• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La Jolla

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Kalifornijski w San Diego (University of California, San Diego), skrótowo nazywany UC San Diego lub UCSD – jeden z dziesięciu uniwersytetów wchodzących w skład Uniwersytetu Kalifornijskiego.Surfing – jazda (ślizg) na przystosowanej do tego specjalnej desce, unoszonej przez czoło fali morskiej. Największy efekt osiąga się na przybrzeżnych falach oceanicznych. Deska wyposażona w żagiel służy do uprawiania windsurfingu, deski do uprawiania kitesurfingu napędzane są rodzajem latawca - paralotni. Jednym z rodzajów surfingu jest bodyboard, czyli ślizg na desce w pozycji leżącej.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Wybrzeże La Jolla
  Instytut Salka w La Jolla
  Ulica w La Jolla
  Museum of Contemporary Art - filia w La Jolla

  La Jolla (wymowa /ləˈhɔɪ.ə/ lə-HOY-ə) to dzielnica San Diego, drugiego co do wielkości miasta w stanie Kalifornia. Znana głównie jako elegancki kurort oraz siedziba uniwersytetu, instytutów naukowych i centrum finansowego. Nazwa La Jolla pochodzi od hiszpańskiego słowa "la joya" - klejnot.

  Raquel Welch, właściwie Jo Raquel Tejada (ur. 5 września 1940 w Chicago w stanie Illinois w USA), amerykańska aktorka filmowa.Kary Banks Mullis (ur. 28 grudnia 1944 w Lenoir, Karolina Północna, Stany Zjednoczone) – amerykański biochemik uważany za wynalazcę PCR, fundamentalnej dla biologii molekularnej techniki, pozwalającej na kopiowanie specyficznych sekwencji DNA. Za pracę w tej dziedzinie Kary Mullis otrzymał w roku 1993 Nagrodę Nobla.

  Położenie i demografia[]

  La Jolla leży nad Pacyfikiem, od południa graniczy z dzielnicą Pacific Beach, od północy z luksusową miejscowością Del Mar, a jej wschodnią granicę wyznacza rejon University of California, San Diego. Populacja La Jolla liczy ok. 42 tys. mieszkańców, mediana dochodu na gospodarstwo domowe wynosi tu 80,901 tys. dol. rocznie, 67 proc. mieszkańców skończyło studia wyższe. Mieszkańcy La Jolla posługują się odrębnym od reszty San Diego kodem pocztowym 92037. Według amerykańskiego magazynu "Forbes" przeciętna cena domu z tym kodem to 1,634,234 dol., co plasuje okolicę na liście stu najdroższych miejsc w USA.

  Francis Harry Compton Crick (ur. 8 czerwca 1916 w Northampton, zm. 28 lipca 2004 w San Diego) – angielski biochemik, genetyk i biolog molekularny, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 1962. Wraz z Jamesem D. Watsonem, Mauricem Wilkinsem i Rosalindą Franklin odkrył strukturę molekularną DNA. Pracownik naukowy Laboratorium Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Cambridge, członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie.Synthetic Genomics - przedsiębiorstwo z branży inżynierii genetycznej, które pracuje nad stworzeniem zmodyfikowanych mikroorganizmów do produkcji takich alternatywnych paliw jak: etanol i wodór. Firma została założona przez Craiga Ventera.

  Atrakcje[]

  La Jolla znana jest przede wszystkim ze skalistych wybrzeży i plaż (najbardziej znane to Children's Pool Beach położona przy historycznym centrum La Jolla, Black's Beach - plaża nudystów i uważana za dobre miejsce do surfingu Windansea Beach) oraz rezerwatów przyrody: podwodnego La Jolla Underwater Park i Torrey Pines Reserve. Charakter kurortu La Jolla zyskała też dzięki charakterystycznej malowniczej zabudowie z końca XIX wieku. W historycznym centrum La Jolla znajduje się wiele sklepów, kawiarni i restauracji. W 1941 roku powstała tam też filia Museum of Contemporary Art San Diego- w budynku położonym na wybrzeżu, wcześniej służącym za rezydencję fundatorce Ellen Browning Scripps. W 2008 roku w La Jolla odbywały się zawody golfowe US Open

