• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La Pampa

  Przeczytaj także...
  Buenos Aires (hiszp. Provincia de Buenos Aires) – najbogatsza i najludniejsza prowincja Argentyny, leżąca w jej północno-wschodniej części. Leżące na jej terytorium miasto Buenos Aires stanowi odrębną jednostkę podziału administracyjnego. Stolicą prowincji jest miasto La Plata leżące 50 km na południe od Buenos Aires.Pampa - trawiasta lub krzewiasto-trawiasta formacja roślinna o charakterze stepowym występująca w Ameryce Południowej, na której wypasa się bydło i owce. Występuje na terenie Argentyny od wybrzeża Atlantyku po zbocza Andów, obejmuje obszar 765 tys. km.
  Córdoba – prowincja Argentyny, leżąca w środkowej części kraju. Jej stolica, Córdoba, jest drugim co do wielkości miastem Argentyny.

  La Pampaprowincja Argentyny, znajdująca się w Pampasach w centrum kraju. Sąsiadujące prowincje od północy i dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara to San Luis, Córdoba, Buenos Aires, Río Negro, Neuquén i Mendoza. Główne rzeki to Río Negro i Salado („Słona Rzeka”).

  Salado (hiszp. Río Salado) – rzeka w północnej-zachodniej Argentynie, prawy dopływ Parany. Jej długość wynosi 1300 km, a dorzecze zajmuje powierzchnię 160 tys. km². Jej źródła znajdują się na wschodnich stokach Andów Środkowych. Nosi wówczas nazwę Guachipas. Gdy wypływa z gór zmienia nazwę na Juramento, a później na Salado ("słona rzeka"). Wraz z płynącą bardziej na południu rzeką Dulce, stanowią główne cieki wodne prowincji Santiago del Estero. Jej najważniejszym dopływem jest rzeka Horcones.Neuquén to jedna z prowincji Argentyny, położona w zachodniej części kraju, na północnym skraju Patagonii. Graniczy z prowincjami Mendoza na północy, Río Negro na południowym wschodzie, La Pampa na północno-wschodnim krańcu. Od zachodu graniczy z Chile.

  Hodowla bydła to najważniejszy dział gospodarki prowincji, z 3 632 684 (2002) sztuk. Inny żywy inwentarz to 202 428 owiec, 140 498 kóz i 64 118 świn.

  Prowincja jest podzielona na 22 departamenty (w nawiasie stolice):

  1. Atreuco (Macachín)
  2. Caleu Caleu (La Adela)
  3. Capital (Santa Rosa de Toay)
  4. Catriló (Catriló)
  5. Chalileo (Santa Isabel)
  6. Chapaleufú (Intendente Alvear)
  7. Chical Có (Algarrobo del Aguila)
  8. Conhelo (Eduardo Castex)
  9. Curacó (Puelches)
  10. Guatraché (Guatraché)
  11. Huncal (Bernasconi)
  12. Lihué Calel (Cuchillo-Co)
  13. Limay Mahuida (Limay Mahuida)
  14. Loventué (Victorica)
  15. Maracó (General Pico)
  16. Puelén (Veinticinco de Mayo)
  17. Quemú Quemú (Quemú Quemú)
  18. Rancul (Parera)
  19. Realicó (Realicó)
  20. Toay (Toay)
  21. Trenel (Trenel)
  22. Utracán (General Acha)
  Río Negro - argentyńska prowincja położona w północnej części Patagonii, pomiędzy granicą z Chile, a Oceanem Atlantyckim.Santa Isabel - miasto w Argentynie (prowincja Córdoba). Znajduje się tam fabryka Renault, gdzie produkowany jest m.in. Renault Kangoo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.