• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La Plata - miasto  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).Buenos Aires (hiszp. Provincia de Buenos Aires) – najbogatsza i najludniejsza prowincja Argentyny, leżąca w jej północno-wschodniej części. Leżące na jej terytorium miasto Buenos Aires stanowi odrębną jednostkę podziału administracyjnego. Stolicą prowincji jest miasto La Plata leżące 50 km na południe od Buenos Aires.

  La Plata – miasto we wschodniej Argentynie, nad estuarium La Plata, na obszarze Pampy. Znajduje się około 60 km na południowy wschód od Buenos Aires. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Buenos Aires. Według spisu ludności z 2010 roku liczy 799 523 mieszkańców, co czyni je czwartym pod względem liczby ludności miastem kraju.

  Facundo Cabral (ur. 22 maja 1937 w La Plata – zm. 9 lipca 2011 w Gwatemali) - argentyński piosenkarz i autor piosenek. Cabral popularność zyskał za sprawą utworu "No Soy De Aqui, Ni Soy De Alla,", w latach późniejszych wielokrotnie interpretowanego w tym przez Julio Iglesiasa.Nauki przyrodnicze (w terminologii angielskiej zwane natural sciences) to mało precyzyjne określenie dziedzin nauki, które zajmują się badaniem różnych aspektów świata materialnego, ożywionego i nieożywionego, zazwyczaj z zastosowaniem aparatu matematycznego, jak również właściwej sobie metodologii.

  La Plata została wybudowana od podstaw jako stolica prowincji Buenos Aires pod koniec XIX wieku. Znana jest głównie za sprawą swojego układu urbanistycznego.

  W 2018 roku La Plata wraz z Buenos Aires została wpisana na argentyńską listę informacyjną UNESCO – listę obiektów, które Argentyna zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Historia[ | edytuj kod]

  Widok z góry na miasto

  W 1880 roku stolica Argentyny, Buenos Aires została sfederalizowana i wydzielona z prowincji Buenos Aires. Tym samym prowincja utraciła miasto będące siedzibą jej władz. Podjęto decyzję o założeniu nowego miasta, które miałoby pełnić tę funkcję. Zadanie wyznaczenia miejsca do wybudowania nowej stolicy prowincji przypadło jej ówczesnemu gubernatorowi Dardo Rocha, który na projektanta miasta wybrał argentyńskiego urbanistę, Pedro Benoita. Zdecydowali się na lokalizację 60 km na południowy wschód od Buenos Aires, wystarczająco daleko, aby nadać nowej metropolii własną tożsamość.

  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Copa América 2011 jest 43. edycją turnieju, który organizowany jest przez CONMEBOL i miał miejsce w Argentynie. Mecz otwarcia odbył się 1 lipca 2011 w La Placie, zagrały w nim reprezentacje gospodarzy i Boliwii. W meczu finałowym, rozegranym 24 lipca 2011 w Buenos Aires Urugwaj zwyciężył Paragwaj w stosunku 3:0. Obrońcą tytułu była Brazylia.

  W przeciwieństwie do Buenos Aires, gdzie ulice nie są rozmieszczone według określonego schematu, La Platę zaprojektowano na planie kwadratu z ulicami przecinającymi się pod kątem prostym. Miasto jest idealną kwadratową siatką o wymiarach 36 na 36 kwartałów, które mają podobną wielkość. Co szósta ulica została zaprojektowana jako aleja, przeznaczona do szybkiego poruszania się. Na skrzyżowaniach alei znajdują się parki, skwery, place i ronda. Wzdłuż głównej osi usytuowane są muzea, teatry, kościoły i obiekty administracyjne, na które w większości zostały rozpisane konkursy architektoniczne. W północno-wschodniej części La Platy znajduje się obszar zieleni, na terenie którego działają między innymi hipodrom i ogród zoologiczny.

  National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) (pol. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna lub Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) – amerykańska agencja rządowa zajmująca się prognozą pogody, ostrzeżeniami sztormowymi, ostrzeżeniami przed innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (m.in. rekonesansem cyklonów tropikalnych). Pomimo, że jest nakierowana na działalność operacyjną (modele numeryczne, prognoza pogody, prognoza falowania, zbieranie danych), to część działalności zajmują badania naukowe. NOAA ma spektakularne sukcesy w opracowaniu reanalizy danych meteorologicznych używanych w badaniach klimatu. Ma bogatą historię w rozwoju globalnych i regionalnych numerycznych prognoz pogody i rozwoju satelitarnych technik w meteorologii, hydrologii i oceanografii.Faustino Marcos Alberto Rojo (ur. 20 marca 1990 w La Placie) – argentyński piłkarz występujący na pozycji obrońcy. Zawodnik klubu Sporting CP.
  Katedra

