• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • LL Cool J

  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.The DEFinition - dziesiąty studyjny album amerykańskiego rapera LL Cool Ja. Został wydany 31 sierpnia, 2004 roku. Zadebiutował na 4. miejscu notowania Billboard 200, następnie został zatwierdzony jako złoto.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  LL Cool J, właściwie James Todd Smith III (ur. 14 stycznia 1968 r.) - amerykański artysta hip-hopowy i aktor.

  G.O.A.T. (Greatest Of All Time) - ósmy studyjny album amerykańskiego rapera LL Cool Ja. Został wydany 5 września, 2000 roku. Zadebiutował na 1. miejscu notowania Billboard 200.Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.

  Dorastał w Queens. Jako 15-latek razem z kolegą wymyślił pseudonim LL Cool J, który był skrótem od Ladies Love Cool James, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Panie kochają super Jamesa". W 1985 nagrał swój pierwszy album Radio w wytwórni Def Jam Recordings, której do 2008 był wierny. W tym czasie rozpoczął także karierę filmową. Po raz pierwszy pojawił się na planie "Krush Groove”, filmowej opowieści o wytwórni rapowej. Osiągnięcia w świecie muzyki i filmu przestały zaspokajać amerykańskiego rapera, który podjął się zaprojektowania kolekcji odzieży firmowanych własnym nazwiskiem. Cool J gra również w reklamach i teledyskach. Od 1995 roku jest mężem Simone Johnson, z którą ma czwórkę dzieci: 3 córki i syna. Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – "Hip Hop Honors 2007". W latach 1996-1997 współpracował z artystami takimi jak: Method Man, B-Real, Busta Rhymes i Coolio w Atlancic Records. Wspólnie nagrali kawałek "Hit 'em high" jako soundtrack do filmu "Space Jam".

  Poniżej przedstawiona jest dyskografia amerykańskiego rapera, aktora LL Cool Ja. Sprzedał on ponad 13 milionów płyt w samych Stanach Zjednoczonych, a na świecie ponad 25 milionów.Radio – pierwszy solowy album amerykańskiego rapera o pseudonimie LL Cool J. Ukazał się 18 listopada 1985 nakładem wytwórni Def Jam Recordings. Jest to pierwsza płyta, która ukazała się w tej wytwórni. Muzykę na krążku stworzyli Rick Rubin i Jazzy Jay, a za skrecze odpowiada DJ Cut Creator. Jednym gościem na płycie jest współwłaściciel wytwórni Def Jam Russell Simmons, występujący pod pseudonimem Russell Rush. Za mastering albumu odpowiada Herb Powers Jr..

  Dyskografia[]

   Osobny artykuł: Dyskografia LL Cool Ja.
 • Radio (1985)
 • Bigger and Deffer (1987)
 • Walking with a Panther (1989)
 • Mama Said Knock You Out (1990)
 • 14 Shots to the Dome (1993)
 • Mr. Smith (1995)
 • Phenomenon (1997)
 • G.O.A.T. (2000)
 • 10 (2002)
 • The DEFinition (2004)
 • Todd Smith (2006)
 • Exit 13 (2008)
 • Filmografia[]

  Przypisy

  1. Stephen Thomas Erlewine: Biografia LL Cool Ja (ang.). Allmusic. [dostęp 2011-04-24].
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Mama Said Knock You Out - czwarty solowy album amerykańskiego rapera o pseudonimie LL Cool J. Ukazał się 27 sierpnia 1990 nakładem wytwórni Def Jam Recordings. Za muzykę na krążku w całości odpowiada Marley Marl.
  Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
  14 Shots to the Dome - piąty studyjny album amerykańskiego rapera LL Cool Ja. Został wydany 1 czerwca, 1993 roku. Album został zatwierdzony jako złoto przez RIAA.
  Def Jam Recordings - amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Universal Music Group wydająca płyty muzyczne z różnego gatunku. Operuje jako część Island Def Jam Music Group.
  VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.