• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • LVMH

  Przeczytaj także...
  Sephora – francuska sieć sklepów specjalizujących się w sprzedaży perfum oraz różnego typu kosmetyków zarówno dla kobiet jak i mężczyzn; od 1997 własność koncernu LVMH.Koniak (z franc. Cognac - nazwa miejscowości oraz okręgu we Francji) rodzaj alkoholu, najsłynniejszy winiak, którego technologia wytwarzania pozostała niezmienna od praktycznie 300 lat. Zawiera ok. 40-45% alkoholu. Na terenie Unii Europejskiej nazwa "Koniak", a ściślej "Cognac" zastrzeżona jest wyłącznie dla trunku produkowanego w okolicach miasteczka Cognac, w regionie Charente, we Francji. Jako pierwsi koniak wynaleźli Ormianie, a na tereny Francji dotarł parę wieków później.
  Kering (do maja 2005 r. Pinault-Printemps-Redoute, od maja 2005 r. do czerwca 2013 r. PPR S.A.) – francuski holding, skupiający producentów produktów markowych. Firma wchodzi w skład indeksu CAC 40, a jej siedzibą jest Paryż. Szefem spółki jest François-Henri Pinault.

  LVMH, Louis Vuitton Moët Hennessyfrancuski koncern z siedzibą w Paryżu, powstały w 1987 roku.

  Informacje ogólne[ | edytuj kod]

  LVMH jest jednym z największych producentów produktów luksusowych, w tym alkoholi i kosmetyków (inni znaczący producenci to m.in. Kering, Prada i Richemont). Grupa LVMH to ponad 60 różnych marek z pięciu działów:

  Fendi - włoski dom mody założony w 1918 r., znany głównie z produkcji butów, futer, a przede wszystkim torebek. Butiki z jego produktami znajdują się na całym świecie. Obecnie Fendi jest częścią grupy LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.Whisky (z gaelickiego: uisge beatha - woda życia; w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej whiskey) – napój alkoholowy powstały z destylacji zacieru zbożowego i poddawany dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Jest kojarzony najczęściej ze Szkocją, produkowany również w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.
 • wina i napoje alkoholowe,
 • zegarki i biżuteria,
 • perfumy,
 • odzież,
 • sklepy detaliczne.
 • Spółka zatrudnia ok. 65 tys. osób i prowadzi 2400 sklepów. Szefem firmy i właścicielem blisko 47% akcji jest Bernard Arnault.

  Marki[ | edytuj kod]

  Wina i alkohole[ | edytuj kod]

 • Koniaki: Hennessy
 • Szampany: Moët & Chandon, Dom Pérignon, Mercier, Veuve Clicquot-Ponsardin, Krug, Ruinart
 • Wódki: Belvedere
 • Whisky: Glenmorangie, Ardbeg
 • Wina: Château d’Yquem, Domaine Chandon, Cloudy Bay, Terrazas de los Andes, Cheval des Andes, Cape Mentelle, Numanthia, Newton
 • 10 Cane, Wenjun
 • Zegarki i biżuteria[ | edytuj kod]

  TAG Heuer, Chaumet, Zenith, Fred, Christian Dior Watches, De Beers LV, Hublot, Bulgari, Tiffany & Co.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dom Pérignon — szampan produkowany przez Moët et Chandon, nazwany na cześć Doma Pérignona, benedyktyna, który według legendy wynalazł bezpieczny sposób jego produkcji. Jest szampanem typu "vintage" co oznacza, że wszystkie winogrona użyte do produkcji pochodzą z tego samego rocznika. Produkcja odbywa się jedynie w tych latach, w których producent uznaje, że winogrona są wystarczająco wysokiej jakości. Szampan na 2006 wyprodukowano z winogron z 1998.

  Ubrania i galanteria skórzana[ | edytuj kod]

  Louis Vuitton, Celine, Loewe, Fendi, Donna Karan, Berluti, Givenchy, Marc Jacobs, Kenzo, Emilio Pucci, StefanoBi, Thomas Pink, Nowness, Dior, Fenty

  Perfumy i kosmetyki[ | edytuj kod]

  Christian Dior Perfums, Givenchy Perfums, Guerlain, Kenzo Perfums, Acqua di Parma, Fresh, Benefit Cosmetics, Make Up For Ever, Perfumes Loewe, Maison Francis Kurkdjian, Loewe, JIMMY CHOO - od 2019r notino nie może sprzedawać tych zapachów

