• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La Stampa

  Przeczytaj także...
  Alfredo Frassati (ur. 28 września 1868 w Pollone, zm. 21 maja 1961 w Turynie) – włoski wydawca, dziennikarz i polityk, właściciel gazety „La Stampa” i jej dyrektor w latach 1900-1926, senator Królestwa Włoch i Republiki Włoskiej.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).

  La Stampa (wł. dosłownie Prasa) – jeden z największych, opiniotwórczych dzienników włoskich. Wydawany w Turynie, jest własnością koncernu Fiata.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Koncern jest to gospodarcza forma organizacji skupiającej przedsiębiorstwa o odrębnej osobowości prawnej należące do jednego właściciela; koncern powstaje na skutek koncentracji kapitału, dokonywanej zazwyczaj w drodze zakupu akcji lub udziałów innych firm. Firmy wchodzące w skład koncernu mają odrębną osobowość prawną i odrębne organy korporacyjne - w tym przede wszystkim odrębny Zarząd. Jego następstwem może być ograniczenie konkurencji, zwiększenie zysków (wynikające z produkcji na większą skalę), umocnienie pozycji finansowej, gospodarczej, osiągnięcie wpływu na decyzje gospodarcze państwa.

  Założony w 1867 jako Gazzetta Piemontese. W 1895 gazeta została kupiona przez Alfredo Frassati i od tego czasu nieprzerwanie wydawana pod obecnym tytułem. W 1924 zakupiona przez Giovanniego Agnellego.

  FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • La Stampa - strona internetowa gazety
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Giovanni Agnelli (ur. 13 sierpnia 1866 - zm. 16 grudnia 1945) – włoski przedsiębiorca, założyciel firmy motoryzacyjnej FIAT.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.587 sek.