• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La Molina

  Przeczytaj także...
  La Pirena - wyścigi psich zaprzęgów rozgrywane w Pirenejach na terenie trzech państw: Andory, Francji i Hiszpanii. Trasa składa się zazwyczaj z 16 etapów rozgrywanych w znanych stacjach narciarskich. Łączna długość wszystkich etapów wynosi około 400 km, trasa wznosi się miejscami na wysokość 2500 m n.p.m.Puchar Europy w narciarstwie alpejskim – coroczny cykl zawodów w narciarstwie alpejskim organizowany przez Międzynarodową Federację Narciarską - FIS. Składa się z około 70 imprez kobiecych i męskich, rozgrywanych we wszystkich konkurencjach alpejskich - slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i zjeździe. Wybrane zawody (zjazd i slalom) stanowią dodatkowo kombinację alpejską.
  Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.

  La Molinahiszpańska miejscowość w Katalonii, w prowincji Lleida, w gminie Alp. Jeden z głównych ośrodków narciarskich w Hiszpanii. Położona jest w Pirenejach, niedaleko granicy z Francją, około 110 km na północ od Barcelony. W jej rejonie znajduje się dużo punktów turystycznych i wypoczynkowych.

  Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (MKP) (ang. International Paralympic Committee, IPC) – międzynarodowa organizacja typu non-profit kierująca ruchem paraolimpijskim. Został utworzony 22 września 1989, mając na celu umożliwienie niepełnosprawnym sportowcom zdobywanie najwyższych umiejętności sportowych inspirując i ekscytując świat. Członkowie MKP są wybierani przez narodowe komitety olimpijskie, afiliowane przy MKP, przez Międzynarodowe Organizacje Sportów dla Niepełnosprawnych, Międzynarodowe Federacje Sportowe i inne regionalne organizacje. Siedziba MKP mieści się w niemieckim mieście Bonn.Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.

  Według danych INE z 2010 roku miejscowość zamieszkiwało 569 osób.

  Miejscowość posiada skocznię narciarską Albert Bofill Mosella-Schanze o punkcie konstrukcyjnym K75 oraz szereg innych obiektów sportowych.

  Obecnie ośrodek posiada 53 trasy narciarskie oraz 16 wyciągów.

  Wraz z sąsiadującą miejscowością Masella tworzy większy ośrodek zimowy o nazwie Alp 2500.

  Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022, oficjalnie znane jako XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie – igrzyska, które będą planowo organizowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Kalendarz i procedura aplikacji na stanowisko organizatora została ogłoszona przez MKOl w październiku 2012 roku, ustalono termin zgłaszania wniosków do 14 listopada 2013. Komitet Wykonawczy MKOl dokona oficjalnie przeglądu ofert wszystkich miast kandydujących, w lipcu 2014 r., a następnie w głosowaniu ograniczy do trzech lub czterech miast. Z tej mniejszej listy, miasto gospodarz zostanie wybrane rok później, w dniu 31 lipca 2015 r. na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur.Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.

  Sport[]

  Slalom podczas paraolimpijskich Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim 2013

  Imprezy sportowe[]

  W miasteczku odbywały się m.in. International Six Days Enduro 1985 (Drużynowe Mistrzostwa Świata Zespołów Narodowych 1985), Puchar Świata w narciarstwie alpejskim kobiet 2008/2009, Mistrzostwa Świata w Snowboardzie 2011, Puchar Europy w narciarstwie alpejskim mężczyzn 2012/2013, IPC paraolimpijskie Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim 2013 oraz wielokrotnie:

  94. edycja wyścigu kolarskiego Dookoła Katalonii odbywa się od 24 do 30 marca 2014 roku. Liczy siedem etapów, o łącznym dystansie 1180,1 km. Wyścig zaliczany jest do rankingu światowego UCI World Tour 2014.Puchar Europy w skokach narciarskich (ang. Europa Cup) – cykl zawodów rozgrywanych w Europie w latach 1980 - 1993, będący zapleczem Pucharu Świata. Puchar Europy jest poprzednikiem Pucharu Kontynentalnego. FIS dwie ostatnie edycje Pucharu Europy (sezony 1991/1992 i 1992/1993) uznaje jako dwie pierwsze edycje Pucharu kontynentalnego. W Pucharze Europy mogli startować tylko zawodnicy z kontynentu europejskiego. Zawodnicy z Azji i Ameryki mieli swój Puchar - Pacific Rum Cup.
 • Puchar Europy w skokach narciarskich: 1980/1981, 1981/1982, 1982/1983, 1983/1984, 1985/1986, 1986/1987, 1988/1989, 1989/1990, 1990/1991
 • Puchar Europy w narciarstwie alpejskim kobiet: 2009/2010, 2010/2011
 • Puchar Świata w snowboardzie: 2007/2008, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014
 • Odbyły się tu również inne imprezy sportowe np.

