• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La cumparsita

  Przeczytaj także...
  Tango – forma muzyczna na której opiera się taniec tango. Zwykle w formie pieśni lub piosenki. W latach dwudziestych XX wieku podniesione z pieśni popularnej do rangi sztuki muzycznej. Metrum parzyste 2/4. Tempo powolne, grane z gracją.Gerardo Matos Rodríguez (ur. 28 marca 1897 w Montevideo, zm. 25 kwietnia 1948 tamże), znany także jako Becho – urugwajski muzyk, kompozytor oraz dziennikarz. Znany jest głównie jako twórca klasycznego utworu La Cumparsita, prawdopodobnie najsłynniejszego i najbardziej znanego tanga wszech czasów, które skomponował jako młody student w 1919 i do którego prawa autorskie sprzedał, by następnie przez wiele lat starać się je odzyskać.
  Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).
  La Cumparsita

  La Cumparsita – tango napisane w 1919 roku przez 22-letniego Urugwajczyka Rodrigueza. Jest uznawane za najsłynniejsze urugwajskie tango; pierwotnie napisane jako marsz.

  Z początku było grane w kawiarni La Giralda w Montevideo, Urugwaj. Jedno z pierwszych nagrań wykonała orkiestra Alonso – Minotto na stronie B płyty. Roberto Firpo dokonał aranżacji na melodię tanga i napisał trzecią część oraz dokonał pierwszego nagrania tej wersji.

  W krótkim czasie La Cumparsita stała się olbrzymim przebojem. Enrique Maroni i Pascual Contursi ułożyli do La Cumparsity nowy tekst, nazywając ją Si Supieras – Gdybyś wiedziała. Wkrótce po podbiciu Buenos Aires piosenka zawojowała świat i zaczęło z nią być utożsamiane samo tango.

  Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.Roberto Firpo (ur. 10 maja 1884 w Las Flores, zm. 14 czerwca 1969) - argentyński pianista i kompozytor tanga argentyńskiego.

  Gerardo Matos Rodríguez spędził w sądach dwadzieścia lat, starając się odzyskać prawa do La Cumparsity, którą sprzedał za 20 pesos. W 1948 Francisco Canaro, przewodniczący Argentyńskiego Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów (SADAIC), wydał orzeczenie dzielące dochody z La Cumparsity.

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Sławomir Mrożek (ur. 29 czerwca 1930 w Borzęcinie, zm. 15 sierpnia 2013 w Nicei) – polski dramatopisarz, prozaik oraz rysownik. Autor wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jako dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu.

  W kulturze[ | edytuj kod]

  W dramacie Sławomira Mrożka "Tango" właśnie do "La Cumparsita" Edek i Eugeniusz tańczą tytułowe tango.

  Warto wiedzieć że... beta

  Peso (z łac. pensum = „odważone”, hiszp. peso - „ciężar”, „sztuka”) - nazwa jednostek monetarnych, współczesnych lub historycznych, wielu krajów.
  Tango – dramat Sławomira Mrożka, którego pierwodruk ukazał się w 11. numerze „Dialogu” w roku 1964. Po raz pierwszy wystawiony w Bydgoszczy w 1965. Wydany w 1973 w 2. tomie Utworów scenicznych.
  Montevideo – największe miasto, stolica oraz główny port Urugwaju. Leży nad estuarium La Platy. Miejscowość została założona w 1726 roku przez Bruno Mauricio de Zabalę jako strategiczny ruch w hiszpańsko-portugalskim sporze o Nizinę La Platy oraz jako opozycja dla, portugalskiej wówczas, kolonii Colonia del Sacramento. Od 1828 roku jest stolicą. Według spisu ludności z 2004 roku liczba mieszkańców wynosiła 1,325,968 stanowiąc około połowy ludności państwa. Miasto zajmuje powierzchnię 530 km oraz rozciąga się ze wschodu na zachód na około 20 km. Jest najdalej na południe położoną stolicą Ameryki Południowej. Stanowi ośrodek administracyjny, gospodarczy, handlowy i kulturowy kraju. Rozwinął się tu przemysł: spożywczy (mięsny., tłuszczowy, cukrowniczy, młynarski), skórzany, włókienniczy, chemiczny, elektromaszynowy, rafineryjny. Siedziba uniwersytetu państwowego i katolickiego.
  Francisco Canaro, zwany też Pirincho (ur. 26 listopada 1888 w San José de Mayo w Urugwaju, zm. 14 grudnia 1964 w Buenos Aires) – urugwajski i argentyński dyrygent i kompozytor tanga argentyńskiego. Nagrał ponad 3000 utworów wraz z orkiestrą.
  Sąd – we współczesnych demokratycznych systemach prawnych jest niezawisłym organem państwowym, powołanym do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych. Wyposażony jest w atrybut niezawisłości (nie podlega innym organom władzy) i funkcjonuje w szczególnej, procesowej formie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.692 sek.