  Geometryczną siatkę ulic przecinają pod kątem 45° diagonalne aleje rozpoczynające się w narożnikach miasta i krzyżujące się w samym jego centrum. Według planów Benoita znajduje się tam plac, który stał się zalążkiem życia obywatelskiego. Właśnie tu usytuowany jest jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta – katedra, która miała być zwieńczona wysokimi gotyckimi wieżami. Prócz skomplikowania jej konstrukcji, realizacja projektu była spowalniana przez recesję i wstrząsy polityczne w 1884 roku. Ostatecznie katedrę otwarto w 1932 roku, jednak brakowało jej wież. Prace związane z ukończeniem katedry rozpoczęto w 1997 roku, a zakończono dwa lata później. Po przeciwnej stronie placu zostały umiejscowione budynki administracji prowincji. W latach 80. XIX wieku panował optymizm, który niedługo później zaczął spadać. Chociaż wybudowanie infrastruktury zapewniającej prąd i bieżącą wodę uważano za cud techniki, brak stałych mieszkańców spowodował, że La Plata zyskała opinię miasta-widma. W 1890 roku Francuz Thèodore Childe stwierdził że „miasto ma wszystko oprócz mieszkańców i powodu do istnienia”. Pomimo późniejszych wysiłków na rzecz ożywienia miasta, takich jak nowy kampus uniwersytecki zbudowany w 1905 roku, potrzeba było większości XX wieku, by La Plata zyskała pozytywną reputację.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W latach 1952–1955 miasto nosiło nazwę Eva Perón, na cześć żony prezydenta Juana Peróna.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Klimat[ | edytuj kod]

  W La Placie średnia roczna temperatura w ciągu doby wynosi 15,9 °C. Średnie temperatury w dzień wahają się od 14 °C w lipcu do 28,9 °C w styczniu, a w nocy od 5,1 °C w lipcu do 17,5 °C w styczniu. Suma rocznych opadów atmosferycznych wynosi 1068,5 mm. Najwięcej dni z opadami jest w październiku (średnio 8,8 dnia), najmniej w maju (6 dni). Średnia wilgotność powietrza w ciągu roku nie przekracza 80%. W ciągu roku jest tu 2283,2 godzin słonecznej bezchmurnej pogody, najwięcej w styczniu (251,1), a najmniej w czerwcu (120). Najniższą temperaturę, jaką odnotowano w La Placie, było –5,7 °C. Najwyższą zaś 39,9 °C.

  Mercedes Rodríguez Lambre (ur. 5 października 1992 w La Plata) – argentyńska aktorka, piosenkarka, tancerka i modelka. Jest znana z debiutanckiej roli Ludmiły Ferro w serialu Disney Channel Violetta.Gimnasia y Esgrima La Plata jest sportowym klubem argentyńskim z siedzibą w mieście La Plata, głównie znanym ze swej sekcji piłki nożnej.

  Opady śniegu są niezwykle rzadkie w La Placie. Wystąpiły one między innymi 9 lipca 2007 roku podczas argentyńskiej burzy śnieżnej a także 6 czerwca 2012 roku.

  Geologia[ | edytuj kod]

  Okolice La Platy leżą na uskoku Punta del Este. Ostatnie trzęsienie ziemi w regionie miało tu miejsce 5 czerwca 1888 roku. Jego siła wynosiła 5,5 stopni w skali Richtera i wywołało ono niewielkie szkody. Epicentrum znajdowało się pośrodku estuarium La Plata.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Córdoba - miasto w środkowej Argentynie, położone u podnóża gór Sierra de Córdoba, nad rzeka Suquía (Río Primero), uchodzącą do jeziora Mar Chiquita. Współrzędne geograficzne: 31°24′S 64°11′W/-31,400000 -64,183333. Ośrodek administracyjny prowincji Córdoba. Drugie co do wielkości miasto Argentyny po stolicy kraju Buenos Aires. Ludność: 1368,1 tys. mieszkańców (2001).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Epicentrum – miejsce na powierzchni skorupy ziemskiej położone w najbliższej odległości (prostopadle) nad ogniskiem trzęsienia ziemi (hipocentrum). Obszar położony wokół epicentrum, zwany obszarem epicentralnym jest miejscem największych zniszczeń.
  Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.
  Francisco Antonio Varallo (ur. 5 lutego 1910 w La Plata, zm. 30 sierpnia 2010 tamże) – argentyński piłkarz, napastnik. Srebrny medalista Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1930. Długoletni zawodnik Boca Juniors. Obdarzany przydomkiem Pancho.
  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
  Raúl Lozano (ur. 3 września 1956 w La Plata) – argentyński trener siatkarski, w latach 2005-2008 selekcjoner reprezentacji Polski, z którą w 2006 zdobył wicemistrzostwo świata.
  The Rugby Championship – coroczny turniej rugby union dla reprezentacji RPA, Nowej Zelandii, Australii oraz, od 2012 roku, Argentyny. Powstał w 1996 roku wraz z Super 14 pod nazwą Puchar Trzech Narodów. Zarządza nim SANZAR, organizacja skupiająca związki rugby z Australii, Nowej Zelandii i RPA.
  Concepción – miasto w środkowym Chile, położone nad rzeką Biobío, około 10 km od jej ujścia do Oceanu Spokojnego. 36°50′S 73°03′W/-36,833333 -73,050000. Ośrodek administracyjny regionu Biobío. Miasto w 2006 liczyło 292 589, a wraz z aglomeracją 1 322 581 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.