• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • LaVern Baker


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Atlantic Records (Atlantic Recording Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  LaVern Baker, właśc. Delores LaVern Baker (ur. 11 listopada 1929 w Chicago, zm. 10 marca 1997 w Nowym Jorku) – amerykańska czarnoskóra śpiewaczka bluesowa. Jedna z największych gwiazd lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Swe piosenki śpiewała niskim, kuszącym głosem. Uznawana była za jedna z najpiękniejszych i pociągających kobiet swego czasu. W latach sześćdziesiątych włączyła się w strumień muzyki pop śpiewając rhythm and bluesowe przeboje i zdobywając znaczną popularność. W końcu lat sześćdziesiątych wskutek ciężkiej choroby musiała wycofać się z czynnego życia muzycznego. Po ponad dwudziestu latach, w 1988 nastąpił jej come-back, gdy zaśpiewała na jubileuszowym koncercie 40-lecia wytworni Atlantic. Wystąpiła także na ścieżce dźwiękowej filmu Dick Tracy, w kilku scenicznych produkcjach i powróciła do studia nagrań. Zmarła na Manhattanie w 1997.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.

  W 1991 roku została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.

  Dyskografia[]

 • 1956: LaVern
 • 1957: LaVern Baker
 • 1958: LaVern Sings Bessie Smith
 • 1959: Precious Memories
 • 1959: Saved
 • 1959: Blues Ballads
 • 1963: See See Rider
 • 1970: Let Me Belong to You
 • 1991: LaVern Baker Live in Hollywood ’91
 • 1992: Woke Up This Mornin
 • Przypisy

  1. LaVern Baker na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-05-25].
  2. Jon Pareles: LaVern Baker Is Dead at 67; A Rhythm-and-Blues Veteran (ang.). nytimes.com, 1997-03-12. [dostęp 2011-05-25].
  3. LaVern Baker: inducted in 1991 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Dick Tracy to imię fikcyjnego detektywa, tytułowego bohatera serii amerykańskich komiksów stworzonych przez Chestera Goulda. Pierwszy komiks z serii powstał w 1931 roku, ostatni Chester Gould stworzył w 1977 roku. Powstało kilka filmowych adaptacji komiksu. Jedną z nich był film z 1990 roku z Warrenem Beatty i Madonną w rolach głównych. Film dostał 3 Oscary: za najlepszą charakteryzację, scenografię i piosenkę filmową. Oscarową piosenkę "Sooner or Later" śpiewała filmowa "Machoniwa bez oddechu".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.