• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • La Isla Bonita

  Przeczytaj także...
  Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Patrick Raymond Leonard (ur. 1955) - amerykański kompozytor, tekściarz, klawiszowiec oraz producent muzyczny. Jest znany głównie z długiej współpracy z amerykańską piosenkarką Madonną. Wyprodukował i był współautorem najpopularniejszych albumów piosenkarki tj. True Blue, Like a Prayer czy Ray of Light.
  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  La Isla Bonita (hiszp. Piękna wyspa) – piąty singel promujący album Madonny pt. True Blue.

  Piosenka odniosła bardzo duży sukces na całym świecie, do dzisiaj jest jedną z najchętniej emitowanych przez stacje radiowe piosenek Madonny. Utwór jest pierwszym, w którym Madonna wykorzystała latynoskie motywy. Kompozycja napisana przez Patricka Leonarda i Bruce'a Gaitscha pierwotnie została przedstawiona Michaelowi Jacksonowi i miała ukazać się na jego albumie Bad. Została jednak odrzucona, a Patrick Leonard zaprezentował ją Madonnie w trakcie pracy nad albumem True Blue. Piosenka była później wykonywana przez wielu artystów, m.in. przez francuską piosenkarkę Alizée (wydana jako dodatkowa ścieżka meksykańskiej wersji albumu Psychédélices) czy heavymetalowy zespół System of a Down (kilkusekundowy fragment).

  Mary Lambert (ur. 13 października 1951 w Helenie w stanie Arkansas, USA) – amerykańska reżyser, zdobywczyni nagrody Audience Award.Psychédélices – trzeci studyjny album francuskiej piosenkarki Alizée. Teksty napisał Jean Fauque, a kompozytorem piosenek jest mąż Alizée - Jeremy Chatelain. Pierwszym singlem z tej płyty była piosenka Mademoiselle Juliette, a drugim Fifty-Sixty. W stacji radiowej "Radio Zachód" album stał się płytą tygodnia.

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Wideoklip do utworu został nagrany w Los Angeles i wyreżyserowany przez Mary Lambert. Teledysk przedstawia dwa różne wcielenia Madonny. W jednym z nich piosenkarka jest przedstawiona jako tancerka flamenco. W drugim wcieleniu Madonna ma krótko obcięte włosy, spogląda przez okno na Latynosów bawiących się na ulicy oraz modli się. W końcowej scenie teledysku piosenkarka schodzi na ulicę ubrana w czerwoną suknię i tańcząc odchodzi.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).System of a Down – amerykański zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę rockową i metalową. Zespół został założony w 1994 roku w Glendale w stanie Kalifornia przez muzyków pochodzenia ormiańskiego. Działalność zespołu została zawieszona w 2006. W 2011 roku formacja wznowiła działalność.

  Listy sprzedaży[ | edytuj kod]

  Klasyfikacja[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bad – siódmy solowy album Michaela Jacksona, wydany w 1987. Bad osiągnął status ośmiokrotnej platyny w Stanach Zjednoczonych. Został sprzedany na świecie w 32 milionach egzemplarzy.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Flamenco to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji, i tam do dziś można oglądać jego wykonanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.