LPAR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

LPAR – partycjonowanie logiczne, partycja logiczna (ang. Logical Partition). Technologia wirtualizacji sprzętu bazująca na parawirtualizacji z wykorzystaniem hiperwizora, stworzona przez firmę IBM. Technologia była początkowo zaprojektowana dla komputerów klasy mainframe dla architektury ESA/390 w okolicach 1990 roku, a następnie kontynuowana dla komputerów zSeries oraz System 9. W późniejszym czasie IBM poszerzył tę ideę o komputery niebędące mainframe'ami – pSeries oraz iSeries. Systemami operacyjnymi wspierającymi technologię LPAR są m.in. z/OS, z/VM, z/VSE, z/TPF, AIX, Linux oraz i5/OS.

Mainframe (ang. main – główny, frame – struktura) (często w Stanach Zjednoczonych nazywany "Big Iron", dawniejsze polskie określenie to "komputery głównego szeregu") – klasa komputerów używanych głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji (np. finansowych, statystycznych). Są systemami o dużej niezawodności. W czasie, gdy powstawały i odnosiły największe sukcesy, ich alternatywą były minikomputery i kalkulatory.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • DLPAR
 • SUN LDOM
 • wirtualizacja
 • Wirtualizacja – proces symulowania przez oprogramowanie istnienia zasobów logicznych, które wykorzystują ustalone podczas konfiguracji zasoby fizyczne. np. wirtualna maszyna stosuje wirtualizację w celu emulowania pracy maszyny z danym systemem operacyjnym pozwalając przez to badać zachowanie tej maszyny i jej oprogramowania bez wpływania na realny system operacyjny, na którym pracujemy. AIX (ang. Advanced Interactive eXecutive) to odmiana systemu Unix tworzona przez firmę IBM na podstawie zarówno SysV, jak i BSD. W systemie zostały zaimplementowane także technologie z systemów mainframe, które zwiększają jego niezawodność i dostępność. System operacyjny AIX jest przeznaczony dla serwerów firmy IBM z procesorami z rodziny Power (RS/6000, pSeries, Power System). Wczesne wersje systemu AIX były też instalowane na komputerach Macintosh firmy Apple wyposażonych w procesory POWER. Obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama systemów serwerowych wyposażonych w procesory Power, od najwiekszych Power System 795 (do 256 układów POWER7) do serwerów typu blade (najmniejszy dostępny serwer JS12 wyposażony w 2 układy POWER6). O ile cały czas dostępna jest możliwość natywnej instalacji (bezpośrednio na serwerze), to jednak jest ona stosowana stosunkowo rzadko, a preferowane są raczej środowiska zwirtualizowane, wykorzystujące hiperwizor PowerVM. W przypadku dużych maszyn (np. p590) jest to rozwiązanie domyślne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sun Microsystems Inc. (NASDAQ: JAVA, do września 2007 – NASDAQ: SUNW) – nieistniejąca już firma informatyczna, jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych. Siedziba główna znajdowała się w Santa Clara w Kalifornii.
  iSeries - rodzina średnich (midrange) serwerów IBM opartych na procesorze PowerPC, sterowanych za pomocą systemu operacyjnego i5/OS ( Dawniej OS/400, razem z LIC nazwane AS/400) z możliwością dodatkowego uruchamiania systemów AIX, Windows i Linux na zintegrowanym serwerze (w postaci karty rozszerzeń) xSeries (IXS). Oficjalnie znana jako eServer System i , rodzina iSeries jest przeznaczona dla małych i średnich firm. Rodzina iSeries jest dostarczana z oprogramowaniem bazodanowym wbudowanym w system operacyjny, kontynuując tradycję System/38 z 1978 r. Dostępnych jest dla niej ponad 20 tys. gotowych aplikacji, napisanych zwykle za pomocą języków RPG i COBOL. Językiem sterowania maszyny jest CL. Pierwotnie była to maszyna AS/400, powstała w 1988, pierwsze modele iSeries zostały wprowadzone w 2000 r. W 2004 r. IBM wprowadził na rynek eServer i5, ponownie zmieniając nazwę linii i stosując nowsze procesory PowerPC. Aktualna nazwa tej rodziny serwerów to IBM System i.
  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.

  Reklama