• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • LZMA

  Przeczytaj także...
  Abraham Lempel (hebr. אברהם למפל, urodzony 10 lutego 1936 we Lwowie) - izraelski naukowiec, informatyk, najbardziej znany ze współautorstwa (z Jacobem Zivem) algorytmów bezstratnej kompresji danych Lempel-Ziv (LZ77 i LZ78). Autor ponad 70 prac, właściciel 8 patentów.Kompresja bezstratna (ang. lossless compression) – ogólna nazwa metod kompresji informacji do postaci zawierającej zmniejszoną liczbę bitów, pod warunkiem, że metoda ta gwarantuje możliwość odtworzenia informacji z postaci skompresowanej do identycznej postaci pierwotnej.
  Jacob Ziv (hebr. יעקב זיו, ur. 27 października 1931 w Tyberiadzie, w Palestynie) – izraelski informatyk, najbardziej znany ze współautorstwa (wspólnie z Abrahamem Lempelem) algorytmu bezstratnej kompresji danych Lempel-Ziv (LZ77 i LZ78).

  LZMA (ang. Lempel-Ziv-Markov chain-Algorithm) – algorytm kompresji bezstratnej opracowany przez Igora Pawłowa w latach 1999-2001.

  LZMA używa kodowania słownikowego, podobnego do LZ77, które jednak dopuszcza rozszerzenie słownika (nawet do 4GB). Charakteryzuje się bardzo dobrym stopniem kompresji.

  Algorytm ten jest domyślnie używany przez program 7-Zip.

  Proces Markowa – ciąg zdarzeń, w którym prawdopodobieństwo każdego zdarzenia zależy jedynie od wyniku poprzedniego. W ujęciu matematycznym, procesy Markowa to takie procesy stochastyczne, które spełniają własność Markowa.7-Zip – archiwizer o otwartym kodzie źródłowym przeznaczony dla systemu operacyjnego Windows. Rozpowszechniany jest na licencji LGPL.
  Warto wiedzieć że... beta

  Algorytm – w matematyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Słowo "algorytm" pochodzi od starego angielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich (w odróżnieniu od abacism – przy pomocy abakusa), które z kolei wzięło się od nazwiska, które nosił Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي), matematyk perski z IX wieku.
  Kodowanie słownikowe - kodowanie danych, w którym podciągi komunikatu występujące w słowniku (tj. zbiorze słów) są zastępowane symbolami jednoznacznie opisującym ich pozycję w słowniku, zwykle indeksami (liczbami). Takie metody dobrze kompresują dane, w których podciągi powtarzają się, np. w przypadku tekstów naturalnych (teksty książek, czasopism itp.) wiele słów a nawet całych fraz występuje wielokrotnie.
  Lempel-Ziv 77, skracane zwykle do LZ77 (algorytm LZ77) – metoda strumieniowej słownikowej kompresji danych. Metoda LZ77 wykorzystuje fakt, że w danych powtarzają się ciągi bajtów (np. w tekstach naturalnych będą to słowa, frazy lub całe zdania) – kompresja polega na zastępowaniu powtórzonych ciągów o wiele krótszymi liczbami wskazującymi, kiedy wcześniej wystąpił ciąg i z ilu bajtów się składał; z punktu widzenia człowieka jest to informacja postaci "taki sam ciąg o długości 15 znaków wystąpił 213 znaków wcześniej".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.721 sek.