• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La movida madrileña  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Barbara Allende Gil de Biedma znana jako Ouka Lele lub Ouka Leele (ur. 29 czerwca 1957 w Madrycie) – hiszpańska fotografka, projektantka okładek, współpracowniczka pisma „La Luna de Madrid”. Jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña, nazywana jego królową.La Luna de Madrid (pl. "Księżyc Madrytu") – madrycki miesięcznik kulturalny, związany z ruchem kulturowym la movida madrileña. Redaktorem naczelnym pisma był Juan Carlos de Laiglesia. Czasopismo to odegrało znaczącą rolę w popularyzacji terminu "ponowoczesność" (postmodernidad) w Hiszpanii.

  La movida madrileña (pl. „ruch/scena/hulanka madrycka”) – hiszpański ruch odnowy kultury i obyczajowości, który rozpoczął się w Madrycie pod koniec lat 70. XX wieku, po śmierci generała Franco i upadku jego dyktatury. Nazwa movida stanowi prześmiewcze nawiązanie do Movimiento Nacional – partii generała Franco.

  Kicz (z niem. Kitsch - lichota, tandeta, bubel) – utwór o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  Spis treści

 • 1 Chronologia
 • 2 Nazwa
 • 3 Charakter ruchu
 • 4 Przedstawiciele
 • 5 Movida w przestrzeni miejskiej
 • 6 Movida w filmie
 • 7 Przypisy
 • 8 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pedro Almodóvar, właściwie Pedro Almodóvar Caballero (ur. 25 września 1949, choć niektóre źródła podają rok 1951 w Calzada de Calatrava) – hiszpański reżyser i scenarzysta.
  Costus – hiszpański duet malarski związany z ruchem la movida madrileña. Należeli do niego malarze Enrique Naya oraz Juan Carrero. Grupa zawiązała się w 1979 roku (choć artyści poznali się 5 lat wcześniej na studiach w Esquela de Artes y Oficios w Kadyksie), jej nazwa jest skrótem od słowa costureras – krawcowe, gdyż przyjaciele malarzy przyrównywali ich współpracę do zgodnej pracy dwóch krawcowych.
  Iván Zulueta (ur. 1943 w San Sebastián, zm. 2009) – baskijski reżyser filmowy i artysta plastyczny. Autor filmów pełno- i krótkometrażowych, twórca plakatów filmowych, m.in. do filmów Pedro Almodóvara, Jose Luisa Boraua oraz Guitérreza Arragóna.
  Etymologia, źródłosłów – dział językoznawstwa badający pochodzenie wyrazów, zmiany ich znaczenia i formy w miarę upływu czasu. Jednocześnie wyraz ten oznacza objaśnienie pochodzenia konkretnego wyrazu i jego znaczenia.
  Fabio de Miguel, pseudonim Fanny McNamara lub Fabio McNamara (ur. 1957) – aktor, model, piosenkarz, performer, jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiego ruchu kulturowego la movida madrileña. Występował jako wystylizowany, ekscentryczny transwestyta pod pseudonimem Fanny McNamara.
  Kolaż (również z fr. collage) − technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem).
  Brikolaż (fr. bricolage) w sztuce jest techniką, w której dzieło jest konstruowane z rozmaitych dostępnych materiałów, i zalicza się do metod postmodernistycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.