  James David Maslow (ur. 16 lipca 1990 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, tancerz, autor tekstów i piosenkarz. Pracuje również jako model. Odtwórca roli Jamesa Diamonda w serialu Big Time Rush, emitowanym na kanale Nickelodeon. Jest również muzykiem zespołu Big Time Rush, w którym gra razem z przyjaciółmi z serialu.Playback (ang. Playback) – amerykańska powieść kryminalna napisana przez Raymonda Chandlera, wydana w 1958 roku (pierwsze polskie wydanie w 1985).

  Nauka i ekonomia[]

  W latach 60. XX wieku w La Jolla powstał Uniwersytet Kalifornijski w San Diego, dzięki czemu okolica zaczęła się rozwijać jako centrum przemysłu medycznego, farmaceutycznego i biotechnologicznego. Dziś swoje siedziby ma tam wiele instytutów i przedsiębiorstw, m.in. The Scripps Research Institute, Instytut Salka, Burnham Institute, Synthetic Genomics, Scripps Institution of Oceanography. W najnowszej części La Jolla znajduje się też centrum finansowe.

  Sir Clive William John Granger (ur. 4 września 1934 w Swansea, Walia, zm. 27 maja 2009) – brytyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2003 roku.Definicja intuicyjna: W danym szeregu uporządkowanym liczba, która jest w połowie szeregu w wypadku nieparzystej liczby elementów. Dla parzystej liczby elementów – średnia arytmetyczna dwóch środkowych liczb.

  Mieszkańcy[]

  Wśród mieszkańców La Jolla są artyści, przedsiębiorcy i naukowcy m.in.: Raquel Welch, aktorka, Margaret Anne Cargill, bizneswoman znana z działalności charytatywnej, Deepak Chopra, filozof, astronom Geoffrey Burbidge, Francis Crick, laureat Nagrody Nobla za badania nad DNA, Clive Granger, laureat Nagrody Nobla z ekonomii, Kary Mullis, laureat Nagrody Nobla z chemii i surfer, Walter Heinrich Munk, oceanograf, K. Barry Sharpless, laureat Nagrody Nobla z chemii, Craig Venter, James Maslow - piosenkarz, Anne Rice, pisarka.

  Del Mar - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Diego, nad Oceanem Spokojnym. Od południa przylega do La Jolla, dzielnicy San Diego, od północy - do miejscowości Carlsbad. Według danych ze spisu powszechnego z 2010 roku, zamieszkane przez około 4 tys. osób. Del Mar po hiszpańsku oznacza "z morza" lub przy "morzu". Miejscowość powstała w 1885 roku, kiedy Colonel Jacob Taylor kupił tu ziemię z wizją zbudowania kurortu dla zamożnych mieszkańców USA. Obecnie średni dochód na gospodarstwo domowe w Del Mar wynosi 169,348 dol. W rankingu tygodnika Time "100 Najlepszych Plaż na Świecie", plaża w Del Mar znalazła się w pierwszej dziesiątce. Del Mar znane jest też jako inspiracja dla serialu Trawka. Rodzina głównej bohaterki ucieka w nim do luksusowego Del Nar, fikcyjnej miejscowości położonej pod San Diego, której nazwa wzięła się ze skojarzenia z Del Mar, ale - aby nie obrażać mieszkańców wpływowej okolicy - została przerobiona na podobnie brzmiącą nazwę studia filmowego w Los Angeles. Del Mar pojawia się też w czołówce serialu Cougar Town: Miasto kocic oraz tekstach wielu piosenek, np. "Surfin USA." zespołu The Beach Boys. Del Mar znane jest też jako jedne z niewielu miejsc, w których rośnie sosna Pinus torreyana oraz corocznych wyścigów konnych i targów antyków. Wśród znanych mieszkanócw Del Mar są i byli m.in.: Desi Arnaz, Burt Bacharach, Rachael Flatt, Zandra Rhodes, Steve Perry, Tony Robbins.Raymond Thornton Chandler (ur. 23 lipca 1888 w Chicago, zm. 26 marca 1959 w La Jolla) – amerykański autor powieści i opowiadań kryminalnych, z gatunku crime fiction. Wiele jego utworów zaadaptowano na potrzeby filmu. Pracował też jako scenarzysta.

