• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La Luz del Mundo

  Przeczytaj także...
  Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
  Pentekostalizm w Meksyku – społeczność wyznawców Kościołów zielonoświątkowych w Meksyku. Aż do lat 70. XX wieku pentekostalizm był w Meksyku marginalnym ugrupowaniem. W roku 2010 osiągnął około 5%. W Meksyku zielonoświątkowcy dzielą się na cztery główne nurty: jednościowcy, klasyczny pentekostalizm (pierwsza fala), autonomiczny pentekostalizm (druga fala) i charyzmatycy lub neopetekostalizm (trzecia fala). Pentekostalizm Jedności Bóstwa odgrywa większą rolę niż w innych krajach, nie należy go identyfikować z arianami. Przykładem denominacji Jedności Bóstwa jest La Voz de la Piedra Angular założony przez William Soto Santiago i nawiązujący do Branhama.
  Kościół w Guadalajarze o piramidalnej strukturze, do którego uczęszcza 11 tysięcy wyznawców
  Stopień rozprzestrzenienia kościoła w Meksyku według INEGI (2010).

  La Luz del Mundo (światło świata) – chrześcijańska denominacja z siedzibą w Guadalajarze. Kościół ma pentekostalny charakter i jest dziełem charyzmatycznego przywódcy: Eusebio Joaquín Gonzalez, znanego jako „Aaron Apostoł”, który założył kościół w 1926 roku. Od roku 1964 kościołem dowodzi jego syn Samuel Joaquín Flores, znany jako "sługa Boży". Wedle oficjalnych danych kościoła, liczy on ponad 5 milionów wyznawców, z czego 1,5 miliona w mieście Meksyk, jednak według zewnętrznych źródeł ma mniej niż 1 milion. Kościół nie uznaje Trójcy.

  Guadalajara – stolica stanu Jalisco i siedziba gminy Guadalajara. Miasto położone jest w centralnym regionie Jalisco w zachodnio-pacyficznej części Meksyku. Jest drugą najbardziej zaludnioną gminą Meksyku z liczba mieszkańców 1564514. Obszar miejski Guadalajary składa się z siedmiu przyległych gmin o łącznym zaludnieniu 4328584 (w 2009 roku) sprawiając, że Guadalajara jest tuż zaraz za Meksykiem najbardziej zaludnionym obszarem miejskim[. Gmina jest drugim obszarem pod względem gęstości zaludnienia w Meksyku.

  Na gruncie teologicznym reprezentuje chrześcijański fundamentalizm.

  Zobacz też[]

 • Pentekostalizm w Meksyku
 • Przypisy

  1. Samuel Joaquin Flores. Iglesia del Dios Vivo Columna y Apoyo de la Verdad, La Luz del Mundo
  2. James W. Dow: Protestantism and Native Religion in Mexico: A Biological Viewpoint. W: Meeting of the Latin American Studies Association [on-line]. 2004.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona kościoła
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.