brikolaż (fr. bricolage) w sztuce jest techniką, w której dzieło jest konstruowane z rozmaitych dostępnych materiałów, i zalicza się do metod postmodernistycznych.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  El Hortelano, właśc. José Alfonso Morera Ortiz – hiszpański rysownik, ilustrator i malarz związany z ruchem La movida madrileña.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Fabio de Miguel, pseudonim Fanny McNamara lub Fabio McNamara (ur. 1957) – aktor, model, piosenkarz, performer, jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña. Występował jako wystylizowany, ekscentryczny transwestyta pod pseudonimem Fanny McNamara.
  Antonio Tejero Molina (ur. 30 kwietnia 1932 w Alhaurín el Grande, prowincja Málaga) - były podpułkownik Guardia Civil. Jeden z przywódców nieudanego zamachu stanu z 23 lutego 1981, w Hiszpanii znanego jako 23-F.
  Ceesepe, właśc. Carlos Sánchez Pérez (ur. 1958 w Madrycie) – hiszpański malarz, rysownik i reżyser związany z ruchem artystycznym la movida madrileña. Rysował dla czasopism madryckich i barcelońskich, tworzył także komiksy, murale oraz plansze i plakaty do filmów, a także okładki płyt i reklamy. Współpracował często z malarzem znanym pod pseudonimem El Hortelano. Jego pseudonim pochodzi od jego inicjałów (ce-ese-pe).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.