  Mistrzostwa Świata w Snowboardzie 2011 były to dziewiąte mistrzostwa świata w snowboardzie. Odbyły się w dniach 15-22 stycznia 2011 r. w hiszpańskiej miejscowości La Molina.Ripoll – miasto w Hiszpanii w północnej Katalonii, siedziba comarki Ripollès, położone u zbiegu rzek Ter i jej dopływu Freseru. Znajduje się tu wybudowany w 888 r. w stylu romańskim Klasztor Santa María de Ripoll.
 • Mistrzostwa Hiszpanii w Skokach Narciarskich, m.in w 1990 roku
 • wyścigi psich zaprzęgów La Pirena
 • trzeci etap Volta Ciclista a Catalunya 2014 przechodził przez La Molinę
 • i inne
 • Zimowe Igrzyska Olimpijskie[]

  Barcelona wraz z La Moliną kandydowała do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. W planach ceremonia otwarcia i zamknięcia oraz sporty halowe odbyłyby się w Barcelonie, natomiast dyscypliny alpejskie odbyłyby się w ośrodkach narciarskich w Pirenejach, głównie w La Molina. Jednakże z powodu kryzysu Barcelona wycofała kandydaturę i rozważa ponowne zgłoszenie 4 lata później, na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026.

  Mistrzostwa Hiszpanii w Skokach Narciarskich 1990 – zawody, które wyłoniły najlepszych skoczków narciarskich w Hiszpanii w roku 1990. Rozegrano zawody w kategorii seniorów i juniorów; odbyły się one pod koniec stycznia 1990 roku.Lleida (hiszp. Lérida, okc. Lhèida) – prowincja Hiszpanii współtworząca wspólnotę autonomiczną Katalonii. Powstała w roku 1833. Graniczy z prowincjami: Girona, Barcelona, Tarragona, Saragossa oraz Huesca, a także z Andorą i Francją. Stolicą jest miasto o tej samej nazwie.

  Transport[]

  Stacja kolejowa Estació de la Molina

  W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Estació de la Molina, przez którą kursują pociągi linii R3 na trasie Barcelona - granica francuska. Czas podróży: 3 godziny. La Molina ma również dwa szybkie połączenia drogowe z Barceloną:

  Kompleks skoczni narciarskich w La Molinie – kompleks skoczni narciarskich w hiszpańskiej miejscowości La Molina. W jego skład wchodzą skocznia Trampolín Albert Bofill Mosella o punkcie konstrukcyjnym K75, a także dwa obiekty znane jako Font Canaleta (K54, K25).Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
 • na wschodzie: autostrada C-17 z Barcelony do Ripoll, następnie droga krajowa N-260 z Ripoll przez La Molinę do granicy francuskiej
 • na zachodzie: autostrada C-16 z Barcelony do Francji, oznakowana również jako trasa europejska E9
 • Dystans drogowy pomiędzy obiema miejscowościami wynoszący około 150 km można pokonać poniżej 2 godzin.

  E9 - oznaczenie europejskiej trasy pośredniej północ-południe, wiodącej z Orleanu we Francji do Barcelony w Hiszpanii.International Six Days Enduro (ISDE) (Drużynowe Mistrzostwa Świata Zespołów Narodowych, do 1980 International Six Days Trials (ISDT)) potocznie zwane Sześciodniówką - doroczne drużynowe zawody motocyklowe enduro rozgrywane pod auspicjami Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM), będące, zgodnie z regulaminem FIM, dorocznym testem niezawodności motocykli i umiejętności kierowców składające się z sześciu jednodniowych etapów rozgrywanych w kolejnych dniach.
 • fragment miejscowości

 • widok z jednego z wyciągów

 • trasa zjazdowa slalomu

 • stacja kolejowa

 • Przypisy

  Atlas Geograficzny-Polska, Kontynenty, Świat. Wydanie dziesiąte. Strona 70-71.

  Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rozgrywki Pucharu Świata rozpoczęły się w sezonie 1994/1995. Obecnie w ramach Pucharu Świata rozgrywane są następujące konkurencje: PAR (łączna klasyfikacja slalomu i giganta równoległego), snowcross, half-pipe i Big Air. W sezonie 1998/1999 zakończono rozgrywanie slalomu, a w sezonie 2002/2003 zakończono rozgrywanie giganta. Zrezygnowano też z prowadzenia osobnych klasyfikacji dla giganta równoległego oraz slalomu równoległego. W sezonie 2004/2005 zawieszono obliczanie klasyfikacji generalnej, jednak już w następnym sezonie klasyfikacja generalna powróciła na stałe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.142 sek.