• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • LGA 1366

  Przeczytaj także...
  Nehalem to mikroarchitektura procesorów firmy Intel produkowanych w wymiarze 45 nm i 32 nm, wprowadzona z procesorami Intel Core i7.Hyper-threading (nazwa oficjalna Hyper-Threading Technology, nazwy skrócone HT Technology, HTT lub HT) – implementacja wielowątkowości współbieżnej (ang. simultaneous multithreading, SMT) opracowana przez firmę Intel i stosowana w procesorach Atom, Core i3, Core i5, Core i7, Itanium, Pentium 4 oraz Xeon.
  Intel QuickPath Interconnect lub QPI to magistrala (szyna) będącą odpowiednikiem łączy HyperTransport procesorów AMD, i jest następcą FSB dla platform Core i3, Core i5, Core i7, Itanium i Xeon. Magistrala QuickPath zawiera zintegrowany kontroler pamięci oraz ulepszone łącza komunikacyjne między elementami systemu, co znacznie zwiększy ogólną wydajność.

  Podstawka LGA (Land Grid Array) 1366, znana również jako Socket B – podstawka pod procesor zaprojektowana na potrzebę generacji wydajnych procesorów z serii Core i7 i Xeonów serii 55 (Gainestown) firmy Intel, których sercem są układy oparte na mikroarchitekturze Nehalem. Technologię tę wprowadzono pod koniec 2008 roku.

  LGA 1155 (inaczej Socket H2) - gniazdo procesora firmy Intel dla procesorów z serii Sandy Bridge i Ivy Bridge. LGA 1155 nie jest wstecznie kompatybilna z LGA 1156 pomimo tego, że różnica w pinach pomiędzy tymi dwoma gniazdami wynosi tylko jeden pin.Intel Core i7 - generacja procesorów firmy Intel oparta na architekturze x86-64, premiera układu miała miejsce 3 listopada 2008 roku. Wykorzystuje ona mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem. Jest to następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn.

  Zmiany poczynione w celu wzrostu wydajności zmusiły do wielu zmian i usprawnień. Procesory oparte na tej podstawce komunikują się nie za pomocą szyny FSB, tylko za pomocą nowej, szybszej szyny QPI. Ponadto procesory z wbudowanym kontrolerem pamięci obsługują RAM w systemie trójkanałowym.

  Front Side Bus (FSB) jest występującą w wielu architekturach komputerów PC magistralą łączącą procesor z kontrolerem pamięci (najczęściej zlokalizowanym w mostku północnym). Składa się ona z linii adresowych, linii danych oraz linii sterowania. Parametry FSB (liczba linii poszczególnych typów, częstotliwość) zależne są od zastosowanego procesora. Jego następcami są DMI oraz QPI dla platform Nehalem.Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

  Hyper-Threading powrócił do łask w ramach układów Nehalem, co również przyśpieszyło jego wydajność oraz powoduje, że czterordzeniowy procesor widziany jest w systemie jako osiem rdzeni logicznych. Następcą, wraz z LGA 1155, jest LGA 2011.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  LGA 2011 (inaczej Socket R) - to gniazdo procesora wyprodukowane przez Intel i wydane 14 listopada 2011 roku. Ma ono zastąpić poprzednie produkty firmy Intel - LGA 1366, LGA 1156 oraz LGA 1155 dając jeszcze większą wydajność nowoczesnym komputerom i serwerom. Podstawka ma 2011 pinów, a oparta jest na chipsecie Intel® X79 Express. Socket R współpracuje z procesorami Intel Core i7 drugiej i trzeciej generacji (seria 3xxx) oraz Intel Xeon (seria E5) Nowa podstawka LGA 2011 oferuje m.in. czterokanałowy kontroler pamięci, eSATA i wprowadza nową i szybszą wersję PCI Express - PCI Express 3.0.
  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.