  Sklepy[ | edytuj kod]

  DFS, Sephora, La Samaritaine, Le Bon Marché, Miami Cruiseline Services

  Givenchy – francuskie przedsiębiorstwo kosmetyczne i dom mody założony w roku 1952 przez projektanta Huberta de Givenchy.TAG Heuer – szwajcarska firma produkująca luksusowe zegarki. Firma została założona przez Edouarda Heuera w 1860 roku w St-Imier, miejscowości położonej w szwajcarskim regionie Jura. W roku 1869, Edouard Heuer opatentował nowy system nakręcania zegarka za pomocą wałka naciągowego. W 1886 roku opatentował udoskonalony chronograf kieszonkowy. W 1890 roku kolekcja jego zegarków zdobyła srebrny medal na Wystawie Paryskiej. W 1916 roku skonstruował Micrograph – pierwszy na świecie przyrząd pomiarowy zdolny do odmierzania czasu z dokładnością do 1/100 sekundy. W roku 1969 skonstruował i opatentował Microtimer, zdolny odmierzyć czas z dokładnością do 1/1000 sekundy. Heuer w 1975 roku wprowadziła na rynek pierwszy na świecie chronograf kwarcowy – Chronosplit, o dokładności pomiaru do 1/100 sekundy. Od roku 1985 firma używa nazwy TAG Heuer.

  Inne[ | edytuj kod]

  Groupe Les Echos, Jardin d’Acclimatation, Royal Van Lent, Princess Yachts International PLC, Pinarello

  Konkursy[ | edytuj kod]

  Konkurs o nagrodę LVMH Prize po raz pierwszy został zorganizowany w listopadzie 2013 r. Nagroda została stworzona, aby wspierać młodych projektantów mody na całym świecie. Co roku jeden młody projektant i trzech absolwentów szkół mody otrzymują tę prestiżową nagrodę.

  Christian Dior (ur. 21 stycznia 1905 w Granville w Normandii, zm. 24 października 1957 w Montecatini) - francuski projektant, założyciel domu mody.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zwycięzcy:

 • 2014 – Thomas Tait
 • 2015 – Marta Marques & Paulo Almeida
 • 2016 – Grace Wales Bonner
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Największe w historii przejęcie na rynku dóbr luksusowych (pol.). TVN24 BiS, 2019-11-25. [dostęp 2019-11-26].
  2. Fashion & Leather Goods – Ready-to-wear, haute couture, accessories, LVMH [dostęp 2019-07-02] (ang.).
  3. The Prize – LVMH Prize, „LVMH Prize” [dostęp 2017-05-03] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Oficjalna LVHM
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Christian Dior SA znany również jako Dior – francuski dom mody, założony przez Christiana Diora w 1946 roku we Francji. Przedsiębiorstwo posiada ponad 160 butików na całym świecie. Dior oprócz ubrań posiada również linie kosmetyków. Główna siedziba firmy mieści się w Paryżu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wódka – wysokoprocentowy napój alkoholowy (najczęściej od około 40%) składający się z destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą w stosunku ok. 2:3.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ardbeg – destylarnia single malt whisky na szkockiej wyspie Islay. Znana z produkcji silnie torfowych whisky, co jest efektem wykorzystywania do ich produkcji słodu, który zawiera 55–60 ppm związków fenolowych nadających charakterystyczny smak i aromat.
  Loewe Technologies GmbH – niemieckie przedsiębiorstwo założone w 1923 roku przez Siegmunda i Dawida Loewe w Berlinie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Donna Karan (ur. 2 października 1948), znana również pod pseudonimem "DK", amerykańska projektant mody i twórczyni Donna Karan New York i etykiety odzieżowe DKNY.
  Koncern jest to gospodarcza forma organizacji skupiającej przedsiębiorstwa o odrębnej osobowości prawnej należące do jednego właściciela; koncern powstaje na skutek koncentracji kapitału, dokonywanej zazwyczaj w drodze zakupu akcji lub udziałów innych firm. Firmy wchodzące w skład koncernu mają odrębną osobowość prawną i odrębne organy korporacyjne - w tym przede wszystkim odrębny Zarząd. Jego następstwem może być ograniczenie konkurencji, zwiększenie zysków (wynikające z produkcji na większą skalę), umocnienie pozycji finansowej, gospodarczej, osiągnięcie wpływu na decyzje gospodarcze państwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.