  Raymond Chandler mieszkał tu w latach 1946-1959 i opisał La Jolla w powieści Playback (jako Esmeralda).

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • http://www.lajollabythesea.com/
 • La Jolla Blue Book Community Directory
 • La Jolla Shores Association
 • La Jolla Neighborhood Guide
 • Ellen Browning Scripps (ur. w 1836 w Londynie, zm. w 1932 w San Diego) – amerykańska filantropka, fundatorka wielu instytucji non-profit w południowej Kalifornii.Instytut Salka (ang. Salk Institute for Biological Studies) znajduje się w La Jolla w Kalifornii i jest niezależną naukową instytucją non-profit.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Instytut Oceanografii Scrippsa (czasami nazywany w skrócie SIO lub Scripps) jest jednym z najstarszych i największych instytutów badawczych nauk o oceanie na świecie. Należy do Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) i jest położony w północnej części miasta w dzielnicy La Jolla. SIO prowadzi też Akwarium (muzeum edukacyjne) imienia Bircha. SIO leży przy samym Pacyfiku i posiada 67 budynków.
  Museum of Contemporary Art San Diego (Muzeum Sztuki Współczensej w San Diego, MCASD) – muzeum sztuki współczesnej w San Diego w Kalifornii, składa się z dwóch filii w downtown San Diego i dzielnicy La Jolla. Zajmuje się sztuką stworzoną po 1950 roku. Muzeum powstało w 1941 roku w La Jolla, ufundowane przez lokalną filantropkę Ellen Browning Scripps. Mieściło się w jej byłej rezydencji z 1915 roku. W latach 90. XX wieku budynek został przebudowany przez architekta Roberta Venturi , współwłaściciela Venturi Scott Brown & Associates. Filia w downtown San Diego powstała w 1993 roku, jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców rosnącego miasta. W 2007 roku otworzono tam też nowy budynek muzeum projektu Richarda Gluckmana. Museum of Contemporary Art San Diego jest instytucją non-profit, z funduszem ok. 40 mln. dol i rocznym budżetem ok. 6 mln. dol. Utrzymuje się z darowizn fundacji, indywidualnych darczyńców, korporacji i agencji rządowych. W kolekcji muzeum znajdują się m.in. prace nurtu Pop-art, konceptualizmu i minimalizmu. Do artystów, których prace znajdują się w kolekcji muzeum należą m.in.: Andy Warhol, Ellsworth Kelly, Claes Oldenburg.
  John Craig Venter (ur. 14 października 1946 w Salt Lake City w USA) – amerykański biolog i przedsiębiorca z San Diego.
  Deepak Chopra (ur. 22 października 1946 w Nowym Delhi) – amerykański lekarz, pisarz i filozof, pochodzenia indyjskiego.
  Nagroda Nobla – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla.
  The Scripps Research Institute (TSRI) instytut badawczy zajmujący się medycyną, położony w La Jolla, w stanie Kalifornia. Jego filia powstała też w Jupiter, w stanie Floryda. TSRI zatrudnia ok. 3000 naukowców, doktorantów, techników i innych pracowników, co czyni go największą w USA naukową organizacją non-profit. W TSRI pracują zespoły zajmujące się biologią moleklarną, bdaniami nad rakiem, chemią, genetyką, immunologią, medycyną eksperymentalną, neurobiologią, biologią obliczeniową i wiele innych. Szefem TSRI jest Richard Lerner. Wśród naukowców związanych z instytutem są m.in. Gerald Edelman, Kurt Wüthrich i Barry Sharpless. TSRI nie jest związany z Scripps Institution of Oceanography stanowiącym część University of California, San Diego. TSRI wraz ze szpitalami Scrippsa planuje otworzenie Scripps School of Medicine. Pierwsi studenci rozpoczną naukę w 2013 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.